kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۵۱۲
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۱
در سومین دادگاه رسیدگی به پرونده شهردار و اعضای شورای شهر لواسان که به ریاست قاضی بابایی در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد اسناد اخذ رشوه‌های میلیاردی متهمان به نمایش درآمد.


به گزارش خبرگزاری میزان، قاضی بابایی در ابتدای این دادگاه از متهم شیرخانی، متهم ردیف سوم خواست در جایگاه قرار گیرد.
متهم شیرخانی ضمن رد اتهامات کیفرخواست گفت: اتهامات مطرح شده در کیفرخواست را قبول ندارم.
سپس وکیل متهم در جایگاه قرار گرفت و ضمن انتقاداتی به رویه دادگاه گفت: اینکه قبل از شروع دادگاه چهار کیف سامسونت باز شود و از خبرنگاران خواسته شود که از آنها عکس و فیلم گرفته شود خلاف قوانین است.
قاضی خطاب به این وکیل گفت: این اقدام با هماهنگی اینجانب صورت گرفته است.
وکیل متهم ردیف سوم پرونده مدعی شد: در کیفرخواست آمده است که آقای شیرخوانی، عضو کمیسیون ماده ۱۰۰ بوده است، در حالی‌که موکلم حتی یک روز در هیچ کمیسیونی عضو نبوده است.
قاضی خطاب به وکیل متهم ردیف سوم گفت: تمام گزارش‌های ضابط بر اساس اقاریر متهمان است.
وکیل متهم شیرخوانی در پاسخ به صحبت‌های قاضی بیان کرد: این گزارش اولیه است و هنوز هیچ اقراری از متهمان گرفته نشده است. براساس همین گزارش بازپرس به فاصله چند روز دستور بازداشت متهمان پرونده را داده است.
قاضی بابایی خطاب به وکیل متهم شیرخوانی با بیان اینکه ایراد وارده به کیفرخواست وارد نیست، گفت: شما این جلسه هم قصد دفاع ماهوی از موکل خود را ندارید و دفاع شکلی می‌کنید، جلسه قبل هم دفاع شکلی داشتید و یک فرصت را از دست دادید.
در ادامه جلسه دادگاه، وکیل افراسیابی متهم ردیف چهارم در جایگاه قرار گرفت و به دفاع از متهم پرداخت.
وی بیان کرد: ماده ۳ قانون ارتشاء و کلاهبرداری به موکلم وارد نیست، زیرا اعضای شورای شهر که با رای مردم و بدون بیمه عضو شورا می‌شوند جزو مستخدمین دولت نیستند. تشکیل شبکه اساسا سرکرده و وحدت قصد می‌خواهد که در این پرونده موضوعیت ندارد و اتهام تشکیل شبکه از اصل منتفی است. وکیل متهم افراسیابی در مورد ردیابی پول‌های رد و بدل شده به عنوان رشوه گفت: حساب‌های موکلم و خانواده وی رصد شده است و مجدد هم می‌توانید حساب‌ها را رصد کنید.موکلم فقط یک ماه عضو کمیسیون ماده ۱۰۰ بود که در آن زمان هم حکم تخریب صادر کرده است. البته مشکل ما در شهرداری‌ها این است که احکام تخریبی که ازسوی کمیسیون ماده ۱۰۰ صادر می‌شود، اجرا نمی‌شوند. شهرداری مشهد
۳۶ هزار رای ماده ۱۰۰ اجرا نشده دارد.
در ادامه این جلسه دادگاه متهم چراغی در جایگاه قرار گرفت و ضمن رد اتهامات گفت: اینجانب مدت ۲۰ سال است که در شهرداری کار می‌کنم و سمت‌های مختلفی به عنوان شهردار و معاون شهردار داشته‌ام. وی مدعی وجود مشکلات مرتبط با قوانین و مقررات در منطقه لواسان شد که به شهرداری مرتبط نیست.
متهم گفت: بر اساس قوانین وقتی شما دو هزار متر هم زمین داشته باشید نمی‌توانید بیش از ۱۸۰ متر تا ۲۰۰ متر بسازید این یعنی هدفمان این است که در لواسان ویلا‌سازی صورت گیرد و آپارتمان‌‌سازی نداشته باشیم.
قاضی خطاب به متهم گفت: شما می‌رفتید از تخلف جلوگیری کنید، اما با دریافت رشوه اجازه ساخت و ساز می‌دادید.
این متهم ادامه داد: من هیچ رشوه‌ای دریافت نکرده‌ام و اینکه گفته می‌شود من برای رشوه سکه گرفته‌ام دروغ است.
در ادامه نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: جلسه دادگاه نباید مباحثه‌ای شود. دادگاه سؤال می‌کند و متهمان پاسخ می‌دهند. در جلسه اول اعلام کردم که کیفرخواست براساس اقاریر متهمان است و از موکلان انتظار داشتیم که دفاع حقوقی داشته باشند و به حاشیه
نپردازند.
جعفرزاده افزود: وکلا دفاع قانونی نکردند و متهمان هم ادعا کرده‌اند که زیر فشار صحبت کرده‌اند، در صورتی که تمام دفاعیات در حضور وکیل انجام شده و زیر آنها امضا شده است. آقای حیدریان خودش گفته است که می‌خواهم تمام اموال ناپاک را از اموال خودم پاک کنم که فرزندم مثل من نشود، بسم الله این کار را انجام دهید.
وی با بیان اینکه هیچ‌گونه فشاری روی متهمان نبوده است بیان داشت: اقرار‌های انجام شده از سوی متهمان، با هم منطبق بوده است.
نماینده دادستان در پاسخ به اظهارات یکی از وکلای متهمان مبنی بر اینکه سپاه پاسداران نمی‌تواند به عنوان ضابط برای پرونده انتخاب شود، گفت: برخی از وکلا ابتدا صلاحیت دادگاه را مورد تردید قرار می‌دهند سپس صلاحیت ضابط در این پرونده را مورد اشکال قرار می‌دهند در حالی که تمام اقداماتی که در این پرونده صورت گرفته است بر اساس قانون بوده است. دادستان کل کشور در پاسخ به استعلام کتبی و تلفنی دادستان‌های سراسر کشور اعلام کرده است که سپاه پاسداران می‌تواند به عنوان ضابط قوه قضائیه باشد.
جعفرزاده با نشان دادن کیف‌های پر از دلار و سکه گفت: یکی از وکلا گفته است که این مبالغ ارزشی ندارند شما ببینید که آیا این پول‌ها و سکه‌ها ارزشی ندارند؟ در حالی که مردم ما در سخت‌ترین شرایط معیشتی قرار دارند عده‌ای با سوءاستفاده اقدام به دریافت رشوه می‌کنند.
وی افزود: اهمیت این پرونده در پولشویی است. مابه‌ازای هر متر اضافه بنای ساخت در لواسانات نیم تا سه و نیم درصد جریمه در کمیسیون است. ماشین‌حساب‌های ما توان محاسبه این همه تخلف را ندارد، اما از ماشین‌حساب‌های آقایان خبری نداریم.
نماینده دادستان تأکید کرد: لواسانات تهران کوه و طبیعت آن جزو انفال و برای مردم است و قوه قضائیه با افراد سودجو و فاسد قاطعانه برخورد خواهد کرد.
در پایان این جلسه دادگاه قاضی بابایی جلسه رسیدگی بعدی را روز سه شنبه اعلام کرد.
گفتنی است، در این جلسه از دادگاه به عنوان مستندات پرونده کیف‌های حاوی پول نقد، دلار و یورو معادل ۴۰ میلیارد تومان و بیش از ۷۰۰ سکه طلا که به عنوان رشوه توسط متهمان اخذ شده بود به نمایش گذاشته شد.
این پرونده ۵۱ متهم دارد که شهردار سابق لواسان، اعضای شورای شهر لواسان، برخی از کارمندان شهرداری و پیمانکاران را در بر می‌گیرد.
متهمان با سوءاستفاده از جایگاه خود و سوءاستفاده از ظرفیت ماده ۱۰۰، ۷۷ و ۵ مقاصد مجرمانه خود را محقق کرده‌اند.
مشارکت در تشکیل شبکه ارتشا و اخذ رشوه طی فقره‌های متعدد، از اتهامات متهمان پرونده فساد در شهرداری لواسان است.

نام:
ایمیل:
* نظر: