kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۶۲۵
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۴
یکی از همکاران شهید روایت می‌­کند
یک کارشناس مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن می‌گوید این شهید مدیریت تیم رفع خرابکاری‌هایی که در تجهیزات و دستگاه‌ها توسط دشمن ایجاد شده بود را قبول کرد و این نقشه دشمن نیز نقش بر آب شد.

شهید مصطفی احمدی روشن در ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۸ در استان همدان متولد شد و تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش تکمیل کرد. او در سال ۷۷ وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و تحصیلات خود را در رشته مهندسی شیمی آغاز کرد. در سال ۸۱ در رشته مهندسی شیمی موفق به دریافت مدرک کارشناسی شد و در همین رشته در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل داد و پس از آن وارد مرحله دکترای رشته نانو بیوتکنولوژی شد. در دوران تحصیل در دانشگاه در پروژه ساخت غشاهای پلیمری برای جداسازی گازها که برای اولین‌بار در کشور انجام شد، همکاری داشت و یکی از پایه‌گذاران سایت هسته‌ای نطنز بود. تأثیر بسیار مطلوبی در بخش تأمین کالاها و خرید تجهیزات هسته‌ای در حوزه غنی‌سازی در زمان تحریم‌ها داشت.
سرانجام ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۰، مصطفی احمدی‌روشن در حالی‌که عازم محل کار خود بود، دو ‌تروریست موتورسوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی به خودروی وی که یک دستگاه خودروی پژو ۴۰۵ بود، او را به شهادت رساندند خبرگزاری مهر با توجه به سالگرد شهادت شهید مصطفی احمدی‌روشن با یکی از کارشناسان ارشد این حوزه به گفت‌وگو پرداخته که بنا بر برخی از ملاحظات امنیتی، از درج نام و تصویر این کارشناس مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن معذور است. این همکار شهید مصطفی احمدی‌روشن در این گفت‌وگو و در تشریح ویژگی‌های اخلاقی این شهید، اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های برجسته اخلاقی شهید احمدی‌روشن در محیط کار، اخلاق‌خوش و شوخ‌طبعی بود و تمامی همکاران از مصاحبت با او لذت می‌بردند؛ چه در زمانی که کارشناس بود و چه در زمانی که به مقام و جایگاهی در سازمان رسیده بود. وی افزود: البته باید گفت که این موضوع نافی جدیت وی در کار نبود. شهید احمدی‌روشن به تمامی همکاران فارغ از جایگاه و پست و مقامشان عنایت داشت و احترام می‌گذاشت و تمام سعی و تلاش خود را در جهت رفع مشکلات همکاران به‌کار می‌گرفت.
این کارشناس مجتمع هسته‌ای شهید احمدی‌روشن تصریح کرد: او خیلی رک بود و با صراحت حرفش را می‌زد و انتقاد می‌کرد؛ همچنین شجاعتش زیاد و حیرت‌آور بود؛ به نحوی که در مسائل مختلف از منظر وجدانی، عرفی، دینی و فنی، در هر جا که نیازمند ورود بود، با کمال قدرت و به دور از محافظه‌کاری و بدون مماشات، حرفش را می‌زد و از مطرح کردن آن کوتاه نمی‌آمد.
وی افزود: او این صنعت را خط مقدم علم و فناوری و موضوع اصلی کشور و نظام می‌دانست. اعتقاد داشت این صنعت علاوه بر آنکه به‌صورت مستقیم منجر به تولید انرژی و برق هسته‌ای و پاک خواهد شد، به‌صورت غیرمستقیم نیز در ارتقای سطح خودباوری و اعتماد به نفس ملی و دستیابی و فتح کرانه‌های علم تأثیرگذار است. از نظر وی، این صنعت پیشران سایر صنایع و حوزه‌های تکنولوژی در کشور خواهد بود. این همکار شهید احمدی‌روشن اضافه کرد: امروز می‌بینیم که این امر محقق شده است و با دستیابی ایران اسلامی به چرخه سوخت و توان تولید برق هسته‌ای، کشور به سطح بالایی از اعتماد به نفس رسیده است و باعث رشد و شکوفایی سایر عرصه‌های استراتژیک و تکنولوژی شده است.
وی ادامه داد: شهید احمدی‌روشن پله‌های موفقیت را به واسطه تعهد و احساس دین به اسلام و انقلاب و کشور یکی پس از دیگری پیمود و به مسئولیت تأمین تجهیزات تأسیسات هسته‌ای رسید. در آن سال‌ها تحریم‌های سختی بر کشور و صنعت هسته‌ای اعمال می‌شد که کماکان نیز با شدت بیشتری در جریان است.
تجهیزات هسته‌ای
بدون شناسایی دشمن
در امنیت کامل وارد کشور شد
این کارشناس مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن گفت: مصطفی با هوش و ذکاوت بالایی که داشت و براساس تفکر استراتژیک خود به این نتیجه رسید که تأمین قطعات و تجهیزات یکی از گلوگاه‌های اصلی در این صنعت است. به همین دلیل تا آنجا که می‌توانست در جهت بومی‌سازی این موارد اقدام کرد. درخصوص مواردی هم که امکان ساخت در داخل وجود نداشت، بدون آنکه دشمن فرآیند تأمین آنها را شناسایی کند، قطعات و تجهیزات در امنیت کامل و بدون خراب‌کاری به کشور منتقل شد. وی ادامه داد: همچنین مسئولیت برنامه‌ریزی و مدیریت تیم رفع خرابکاری‌هایی که در تجهیزات و دستگاه‌ها توسط دشمن ایجاد شده بود را قبول کرد و با پیگیری و تلاش شبانه‌روزی وی و نخبگان فنی، این نقشه دشمن نیز نقش بر آب شد. تمامی این موارد، کار را به جایی رساند که استکبار راهی به جز ‌ترور و شهادت وی، نداشت.
این کارشناس مسائل هسته‌ای تصریح کرد: پس از شهادت این شهید بزرگوار با توجه به نهادینه شدن اندیشه‌ها و تفکر استراتژیک او در مجموعه و با پیگیری جهادی و هوشمندانه همکاران مصطفی، راه او ادامه پیدا کرد و تعداد زیادی از اقلام، قطعات و تجهیزات مورد نیاز این صنعت بومی‌سازی شد.
وی گفت: همان‌طور که قبلاًً نیز‌ اشاره شد وی با درایت و هوش مثال‌زدنی خود و نیز تفکر استراتژیک، گلوگاه‌های فنی و بازرگانی را شناسایی کرد و فرآیند تأمین اقلام راهبردی و استراتژیک را فرآیندی امن، مطمئن و در دسترس طراحی و پایه‌گذاری کرد و با بومی‌سازی تولید آنها در داخل کشور موجب رشد شتاب‌دهنده این صنعت و به تبع آن شروع یک حرکت تحقیقاتی فنی و پیشرفت در سایر علوم و صنایع را پایه‌گذاری کرد.
این همکار شهید احمدی‌روشن در پایان تصریح کرد: این شهید و سایر شهدای هسته‌ای جان خود را در جهت رشد، پیشرفت و شکوفایی این صنعت فدا کردند و پرچم این حرکت در مسیر رشد و تعالی این صنعت را به دست ما و شما سپردند؛ تقاضا داریم با استعانت از خون آنها و توسل به روح بلند او تمام سعی و تلاش خود را در جهت حفظ این مسیر و حفظ منافع ملی کشور و نظام و مردم مبذول کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: