kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۱۵۱
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۵
رئیس‌سازمان بازرسی کل کشور در دیدار وزیر صمت:
 
 
 
رئیس‌سازمان بازرسی کل کشور گفت: اینکه به لحاظ کمبود عرضه، قیمت خودرو افزایش پیدا کرده و به یکباره توقفگاه‌ها تخلیه می‌شود بیانگر این امر است که صرفا عامل کمبود قطعه در عدم عرضه خودرو تاثیر ندارد.
به گزارش سازمان بازرسی کل کشور، سید رضا فاطمی امین وزیر صمت و تعدادی از مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با ذبیح‌اله خداییان رئیس‌این سازمان دیدار کردند. رئیس‌سازمان بازرسی کل کشور خداییان در این دیدار با اشاره به اینکه کمبود قطعات وارداتی نمی‌تواند عامل اصلی عدم عرضه چند ده هزار خودرو به بازار باشد، اظهارداشت: اینکه به لحاظ کمبود عرضه، قیمت خودرو افزایش پیدا کرده و به یکباره توقفگاه‌ها تخلیه می‌شود بیانگر این امر است که صرفا عامل کمبود قطعه در عدم عرضه خودرو تاثیر ندارد، بلکه عوامل دیگری هم دخیل است.
ذبیح‌اله خداییان با بیان اینکه وظیفه تنظیم بازار به وزارت صمت واگذار شده است، خواستار ورود جدی این وزارتخانه به صنایع خودرو‌سازی شد.
خداییان ضمن تاکید بر لزوم ارتقای کیفیت خودروهای تولید داخل و افزایش میزان تولیدات، افزود: با توجه به اینکه در راستای حمایت از تولید داخلی، ورود خودروهای خارجی به داخل کشور ممنوع شده، خودروسازان داخلی بازار انحصاری کشور را در اختیار دارند و به دلیل کمبود تولید و نیاز مردم، اقدام به پیش فروش خودرو کرده و مردم را ماه‌ها در انتظار دریافت خودرو نگه می‌دارند.
وی بیان داشت: توقع از صنایع خودرو‌سازی داخلی این است که ضمن ارتقای کیفیت محصولات خود، نسبت به افزایش تولید اقدام نمایند؛ اما مع‌الاسف شاهد چنین رویه و رویکردی نیستیم.
رئیس‌سازمان بازرسی کل کشور با طرح این سؤال که چرا با وجود اینکه هر ساله قیمت خودروها افزایش پیدا می‌کند خودروسازها اعلام می‌دارند که زیان ده هستند، گفت: این در حالی است که خودروسازهای سایر کشورها با چنین پدیده‌ای مواجه نیستند.
خداییان با بیان اینکه هنر مدیران این است که هزینه‌های جانبی که بر قیمت خودروها اضافه می‌شوند حذف شود، در این رابطه با اشاره به موضوع تعارض منافع دو صنایع خودرو‌سازی افزود: برخی از شرکت‌های قطعه ‌سازی، سهامدار صنایع خودرو‌سازی بوده و از تصمیم گیران صنعت خودرو هستند با این وجود از یک طرف در قیمت گذاری قطعات موثرند و از سوی دیگر قطعه فروش نیز هستند، لذا باید نسبت به شفافیت امور و شناسایی ذینفع واحد در چنین فعالیت‌هایی اقدام شود تا از هرگونه سوءاستفاده جلوگیری به عمل آید. وی با تاکید بر ضرورت تسریع در ایجاد و تکمیل سامانه جامع تجارت گفت: با این سامانه و شفافیت در انجام امور، از مفاسدی که در امر تجارت وجود دارد، جلوگیری می‌شود.بازرسان سازمان بازرسی با ورود به موضوع، نسبت به شناسایی موانعی که در ایجاد سامانه جامع تجارت موثر هستند، اقدام و با دستگاه‌هایی که همکاری لازم را ندارند، برخورد قانونی به عمل آورند.
همچنین وزیر صمت در این دیدار گزارشی از اقدامات انجام شده در دوره مدیریت خود را تشریح کرد و با اشاره به تلاش برای ساماندهی صنایع خودرو‌سازی و افزایش تولیدات به جهت تامین نیاز بازار، آماده نبودن تعدادی از خودروها برای فروش را ناشی از افزایش تقاضا برای برخی از قطعات خودرو خصوصا قطعات الکترونیکی در بازار جهانی و همچنین تحریم‌های اعمال شده بر کشور دانست.
نام:
ایمیل:
* نظر: