kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۷۷۰۵
تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۳
آمارهای آموزش و پرورش نشان می‌دهد
 
 
 
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: در دوران کرونا توسعه متوازن رشته‌ها کُند شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، طبق آمارهای اعلامی از سوی مسئولان وزارت آموزش و پرورش، هم‌اکنون حدود
 9 درصد دانش‌آموزان در رشته ریاضی، 25 درصد تجربی، 30 درصد علوم انسانی و 35 درصد و فنی و حرفه‌ای و کاردانش تحصیل می‌کنند. آموزش و پرورش به منظور کنترل ورودی‌های رشته‌های تحصیلی مختلف با توجه به ظرفیت و معلمان موجود، سیاست توسعه متوازن را در پیش گرفته است که در سال‌های اخیر اعتراضات برخی دانش‌آموزان را به ممانعت از ثبت‌نام آنها در رشته تجربی شاهد بودیم و البته این ممانعت از ثبت‌نام عمدتاً از آن مدارس دولتی بود. هم‌اکنون محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درخصوص توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی، گفته است: توسعه متوازن شاخه‌ای و رشته‌ای متناسب با آمایش سرزمینی در راستای سیاست‌ها و اسناد بالادستی از جمله قانون برنامه ششم توسعه و همچنین نشانگرهای ارزشیابی و افزایش سهم آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش در دستور کار معاونت آموزش متوسطه قرار دارد. به گفته وی، در دوران کرونا روند توسعه متوازن رشته‌ها کُند شده لذا ضروری است برای توسعه رشته ریاضی فیزیک به صورت ویژه تلاش کنیم البته در رشته علوم انسانی توسعه متوازن وجود دارد، اما باید به مقوله «کیفی‌‌سازی» آن پرداخته شود. در توسعه متوازن نباید صرفاً به مدارس دولتی توجه کرد بلکه مدارس غیردولتی و مدارس پرورش استعدادهای درخشان نیز باید مورد توجه باشند و رشته‌های مورد نظر را در آنجا توسعه دهیم. کاظمی همچنین با اشاره به افت پنهان کیفیت آموزشی در دوران کرونا متذکر شد: برخی از پایه‌های تحصیلی مانند هنرستان‌ها، در هر شرایطی نباید تعطیل شوند و سایر رشته‌های نظری نیز با توجه به شرایط واکسینه شدن دانش‌آموزان، باید حضوری باشند.
شایان ذکر است، پیش از این رضا حیدری قزلجه، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و عضو شورای تالیف کتاب ریاضی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره ریاضی‌زدگی دانش‌آموزان گفته بود: سال 62 چنین موضوعی را داشتیم و ورودی‌های رشته ریاضی در دبیرستان‌ها به 8 درصد رسیده بود و در آن ایام راهکارهایی را اتخاذ کردند از جمله اینکه مسابقات دانش‌آموزی پررنگ شد و سال 1998 بعد از 11 سال ایران در المپیاد جهانی رتبه نخست را کسب کرد که موج مثبتی را در مدارس ایجاد کرد همچنین برخی نشریات از جمله رشد آموزش ریاضی ایجاد شد تا گروه ریاضی دفتر تألیف را با دبیران سراسر کشور و دانش‌آموزان ارتباط داده و مسابقات و برنامه‌هایی برگزار شود تا دانش‌آموزان به ریاضی علاقه‌مند شوند.
وی متذکر شده بود: اگر روانشناسی آموزش ریاضی و نظریه‌های یادگیری اعمال شود می‌تواند روند ریاضی‌زدگی دانش‌آموزان را اصلاح کند البته ریاضی‌گریزی در دانش‌آموزان دوره ابتدایی کمتر مشاهده می‌شود چون کتاب‌های درسی نسبت به گذشته به فرآیندهای ریاضی بهتر پرداخته‌اند تا دانش‌آموزان به جای دافعه به درس ریاضی جذب شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر: