kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۳۱۶
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵

 

جو بایدن رئیس‌جمهور ۷۹ ساله آمریکا این بار در جریان یک سخنرانی در شهر آتلانتا، گاف داد و «کامالا هریس» معاون خود را پرزیدنت (رئیس‌جمهور) خواند!
«جو بایدن» ۷۹ ساله که از زمان کارزار انتخاباتی اش در سال ۲۰۲۰ و نشستن بر کرسی ریاست جمهوری، بارها به دلیل گاف‌های خود خبرساز شده و با سؤالات جدی درباره وضعیت سلامت جسمی و ذهنی خود مواجه شده است، این بار در آتلانتا معاون خود را رئیس‌جمهور آمریکا خواند و خبر ساز شد. او در حالی که داشت در سخنرانی‌اش بین جمع دانشجویان «دانشگاه آتلانتا» به حمله مرگبار حامیان دونالد ترامپ به کنگره آمریکا اشاره کرد و بر لزوم حفاظت از دموکراسی و حق رای در آمریکا تاکید کرد. سپس به «کامالا هریس» معاون خود اشاره کرد و گفت: «هفته گذشته رئیس‌جمهور هریس و من در ساختمان کنگره ایالات متحده ایستادیم».
به گزارش فارس، جو بایدن از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری تاکنون به کرات «کامالا هریس» را «رئیس‌جمهور منتخب» یا «رئیس‌جمهور آمریکا» خوانده است. او ماه گذشته نیز در دانشگاه ایالتی کارولینای جنوبی «هریس» را رئیس‌جمهور آمریکا خوانده بود. صفحه اینترنتی کاخ سفید در انتشار متن سخنرانی جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا گاف بایدن در رئیس‌جمهور خواندن کامالا هریس را اصلاح و آن را حذف کرده است. گاف‌های بایدن از زمان آغاز ریاست جمهوری او در آمریکا، واکنش‌های زیادی را در داخل این کشور به دنبال داشته و مخالفان جمهوری‌خواه او بارها درباره سلامت جسمی و ذهنی او ابراز تردید کرده‌اند. دونالد ترامپ که اما هیچ وقت نپذیرفت که در این انتخابات شکست خورده است، یکی از مخالفان جدی جو بایدن است و به راحتی از این گاف‌ها نمی‌گذرد. او معتقد است بایدن همه کاره دولت نیست و افرادی دیگر در دولت، مسئولیت اصلی را برعهده‌دارند. ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ و بعد از آن بارها او را «جوی خوابالو» خواند چر که تصاویر متعددی از چرت زدن‌های بایدن منتشر شده بود. بایدن یک بار هم وقتی در محوطه کاخ سفید در حال حرکت بود، راه را گم کرد و به اشتباه مسیر دیگری را پیمود که آن هم سرو صدای زیادی کرد.
کودتا
بایدن اما در جریان این سخنرانی حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ (17 دی 1399)طرفداران دونالد ترامپ به کنگره این کشور را «کودتا» توصیف کرد. وبگاه «هیل» نوشته، رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا به شدت علیه حمله طرفداران رئیس‌جمهور سابق و جمهوری‌خواه این کشور موضعگیری کرد و گفت: «اوباش خشن ۶ ژانویه ۲۰۲۱، با دلگرمی و تشویق رئیس‌جمهور سابق شکست خورده، به دنبال آن بودند که از طریق خشونت آنچه را که در صندوق رای از دست داده بود، به دست آورند».
رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «آنها برای تحمیل اراده اوباش، برای براندازی انتخابات آزاد و منصفانه و برای اولین بار در تاریخ آمریکا، در جلوگیری از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت شکست خوردند، آنها شکست خوردند اما پیروزی دموکراسی قطعی نبود و آینده دموکراسی نیز قطعی نیست»بایدن افزود: «به همین دلیل است که ما امروز اینجا هستیم: برای ایستادن در برابر نیروهایی در آمریکا که برای قدرت بیشتر از اصول ارزش قائل هستند، نیروهایی که کودتا کردند، کودتا علیه اراده قانونی مردم آمریکا با ایجاد شک، ساختن اتهام‌های کلاهبرداری و تلاش برای دزدیدن انتخابات ۲۰۲۰ از مردم. آنها می‌خواهند هرج و مرج حاکم شود. ما می‌خواهیم مردم حکومت کنند.» بایدن هفته گذشته در اولین سالگرد حمله به کنگره آمریکا هم یک سخنرانی انجام داده بود اما در آن سخنرانی از واژه کودتا برای توصیف حمله حامیان ترامپ به کنگره  استفاده نکرده بود.جو بایدن در سخنرانی هفته گذشته حمله مرگبار ششم ژانویه به کنگره آمریکا را «شورش مسلحانه» خوانده بود.اظهارات تازه جو بایدن درباره حمله به کنگره آمریکا در شرایطی مطرح شده که تحرکات دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای انجام تحقیقات درباره نقش دونالد ترامپ در این حمله ادامه دارد.پیشتر در خبرها آمده بود، در صورتی که کمیته تحقیق کنگره درباره حمله به ساختمان کنگره به این نتیجه برسد که ترامپ مانع از  انجام تحقیقات کنگره درباره این حمله شده باشد، احتمال حبس او وجود دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: