kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۴۱۱
تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۹
رئیس ‌اتاق مشترک بازرگانی دو کشور خبر داد 
رئیس ‌اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه از افزایش ۹۰ درصدی صادرات کالا از ایران به سوریه طی ۹ ماه امسال خبر داده است.
 
 
 
 
 
کیوان کاشفی با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۱۶۰ میلیون دلار کالا از ایران به سوریه صادر شده، افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۸۴ میلیون دلار صادرات به سوریه داشتیم تقریبا رشد 
۹۰ درصدی داشته است.
او ادامه داد: بیش‌ترین کالاهای صادر شده مربوط به صنایع مهندسی (قطعات و اجزای توربین‌های بخار)، مواد غذایی و صنایع دارویی بوده است. همچنین میزان واردات ایران از سوریه در ۹ ماهه امسال را 
22 میلیون و 900 هزار دلار بوده که نسبت به واردات حدود ۱۵ میلیون دلاری سال گذشته ۵۳ درصد افزایش داشته‌ایم. فسفات بیشترین کالای وارداتی ایران از سوریه بوده است.
رئیس ‌اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه ضمن اشاره به پتانسیل‌های تجارت بین دو کشور گفت: اکنون با برقراری امنیت در سوریه و آغاز باز‌سازی این کشور، امکان افزایش صادرات ایران به سوریه وجود دارد. همچنین با راه‌اندازی مرکز تجارت ایرانیان در دمشق از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، تجارت میان دو کشور تسهیل می‌شود.
کاشفی افزود: ایران در ۹ ماهه امسال در مجموع ۳۵ میلیارد دلار صادرات به کشورهای مختلف جهان داشته که سوریه در جایگاه ۲۱ کشورهای هدف صادرات کشورمان قرار داشته است. همچنین با توجه به واردات ۳۶ میلیارد و 900 هزار دلاری ایران در ۹ ماهه امسال، سوریه در میان کشورهای مبدا واردات، در ردیف ۴۹ قرار داشته است.
توافق برای ایجاد منطقه آزاد
همچنین رستم قاسمی؛ وزیر راه و شهر‌سازی از توافق با مسئولان سوری برای ایجاد یک منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، او در تشریح آخرین نتایج رایزنی‌ها و گفت‌وگوها در سوریه، گفت: در ملاقات با رئیس‌جمهور سوریه به موضوعات اقتصادی این کشور و همچنین موانع و مشکلات کنونی در روابط اقتصادی ایران و سوریه پرداخته شد.
وزیر راه و شهر‌سازی با ابراز اینکه در جلسات برگزار شده، تصمیمات خوبی گرفته شده است، افزود:‌ قرار شد کمیته مشترکی بین ما و سوریه تشکیل شود؛ تفاهم‌نامه‌های زیادی با سوریه داریم اما بخشی از آنها عملیاتی نشده‌اند بنابراین قرار شد در کمیته‌ای مشترک این موضوعات بررسی و سپس اجرایی شوند.
قاسمی با اشاره به برگزاری جلسه با وزیر امور خارجه سوریه و بررسی موضوعات دیپلماتیک بین دو کشور نیز اضافه کرد: به توافقات خوبی رسیدیم؛ قرار شد بانک مشترک در سوریه ایجاد شود؛ در این راستا بناست بانک‌های ایرانی و سوری در کشورهای یکدیگر شعبه داشته باشند.
وزیر راه و شهر‌سازی با اشاره به برگزاری جلسه با وزیر راه سوریه، گفت: حمل ونقل در بخش‌های مختلف یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه اقتصادی کشور است؛ در این زمینه تصمیم گرفته شد رئیس ‌سازمان هواپیمایی کشور موضوعات اجرایی را با همکاران خود بررسی کند.
قاسمی با اشاره به یکی از تصمیمات گرفته شده در جلسه با وزیر اقتصاد سوریه به عنوان طرف سوری کمیسیون مشترک اقتصادی، افزود: درباره موضوعات مختلفی به ویژه ایجاد مناطق آزاد مشترک دو کشور تصمیماتی گرفته شد. بناست رئیس‌منطقه آزاد کشور در سفری به سوریه مسئله منطقه آزاد مشترک را بررسی و قرارداد را امضا کند.
او ادامه داد: افزایش تولیدات ایران در سوریه از جمله تولید تراکتور و ابزارآلات کشاورزی، حذف تعرفه‌ها و افزایش صادرات بین دو کشور و موضوعات گمرکی  از دیگر موارد مطرح شده در این سفر است.
همچنین رستم قاسمی؛ وزیر راه و شهر‌سازی در توئیتر نوشت: «تفاهم‌نامه‌های اقتصادی و عمرانی انجام پذیرفته در سفر به سوریه، بسیاری از فرصت‌های مغفول مانده را برای فعالان اقتصادی و عمرانی احیا خواهد کرد که می‌تواند برای جوانان ما اشتغال و برای سرمایه‌گذاران ایرانی ارزش‌افزوده بسیاری به‌دنبال داشته باشد. تعلل دیگر جایز نیست.»
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر: