kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۴۱۸
تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۵
سردار حاجی‌زاده خبر داد
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه از موفقیت این نیرو در آزمایش موتور سنگین ماهواره‌بر با سوخت جامد و بدنه غیرفلزی کامپوزیتی و توانمندی تغییربردار تراست با نازل متحرک خبر داد.

 


سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوازدهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین و علمای بلاد، ضمن ارائه گزارشی از آخرین پیشرفت‌های دفاعی و نظامی کشور به‌ویژه در حوزه هوا و فضا، گفت: اخیرا آزمایش موتور سنگین ماهواره‌بر با سوخت جامد و بدنه غیرفلزی کامپوزیتی که توانمندی تغییربردار تراست با نازل متحرک را دارا است، با تلاش دانشمندان ایرانی و متخصصین نیروی هوافضای سپاه با موفقیت انجام شد.
وی ضمن تبریک این موفقیت راهبردی به ملت ایران، با بیان اینکه در حوزه فضایی دو عامل مهم، یکی ماهواره و دیگری ماهواره بر است که کار ساده‌ای هم نیست، افزود: ما دوسال پیش اولین پرتاب ترکیبی مایع و جامد را انجام دادیم که موتور اول مایع و دوم و سوم جامد بود.
به گزارش فارس، سردار حاجی‌زاده با تاکید بر اینکه این دستاورد سبب افزایش بیش‌تر انرژی موشک و صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد، خاطرنشان کرد: این فناوری فقط در چهار کشور جهان وجود دارد، در تمام حوزه‌های مرتبط به هوافضا تولید قدرت ادامه دارد و ایران به قدری در مسئله هوافضا و ماهواره پیشرفت کرده است که این اقتدار با ترور، تهدید و تحریم از بین رفتنی نخواهد بود.
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه افزود: امروز این امکان فراهم شده است که با موتور‌های ارزان ماهواره‌های زیادی را در مدار قرار دهیم.
وی با بیان اینکه امروز قدرتی داریم که اگر صدام همین امروز و در سال ۱۴۰۰ جنگ را بر ما تحمیل می‌کرد، به جای هشت سال هشت روزه جنگ را تمام می‌کردیم و این معیار توانمندی ما است، اظهار داشت: امروز به جایی رسیده‌ایم که فرمانده سنتکام می‌گوید در شرایطی که ما تحریم‌های اقتصادی فلج‌کننده را به اجرا گذاشتیم، ایران یک موشک بالستیک درجه یک ساخت و با پهپاد‌های ایرانی برتری هوایی آمریکا را با چالش مواجه کرده است. سردار حاجی‌زاده تصریح کرد: آمریکایی‌ها توان موشکی ایران را وحشتناک توصیف می‌کنند و عملیات عین‌الاسد را شاهد این توانمندی می‌دانند که این مسئله نشان دهنده عجز آنها در برابر ایران است.
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پیشرفت‌های به‌دست آمده را محصول هدایت‌ها و تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا دانست و خاطرنشان کرد: در مجموعه نیرو‌های مسلح و سپاه این تدابیر جدی گرفته می‌شود و در نتیجه آن بحمدلله این قدرت امروز در کشور متولد شده است.
وی افزود: اگر می‌خواستیم دنباله روی آنها (دشمنان) باشیم، سالیان سال زمان می‌گذشت تا به پیشرفت‌های محدود دست یابیم اما امروز با راه‌های میان‌بر، با کسری از هزینه‌های خارجی‌ها به چندین برابر قدرت دست یافته‌ایم و این می‌تواند الگویی برای سایر بخش‌ها باشد.
سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه در حوزه فضایی اولین بار بعد از 10 سال، جلسه شورای عالی فضایی به ریاست رئیس‌جمهور محترم تشکیل شد، گفت: ایشان شش ساعت برای جلسه و بازدید از توانمندی‌های حوزه فضایی کشور وقت گذاشتند و مسیر آینده را روشن، هموار، تصویب و مشخص کردند و انشاءالله در آینده شاهد موفقیت‌های خوبی خواهیم بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: