kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۷۴۶۸
تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۱
معاون وزیر علوم خبر داد
معاون دانشجویی وزیر علوم گفت: با هماهنگی‌ها و پیگیری‌های انجام شده با وزارت امور خارجه، اقدامات لازم برای تامین امنیت و خروج دانشجویان ایرانی حاضر در اوکراین انجام شده و طبق برنامه ریزی اقدام خواهد شد.
 
 
 
 
به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، هاشم داداش پور اظهار داشت‌: تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در کشور اوکراین که در سامانه میخک وزارت امور خارجه تشکیل پرونده داده‌اند هزار و ۴۲۴ نفر هستند که از این تعداد ۴۹۹ نفر از دانشجویان مربوط به رشته‌های وزارت علوم و بقیه مربوط به دانشجویان وزارت بهداشت می‌باشند.
داداش پور با بیان اینکه حفظ سلامتی دانشجویان و انتقال امن آنها به داخل کشور به عنوان اولویت اصلی وزارت علوم می‌باشد، افزود: با پیگیری‌های به عمل آمده توسط سازمان امور دانشجویان، وزارت امور خارجه اطمینان خاطر داده است که هم‌اکنون این دانشجویان در سلامت و امنیت کامل بسر می‌برند و با تدابیر صورت گرفته طی روز‌های آتی با پرواز‌های ویژه به کشور منتقل خواهند شد.
وی ادامه داد: برای این منظور، برای دانشجویانی که تمایل به بازگشت به کشور را دارند، سامانه‌ای در وزارت خارجه طراحی شده تا بتوانند از طریق ثبت نام، از مسیر‌های امن مشخص شده به کشور بازگردند.
انتقال دانشجویان به دانشگاه های هم‌سطح داخل کشور
معاون دانشجویی وزیر علوم درباره نحوه انتقال باقیمانده تحصیل دانشجویان متقاضی از دانشگاه‎های کشور اوکراین به دانشگاه ‎های داخل گفت: این سازمان در چارچوب آیین نامه‌ها و مقررات وزارت علوم و با درنظرگرفتن شرایط خاص موجود، مساعدت‌های حداکثری را برای انتقال از دانشگاه محل تحصیل فعلی به دانشگاه‎های هم‎ سطح و هم تراز داخل کشور به عمل خواهد آورد.
داداش پور، ارزیابی مدارک تحصیلی دانشجویان ایرانی در کشور اوکراین را پس از فارغ التحصیلی از موضوعات دیگر عنوان کرد و افزود: طبق ضوابط و مقررات وزارت علوم، مدارک تحصیلی دانشجویان در حال تحصیل در کشور اوکراین در صورت داشتن دو شرط مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و اقامت حضوری دانشجویان متقاضی به میزان مدت زمان معین بر اساس مقطع تحصیلی از شرایط مورد نیاز جهت ارزیابی مدارک تحصیلی خواهد بود.
امکان تمدید اقامت در صورت تداوم شرایط فعلی
وی ادامه داد: لیست دانشگاه‌های معتبر و مقررات مربوط به طول مدت اقامت دانشجویی لازم برای تحصیلات حضوری در وبگاه سازمان امور دانشجویان به طور سالیانه اعلام شده و قابل دسترسی است. در ارزیابی مدارک نیز با در نظر گرفتن شرایط خاص موجود و به منظور حمایت و تامین آرامش خاطر خانواده‌های این عزیزان، این سازمان نهایت تلاش و مساعدت‌های ممکن را انجام خواهد داد. در این راستا کلیه دانشجویانی که با ویزای دانشجویی در اوکراین مشغول تحصیل هستند، هنگام مراجعت به کشور، به مدت چهار ماه می‌توانند اقامت داشته باشند و در صورت تداوم شرایط فعلی، این مدت تا سه ماه نیز قابل تمدید است.
شرایط دانشجویان مشمول
رئیس سازمان امور دانشجویان در پاسخ به این سوال که موضوع نظام وظیفه دانشجویان ایرانی حاضر در اوکراین در صورت بازگشت به ایران چگونه خواهد بود، گفت‌: با هماهنگی‌های صورت گرفته با دستگاه‌های مربوطه، به تمام مشمولین شاغل به تحصیل در کشور اوکراین در شرایط خاص فعلی، اجازه ورود و خروج برای یکبار به مدت سه ماه داده شده است، بنابراین این دسته از دانشجویان می‌توانند برای یک بار و به مدت سه ماه در کشور حضور داشته باشند. در صورتی که وضعیت فعلی بیش از این مدت تداوم داشته باشد، این مهلت تا سه ماه دیگر قابل تمدید خواهد بود.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: