kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۱۴۸
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۵
 
 
 
سخنگوی ناجا گفت: خاوری در کانادا شناسایی شده و حکم جلب بین‌المللی یا همان اعلان قرمز او صادر شده است، اما این کشور به ما اعلام کرده که تمایلی برای تحویل این متهم به ایران ندارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سردار مهدی حاجیان صبح دیروز در نشست خبری در تشریح عملکرد پلیس در سال جاری با اشاره با عملکرد پلیس فتا گفت: در این حوزه به آنچنان توانمندی رسیدیم که بیش از
۸۹ درصد از جرایمی که در این حوزه به وقوع پیوسته است را کشف کرده‌ایم؛ همچنین در ۹ ماهه امسال
 ۱۹۵ پرونده باندی در حوزه جرایم سازمان یافته تشکیل شده است که از این تعداد ۶۵ فقره فیشینگ، ۳۴ فقره جعل کارت بانکی و ۹۴ فقره کلاهبرداری اینترنتی بوده است. حاجیان افزود: در حوزه دستگیری باندهای فروش داروهای تقلبی هم به صورت ملی و هم بین‌المللی پلیس فتا شرکت می‌کند، در ماه گذشته بیش از ۲۵ نفر از فروشندگان داروهای سقط جنین دستگیر شده و بیش از ۷۲ تارنما مسدود شده است.
 افزایش۱۰ درصدی دستگیری متهمان اقتصادی نسبت به سال قبل
وی درخصوص برخورد با متهمان اقتصادی گفت: ۶۴ درصد افزایش درصد ریالی پرونده‌ها، ۱۰ درصد دستگیری متهمان داشته‌ایم و ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه لوازم یدکی قاچاق کشف که نسبت با مدت مشابه سال قبل ۹۶ درصد افزایش داشته است.
سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور ادامه داد: همچنین ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه لوازم خانگی کشف داشتیم که افزایش ۶۹ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است؛ و ۲۷ درصد افزایش کشف تجهیزات رایانه و افزایش ۴۸ درصدی در حوزه تجهیزات پزشکی نسبت به سال قبل هم داشته‌ایم. در بحث کشف رمز ارزها و ماینرها که البته فعالیتشان هم غیرقانونی است، حدود ۱۷۹ هزار دستگاه استخراج
 رمز ارز کشف شده است.
حاجیان با پرسش اینکه آیا مجازاتی که برای سارقان در نظر گرفته می‌شود بازدارنده‌اند یا خیر، گفت: در بحث جرایم خرد افزایش ۹ درصدی نسبت به سال گذشته داشته‌ایم، سرقت‌های خرد ۵۲ درصد از تمام سرقت‌ها را شامل می‌شود، البته میانگین افزایش کشف سرقت در حوزه سرقت‌های خورد ۹ درصد افزایش داشته‌ایم.
  برگ سبز پلیس سند رسمی است
وی با اشاره به مباحث سند مالکیت خودرو ادامه داد: بر اساس قانون برگ سبز پلیس سند رسمی است، ماده ۱۲۷۸، رأی هیئت عمومی دیوان، نامه دادستان و دستورش به مراجع قضائی و همچنین نامه رئیس‌کمیسیون اصل ۴۹۰ ماده قانونی است که سند مالکیت بودن برگ سبز را ثابت می‌کند.
 جمع‌آوری معتادان وظیفه پلیس است
سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه کدام نهاد با پلیس برای جمع‌آوری معتادان متجاهر همکاری نمی‌کند گفت: در بازدید رئیس‌جمهور از مرکز ترک اعتیاد مهر سروش دستوراتی مبنی بر استاندارد بودن محل‌های نگهداری صادر کردند، جمع‌آوری معتادان که جز وظیفه ناجا است آسان است اما نیاز به کارهای زیرساختی دارد که البته این بار هم شهردار تهران و هم رئیس‌جمهور پای کار آمدند و امیدوارم که این بار تصمیم جدی‌تری در این زمینه گرفته شود.
حاجیان افزود: در بحث جمع‌آوری معتادان متجاهر بودجه انتظامی کل کشور تغییری نکرده است.
 افزایش ۹ درصدی تصادفات فوتی 
وی ادامه داد: ۹ درصد نسبت به سال گذشته در بحث تصادفات فوتی افزایش داشته‌ایم و ۱۰ درصد هم افزایش تردد داشته‌ایم، البته پلیس فقط ۱۹ درصد در تصادفات نقش دارد و نقاط حادثه خیز را مشخص کرده است.پلیس از زیرساخت‌های جاده‌ای و خودروسازان مطالبه دارد تا وضعیت را بهتر کنند، البته از مردم هم برای رعایت قوانین مطالبه دارد.بستن کمربند ایمنی با پخش انیمیشن نهادینه شد و در زمینه کاهش تصادفات هم نیاز به این رفتارهای فرهنگی داریم.
 وجود دایره اجتماعی در ۱۰ هزار و ۱۰ کلانتری
سخنگوی ناجا در واکنش به آمار و ارقام اعلام شده در زمینه وجود نقاط ناامن در شهر که آسیب‌های اجتماعی را در پی دارد بیان داشت: ده هزار و ۱۰ کلانتری دایره اجتماعی و مددکاری و ۵۲ مرکز مشاوره با استفاده از روانشناسان خبره داریم که نزدیک به ۶۰۰ هزار پرونده به این مراکز ارجاع داده شده است که ۷۶ درصد این پرونده‌ها به صلح ختم شده است. این عدد و رقم‌ها نگاه انتظامی کل کشور به مقوله آسیب‌های اجتماعی را می‌رساند.
 آخرین وضعیت پرونده خاوری
حاجیان گفت: سازمان جهانی اینترپل یکی از سازمان‌های بین‌المللی است، کشور ما جزو موسسین اینترپل است و ساختار سازمان اینترپل حرفه‌ای است. در اکثر پرونده‌های استرداد موفق بودیم مخصوصاً در پرونده‌هایی که جرم کیفری انجام شده است. وی با اشاره به آخرین اخبار از پرونده متهم خاوری افزود: آقای خاوری در کانادا شناسایی شده و حکم جلب بین‌المللی یا همان اعلان قرمز او صادر شده است، با اشرافی که پلیس اینترپل ما دارد حتی مکان زندگی او هم شناسایی شده است اما اوتاوا به ما اعلام کرده که تمایلی برای تحویل این متهم به ایران ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: