kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۵۰۳
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹
جهان

اقیانوس‌ها داغ کردند!
براساس مطالعه جدید منتشر شده توسط تیمی از دانشمندان بین‌المللی که داده‌ها را ردیابی کرده‌اند، سال 2021 گرم‌ترین سال ثبت شده برای اقیانوس‌های جهان بود.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ان‌بی‌سی نیوز، طبق تازه‌ترین تحقیقات، رکورد دمای اقیانوس‌ها در سال ۲۰۲۱ شکسته شد و به بالاترین میزان خود پس از سال ۱۹۵۵ رسید.این ششمین سال متوالی است که رکورد دمای اقیانوس‌های جهان شکسته می‌شود.
بر اساس مطالعه جدید منتشر شده توسط تیمی از دانشمندان بین‌المللی که داده‌ها را ردیابی کرده‌اند، سال ۲۰۲۱ گرم ترین سال ثبت شده برای اقیانوس‌های جهان بود.
این مطالعه توسط ۲۳ محقق از ۱۴ موسسه در چین، ایالات متحده و ایتالیا انجام شد؛ روز سه شنبه در مجله
«Advances in Atmospheric Sciences» منتشر شد. دانشمندان کشف کردند که دو هزار متر بالای هر اقیانوس در سال گذشته بیشترین میزان گرما نسبت به رکورد قبلی ثبت شده است. کوین ترنبرث، دانشمند مرکز ملی تحقیقات جوی ایالات متحده و یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: از آنجایی که بیش از ۹۰ درصد گرمای اضافی ناشی از گرمایش جهانی توسط اقیانوس‌ها جذب می‌شود، گرمای اقیانوس‌ها شاخص اصلی گرمایش جهانی است.
علاوه‌بر این، اقیانوس‌ها در حال حاضر ۲۰ تا ۳۰ درصد از انتشار
دی اکسید کربن انسان را جذب می‌کنند که منجر به اسیدی شدن اقیانوس‌ها می‌شود. چنگ لیجینگ، نویسنده اصلی مقاله و دانشیار موسسه فیزیک جوی (IAP) زیر نظر آکادمی علوم چین، گفت: با این حال، گرم شدن اقیانوس کارایی جذب کربن اقیانوسی را کاهش داده است و دی اکسید کربن بیشتری در هوا باقی مانده است. چنگ ادامه داد: نظارت و درک جفت گرما و کربن در آینده برای ردیابی اهداف کاهش تغییرات آب و هوایی ضروری است و خواستار توجه بیشتر به اقیانوس‌ها شد. با گرم شدن اقیانوس‌ها، آب منبسط می‌شود و سطح دریاها بالا می‌رود.