kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۳۴۲
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵
امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه کشورمان در بازگشت از سفر منطقه‌ای گفت: برخی از طرف‌های ما در مذاکرات وین تلاش دارند با انتقال نادرست مطالب به برخی از همسایگان، موجبات نگرانی آنها را فراهم کنند، اما یکی از اهداف ما در این گفت‌وگوها و سفرها این است که آنها را در جریان روایت خودمان از مذاکرات وین قرار دهیم.
 
 
 
 
 
حسین امیرعبداللهیان که در رأس یک هیئت سیاسی، به عمان و قطر سفر کرده بود، روز گذشته وارد کشور شد.
امیر عبداللهیان در سفر به عمان با معاون پادشاه و وزیر خارجه این کشور دیدار کرد و در سفر به قطر نیز با امیر قطر و وزیر خارجه این کشور دیدار داشت.
امیرعبداللهیان درخصوص دستاورد دومین مقصد سفر منطقه‌ای خود به دوحه گفت: گفت‌وگوهای دو جانبه درخصوص موضوعات مختلف روابط ایران و قطر یکی از محورهای گفت‌وگو با مسئولان سیاسی قطر بود.
به گفته امیر عبداللهیان، بر مبنای دعوت دولت قطر، قرار است طی روزهای آینده گروهی از وزرای جمهوری اسلامی ایران، به دوحه سفر کنند. موضوعات تجاری، اقتصادی و همکاری در حوزه‌های فناوری و حوزه‌های متنوع مورد علاقه دو طرف از جمله بهداشت و مهار کرونا در قطر، با توجه به تجارب ایران و کشور قطر از مهمترین محورهای این سفر است.
وزیر خارجه کشورمان افزود: با توجه به شکل گرفتن یک موج قوی کرونا در قطر، طی روزهای اخیر، ایران آمادگی خود را برای مساعدت در این زمینه اعلام کرده است.
وزیر امورخارجه تصریح کرد: گفت‌وگو و همکاری در زمینه مسائل مهم منطقه‌ای یکی دیگر از محورهای گفت‌وگو در این سفر بود و جمهوری اسلامی ایران بارها ایده‌هایی را برای تقویت روند همکاری و گفت‌وگوهای منجر به همکاری در منطقه خلیج‌فارس ارائه کرده است و امیر قطر از جمله رؤسای منطقه است که همواره از ایده‌های مطرح شده از سوی ایران استقبال کرده است.
امیرعبداللهیان افزود: ایران معتقد است که راه‌حل برخی از بحران‌ها در منطقه، صرفاً تمرکز بر راه‌حل سیاسی است و ما نباید از مسیر زور، نظامی‌گری و هژمونیک، مشکلات منطقه را حل و فصل کنیم و تجربه سال‌های اخیر نشان داده این به نفع
منطقه نیست.
رئیس‌دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: ایران به عنوان یک کشور بزرگ در منطقه همواره در هرگونه راه‌حل، نقشی مهم و اساسی دارد و چه در موضوع مبارزه با داعش و چه در هر گفت‌وگوی منطقه‌ای در طرف خوب تحولات بوده و نقش سازنده ایفا می‌کند.
امیرعبداللهیان با اشاره به حمایت ایران از هر ابتکار عملی که به ثبات، امنیت و توسعه منطقه کمک کند، اظهار داشت: امروز صحبت‌های خوبی از امیر قطر در این رابطه شنیدیم و ایشان نیز دیدگاه‌های خوبی برای توسعه همکاری همه‌جانبه منطقه‌ای دارند و ما نیز از این ایده‌ها حمایت می‌کنیم.
وزیر خارجه ابراز امیدواری کرد: منطقه بیش از گذشته در مسیر رشد و توسعه و همکاری قرار بگیرد.
امیر عبداللهیان در ادامه درخصوص طرح موضوعات مرتبط با مذاکرات وین در پایتخت‌های دو کشور عمان و قطر گفت: ایران دوستان خود را در منطقه در جریان مذاکرات وین قرار می‌دهد و آنها به عنوان همسایه ما از این حق برخوردار هستند که در جریان آنچه بین ایران و 4+1 در وین در حال انجام است قرار بگیرند.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما معتقد هستیم دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه توسعه دانش صلح‌آمیز هسته‌ای، می‌تواند در اختیار همه کشورهای منطقه، همسایگان و کشورهای مسلمان قرار گیرد.
وی گفت: برخی از طرف‌های ما در مذاکرات وین تلاش دارند با انتقال نادرست مطالب به برخی از همسایگان، موجبات نگرانی آنها را فراهم کنند، اما یکی از اهداف ما در این گفت‌وگوها و سفرها این است که آنها را در جریان روایت خودمان از مذاکرات وین قرار دهیم و دوستان ما در منطقه نیز مشورت‌هایی را به ما می‌دهند که در روند مذاکرات کمک‌کننده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: