kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۸۷۵
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۶

ضایع کاری خبرآنلاین به‌خاطر عقده‌گشایی علیه کیهان!
بی‌در و پیکری یک خبرگزاری وابسته به چند تن از مدیران دولت سابق، موجب خودزنی عجیب این خبرگزاری شد.
خبرگزاری خبرآنلاین و کانال آن در تلگرام، در ادامه سوژه‌پردازی‌های هرروزه که گویا به‌عنوان کنترات به‌عهده گرفته‌اند، دیروز نوشتند:
«کیهان بعد از نگرانی برای روسیه، حالا غصه چین را می‌خورد. کیهان نوشت: آمریکا و طرفداران آن در داخل کشور، با همکاری بلندمدت ایران و چین مخالفند و هر تدبیری را که رویکرد ضد تحریم داشته باشد،‌ مورد حمله تبلیغاتی قرار می‌دهند. در شرایطی که آمریکا با فشار کمرشکن تحریم‌های ظالمانه می‌خواهد اقتصاد ایران را در تنگناهای بیشتری قرار دهد، هر تدبیر و راهکاری که رویکرد ضدتحریم داشته باشد، به شدت با پروپاگاندای غربی رو‌به‌رو می‌شود تا در حافظه افکار عمومی ایران به موضوعی سیاه و ضدملی تبدیل شود. روزنامه کیهان که در روزهای گذشته برای روسیه سنگ تمام گذاشته بود، حالا برای حمایت از چینی‌ها وارد میدان شد».
اما طنز ماجرا کجاست؟ متنی که کیهان دیروز با عنوان «هجمه عجیب غربگرایان به بزرگ‌ترین شریک تجاری اروپا!» منتشر کرده و خبر آنلاین مورد استناد قرار داده، تحلیل خود خبر آنلاین بوده و کیهان به نقل از این رسانه، باز نشر کرده بود!
متن خبر ویژه کیهان این بود:
«سایت خبرآنلاین وابسته به چند تن از مدیران دولت سابق، در تحلیلی نوشت: بصورت طبیعی‌، آمریکا و اروپا و هواداران آنها در داخل کشور با ورود ایران به یک همکاری بلندمدت با چین مخالفند. به باور برخی تحلیلگران‌، غربی‌ها خیلی بهتر از ما در ایران‌، از جایگاه بی‌بدیل چین در آینده اقتصاد و سیاست جهان آگاهند‌، قراردادهای بازرگانی پرحجم و داد و ستد مالی گسترده کنونی آنها با چین بیانگر واقع‌بینی و فهم و درک درست اروپا و آمریکا درخصوص نقش‌آفرینی چینی‌ها در اقتصاد امروز و فردای دنیاست.
براساس آمار منتشر شده‌، در سه ماهه دوم 2021‌، چین به بزرگ‌ترین و شریک اول تجاری اروپا در بخش کالا تبدیل شد و آمریکا را به رتبه دوم فرستاد. از سوی دیگر‌، چین نیز به دنبال ایجاد تنوع گسترده در سبد شریکان تجاری خود در سراسر جهان است و در چارچوب یک سیاست خارجی به شدت عملگرایانه‌، در پی پیدا کردن کشورهایی به‌عنوان «مشتری» یا «شریک» یا «همکار اقتصادی» است.
به‌نظر می‌رسد کشور که دهه‌هاست‌، با رفتار قهرآمیز غربی‌ها رو‌به‌روست‌، با انجام بازنگری اساسی در سیاست خارجی خودش و در چارچوب رویکرد به دیپلماسی راهبردی «نگاه به شرق» درصدد ارتقای جایگاهش از یک مشتری یا شریک رده پایین به یک دوست و همکار در روابط با جمهوری خلق چین است. 
در شرایطی که آمریکا با فشار کمرشکن تحریم‌های ظالمانه می‌خواهد اقتصاد ایران را در تنگناهای بیشتری قرار دهد‌، هر تدبیر و راهکاری که رویکرد ضدتحریم داشته باشد‌، به شدت با پروپاگاندای غربی رو‌به‌رو می‌شود تا در حافظه افکار عمومی ایران به موضوعی سیاه و ضدملی تبدیل شود».
عجیب است که خبرنویس خبرآنلاین توانسته از تحلیل درست این خبرگزاری، «غصه خوردن کیهان برای چین» را استنباط کند و ضمنا نام منبع را از خبر کیهان حذف کند؟ ثانیا معلوم نیست از کدام بولتن کپی‌برداری کرده و آیا سردبیر آن، حالی‌اش بوده که متن مذکور، تحلیل منتشره در خبرآنلاین است، یا اصطلاحا اصلا توی باغ نیست وصرفا به‌عنوان مأموریت روزانه برای عقده‌گشایی علیه کیهان، دستور انتشار داده است!
خبر آنلاین توسط حسین انتظامی راه‌اندازی می‌شود و از سوی تیمی شامل علیرضا معزی، حسن لاسجردی (و یک اخراجی کیهان در دهه 80) اداره می‌شود.

بلایی که سر اصلاح‌طلبان آمده از خودشان است
روزنامه آفتاب یزد می‌گوید: برخی اصلاح‌طلبان، فعالیت سیاسی را با براندازی اشتباه می‌گیرند وگرنه امکان فعالیت وجود دارد و بلایی که بر سر اصلاح‌طلبان آمده، از خودشان بوده است.
آفتاب یزد ضمن انتقاد از دیدار اخیر خاتمی با روحانی و ناطق نوری به قلم مدیرمسئول خود نوشت:
اینکه افراد و لیدرهای یک گروه و یک جناح به گفت‌وگو بپردازند و بعد هم اعلام کنند که این جناح زنده است فی‌نفسه کار بسیار خوبی است اما اصلاح‌طلبان باید در این دوره که شکست‌های پی‌در‌پی را بعد از پیروزی‌های پی‌در‌پی تجربه کرده‌اند، آسیب‌شناسی کنند که مشکل کار کجاست؟
اینکه بگوییم محدودیت‌هایی برای اصلاح‌طلبان ایجاد شـده درسـت نیست. اصلاح‌طلبان، طرفداران و سرمایه‌های اجتماعی خودشان را دست‌کم گرفته‌اند. در زمان انتخابات از مردم خواستند که مشارکت کنند اما خودشان در راس برای طرفدارانشان محدودیت انحصار‌گری ایجاد کردند. در حالی که محدودیتی برای اصلاح‌طلب‌ها از سوی حاکمیت، به شکلی که آقایان شکسـت‌هایشان را با آن توجیح می‌کنند، وجود نداشته است. در انتخابات ریاست جمهوری اخیر اصلاح‌طلبان دو کاندیدا داشتند و گروه‌های بسیاری از اصلاح‌طلبان پشت‌سر آنها بودند اما باز هم آن دو کاندیدا مورد اقبال عمومی قرار نگرفتند.
زمانی که بزرگان اصلاح‌طلب بهترین شخصیت فرهنگی و سیاسی این جناح را که باعث شـد در سـال ۹۲ وحدت بین اصلاح‌طلبان ایجاد شود و مشارکت افزایش یابد را به‌دلیل بعضی غرض‌ورزی‌ها کنار گذاشتند، باید می‌دانستند که نتیجه‌ای جز شکست در بر نخواهد داشت. همین حالا رسانه‌های اصلاح‌طلب فعال هستند و هر گفته و سخن اصلاح‌طلبان را منعکس می‌کنند و محدودیتی هم برای آنها وجود ندارد؛ حتی برای برخی از اصلاح‌طلبان گشـایش‌هایی نیز صورت گرفته اسـت. اصلاح‌طلبان نباید عملکرد ضعیف و انحصارگرایی خودشـان را به گردن حاکمیت بیندازند و بگویند محدودیت ایجاد شده است ! حاکمیت رسـانه‌های اصلاح‌طلب را به رسمیت شناخته و کاندیداهای این جناح را تائید صلاحیت کرده و احزاب این جناح نیز در حال فعالیت هستند. بنابراین بلایی که بر سر اصلاح‌طلبان آمده از خودشان بوده است. آقایان باید بنشینند و به بازیابی سرمایه‌های خود در چارچوب نظام جمهوری اسلامی بپردازند تا اعتماد عمومی را بار دیگر جلب نمایند. در هیچ کجای دنیا آزادی‌های بی‌حد و حصر وجود ندارد. ما نباید اصلاح‌طلبی را مساوی با براندازی قرار بدهیم و با حاکمیت مبارزه کنیم. اصلاح‌طلبان همین حالا در رابطه با مشکلات اقتصادی، کرونا و تشکیلات آموزشی دانشگاه‌ها چه برنامه‌ای ارائه کرده‌اند؟ آقایان اصلاح‌طلب در شورای شهر سابق چه طرحی برای معضلات شهری شهر تهران، آلودگی هوا و ناوگان حمل‌ونقل عمومی آن ارائه داده‌اند؟ اصلاح‌طلبان بفرمایند که برای مشکلات جامعه و کشور چه برنامه‌ای پیشنهاد می‌کنند؟ اصلا برنامه‌ای دارند که توقع حمایت جامعه را هم دارند؟»

اسرائیل، نگران گسترش روابط راهبردی تهران- مسکو
عضو شورای روابط خارجی آمریکا می‌گوید اسرائیل، نگران بن‌بست روابط آمریکا و روسیه و نزدیکی بیشتر مسکو به تهران است.
«راغده درغام» تحلیلگر روزنامه الحیات و عضو لبنانی‌الاصل شورای روابط خارجی آمریکا، ضمن یادداشتی در روزنامه اماراتی نشنال نوشت: مذاکرات روسیه با آمریکا و ناتو بدون صدور هیچ بیانیه‌ای به پایان رسید و در نتیجه احتمال اعزام نیرو‌های روس به اوکراین کشور همسایه را افزایش داده است. این شرایط باعث ایجاد نوعی انتقام‌گیری مسکو از واشنگتن و بروکسل خواهد شد. روسیه اوکراین را در حوزه نفوذ خود قلمداد می‌کند. روسیه پیش‌تر نسبت به نزدیک‌تر شدن اوکراین به ناتو (چتر امنیتی و نظامی غربی تحت رهبری آمریکا) هشدار داده بود.
در صورت وقوع درگیری چه کسی تاوان بدتر شدن بحران بین غرب و روسیه را پرداخت خواهد کرد و کدام بازیگر از آن سود خواهد بود؟ پاسخ واضح به اینکه چه بازیگری بازنده خواهد بود، قطعا اروپاست در درجه نخست به دلایل جغرافیایی و نزدیک بودن کشور‌های اروپایی به اوکراین و روسیه. با این وجود، دیپلماسی نظامی شده روسیه می‌تواند پیامد‌های بدی برای اسرائیل نیز داشته باشد و احتمالا ایران، ذینفع اصلی ورود روسیه به ماجرای اوکراین خواهد بود.
توضیح ساده‌ای وجود دارد. مسکو می‌خواهد به روشی تلافی‌جویانه، آمریکا را تضعیف و شرمنده کند. این وضعیت، اسرائیل بزرگترین متحد آمریکا را در خاورمیانه را نگران می‌سازد. ایران که دشمن قسم‌خورده اسرائیل است، از این وضعیت بسیار خوشحال می‌شود تا روسیه بتواند به غرب درس عبرتی بدهد.
به نظر می‌رسد محافل تصمیم‌گیری در روسیه به این نتیجه رسیده‌اند که اکنون زمان عقب‌نشینی ناتو از توسعه‌طلبی ارضی است. منطق آنان این است که «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا در حال حاضر با چالش‌های متعددی در عرصه داخلی آمریکا مواجه است و برای رسیدگی به بحران‌های متعدد خارج از آن کشور در اوکراین، در خاورمیانه و در ونزوئلا با دشواری بسیار به طور همزمان تحت فشار قرار خواهد داشت.
درغام با اشاره به استقبال پوتین از رئیس‌جمهور ایران در مسکو افزود: مسکو این پیام را به اسرائیل ارسال می‌کند که اسرائیلی‌ها در صورت تداوم حملات به مواضع حساس در خاک سوریه، زیاده‌روی کرده و از خطوط قرمز روسیه فراتر می‌روند.
روس‌ها امیدوارند نتایج چنین سناریویی دوجانبه باشد: آسیب رساندن به اعتبار دولت بایدن و محدود کردن اقدامات نظامی اسرائیل در داخل خاک سوریه.
گفته می‌شود مسکو به‌ویژه نیرو‌های نظامی آن کشور از حملات ماه گذشته اسرائیل به بندر لاذقیه سوریه که نزدیک حمیمیم پایگاه هوایی روسیه مجهز به رادار‌های پیشرفته و موشک‌های ضدهوایی است ناراضی بوده‌اند. روسیه ممکن است در حال بررسی راه‌هایی برای یادآوری این نکته به اسرائیلی‌ها باشد که آنان باید در قبال اقدامات خود پاسخگو باشند. یکی از این راه‌ها می‌تواند چشم‌پوشی روسیه در قبال تصمیم حکومت سوریه برای سرنگون کردن جنگنده‌های اسرائیلی‌ای باشد که وارد حریم هوایی آن کشور شده‌اند..
مسکو همچنین ممکن است صبر خود را در قبال غرب به‌خاطر آنچه مداخله غربی‌ها در امور اوکراین می‌داند از دست بدهد. روسیه بدون شک از روابطی عالی با اسرائیل برخوردار است. با این وجود، برای مسکو، اسرائیل می‌تواند به عنوان بخش کوچکی از موزائیک در چارچوب تنش‌های ژئوپولیتیکی مداوم مسکو با غرب عمل کند. یکی از دلایل می‌تواند این باشد که رهبری روسیه روابط خود با ایران را مهم‌تر از معامله با اسرائیل می‌داند. رابطه روسیه با ایران، استراتژیک است است و در سوریه آن دو کشور مشارکت نظامی مستقیم با یکدیگر دارند.
روسیه معتقد است که جهان باید بیاموزد که با یک ایران هسته‌ای صلح‌طلب و باثبات همزیستی داشته باشد. روسیه هرگونه سازوکار اضافی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران فراتر از ترتیبات موجود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و فراتر از بازگشت به برجام را رد می‌کند.
چین نیز با روسیه در مورد لزوم احیای برجام بدون افزودن شرط تازه از سوی غرب موافق است. آمریکا و سه قدرت اروپایی درگیر در مذاکرات وین به این موضوع اعتراض دارند.

راغفر: دولت روحانی چیزی جز بدهی‌های بزرگ باقی نگذاشت
یک کارشناس اقتصادی وابسته به طیف اصلاح‌طلبان تاکید کرد: دولت روحانی چیزی جز بدهی‌های بزرگ باقی نگذاشته است.
حسین راغفر به روزنامه رسالت گفت: ریشه تورم و عدم ثبات قیمت کالاهای اساسی در کسری بودجه و فساد بانک‌های خصوصی است. دولت برای تامین مالی ناگزیر است قیمت ارز را بالا ببرد. ریشه تورم در ایران فشار هزینه است که از طریق افزایش قیمت ارز بر تولیدکننده‌های داخلی تامین می‌شود و قدرت خرید پول ملی را تضعیف و فعالیت‌های سوداگری و سفته‌بازی را دامن می‌زند.
این استاد دانشگاه بیان کرد: به علت وجود فساد و رانت، کالا به جای ارز 4200 تومانی با قیمت 30 هزار تومان به دست مردم می‌رسد و در این میان دلالانی وجود دارند که ارز دولتی را به جیب خود وارد می‌کنند. در صورتی که این سودجویان از زنجیره حذف نشوند این روند ادامه پیدا می‌کند. دولت با حفظ چنین کانون‌های عفونی نمی‌تواند اصلاحات اقتصادی انجام دهد.
راغفر اصلی‌ترین دلیل حذف ارز 4200 تومانی را کسری بودجه دولت عنوان کرد و گفت: دولت قبلی بدهی بالای ارزی برای دولت کنونی به‌جا گذاشته و منابع ارزی را در چهار ماهه نخست امسال خرج کرده است و منابعی برای دولت سیزدهم به جز بدهی‌های بزرگ باقی نگذاشته است.

وقتی گاو شیرده سعودی غیرتی می‌شود!
یک رسانه سعودی مدعی شد گسترش روابط راهبردی میان ایران و روسیه، استعماری است(!)
تارنمای شبکه سعودی «العربیه» در آستانه سفر رئیس‌جمهور کشورمان به مسکو مدعی شد: روابط ایران و روسیه و نفوذ و برتری همسایه شمالی که همواره از نگاه ایرانیان با دید استعماری ارزیابی شده، در آستانه سفر رسمی رئیس‌جمهوری ایران به مسکو به کانون انتقادات عمومی و نخبگان ایرانی تبدیل شده است. تنها دو روز پس از به مرحله اجرایی درآمدن قرارداد 25 ساله ایران با چین که در حافظه تاریخی ایرانی‌ها به‌عنوان قرارداد‌ ترکمنچای دوم به ثبت رسیده، این‌بار ابراهیم رئیسی در راستای راهبرد نگاه به شرق که برخلاف شعارهای کهنه «نه شرقی نه غربی» است، عازم مسکو شد.
شبکه سعودی که دولت متبوعش روابط گسترده‌ای با روسیه و چین و... دارد، افزود: این سفر در حالی انجام خواهد شد که بسیاری از مردم ایران در شبکه‌های اجتماعی رابطه مسکو با تهران را یک رابطه استعماری و در تضاد با منافع ملی کشورشان توصیف می‌کنند.
لافزنی شبکه العربیه درباره استعمار در حالی است که این شبکه در منطقه و در کشورهای مسلمان به «العبریه» (صهیونیستی) معروف است. سران سعودی هم در نوکری و مزدوری چنان شهره‌اند که دونالد ‌ترامپ در حضور بن‌سلمان، ضمن نشان دادن اسناد باج‌گیری 450 میلیارد دلاری از سران سعودی، آنها را «گاو شیرده» خطاب کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: