kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۲۳۰
تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
با هدف مقابله با فساد و رانت‌خواری
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت گفت: با فرآیند منع سیستمی و هوشمندانه مداخله کارمندان در معاملات دولتی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، جلوی معامله کارمندان دولت در معاملات دولتی گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی رهبری روز گذشته در مراسم رونمایی‌(منع سیستمی و هوشمندانه از مداخله کارمندان در معاملات دولتی) در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت گفت: این اقدام در راستای پیشگیری از مفاسد در دستگاه‌های دولتی است.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت افزود: یکی از پروژه‌های مهم کشورها این است که اگر دولت خریدار و فروشنده عمده است فرآیند خرید را به صورت الکترونیکی با رقابت و سلامت در فرآیند الکترونیکی انجام دهد و سامانه تدارکات الکترونیکی دولت‌(ستاد) در کشور ما برای این منظور طراحی شده است.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت بیان داشت: ثبت‌نام در سامانه تدارکات الکترونیکی
غیر حضوری و الکترونیکی است و انواع فعالیت‌ها به صورت غیرحضوری فراهم می‌شود.
رهبری اظهار داشت: تعرفه در ثبت‌نام حضوری کماکان پابرجاست اما در ثبت‌نام غیر حضوری تعرفه حذف شده
است.
وی افزود: بستر الکترونیکی انجام 24 نوع معامله با استفاده از امضای الکترونیک فراهم شده و پوشش تمامی انواع معاملات در سامانه توسط وزیر صمت به کلیه مشمولان ابلاغ شده است.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی افزود: تاکنون 10 هزار و 800 دستگاه دولتی و عمومی و حدود 296 هزار
فعال بخش خصوصی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ثبت‌نام کرده‌اند و حدود یک میلیون و 400 هزار فقره انواع معامله به ارزش 546 هزار میلیارد تومان در سامانه از ابتدای شکل‌گیری سامانه تا 15 دی انجام شده است.
وی با بیان اینکه در بستر این سامانه جلوی مداخله کارمندان دولت در معاملات گرفته شده است، توضیح داد: طبق قانون کارمندان دولت اعم از وزرا، نمایندگان مجلس و ... به دلیل احتمال رانت و تبانی نباید وارد معامله با دولت شوند.
رهبری اظهار داشت: تا دو هفته پیش این کار انجام می‌شد اما از دو هفته پیش به صورت سیستمی جلوی این معاملات توسط سامانه تدارکات الکترونیکی دولت گرفته شده است.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیان داشت: از دو هفته پیش تاکنون و از زمان منع سیستمی مداخله در سامانه ستاد تاکنون ۲۶۷ فرد حقیقی از ورود به سامانه منع شده‌اند و امکان انجام ۵۱۰ معامله از سوی افراد حقیقی گرفته شده است، همچنین جلوی ورود ۴۷۹ شخص حقوقی به سامانه گرفته شده‌ است و در همین راستا از انجام هزار و ۳۵ معامله حقوقی نیز جلوگیری شده است.
رهبری گفت: با منع سیستمی هوشمندانه از مداخله کارکنان در معاملات دولتی در واقع روش خوداظهاری و نظارت پسینی به روش سیستمی و پیشگیرانه تغییر داده است و این اقدام بزرگی از طرف دولت برای جلوگیری از مفاسد احتمالی درون قوه مجریه است.
وی بیان داشت: در گام‌های بعدی وارد لایه‌های زیرین معاملات خواهیم شد و به عنوان مثال احتمال اینکه کارمندان دولت از طریق افراد دیگر وارد سامانه شوند، وجود دارد لذا ارتباط بین کارمندان دولت و افراد را نیز بررسی می‌کنیم.
رهبری بیان داشت: آمار ثبت‌نام و عملکرد دستگاه‌های دولتی در سامانه نشان می‌دهد که 10 هزار و 797 دستگاه در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد هشت هزار و 578 دستگاه در سامانه معامله انجام داده‌اند.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: به منظور مدیریت و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها گزارش‌های مدیریتی و نظارتی ایجاد شده و در حال تکمیل است که مهمترین این گزارش‌ها گزارش‌های اقتصادی، گزارش‌های مدیریتی و گزارش‌های نظارتی است.
گفتنی است در دولت سیزدهم اقدمات خوبی در زمینه ایجاد شفافیت انجام شده است. دستور وزیر اقتصاد به بانک‌ها برای ارائه یک نسخه از قرارداد به مشتریان و الزام شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی به انتشار صورت‌های مالی از جمله اتفاقاتی است که پیش از این سابقه نداشت و شایسته تقدیر است.

نام:
ایمیل:
* نظر: