kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۱۳۶
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۲

 

قانون مالیات بر خانه‌های خالی قرار بود از ابتدای دی ۱۴۰۰ اجرایی شود که این امر به علت نقص اطلاعات همچنان اجرایی نشده است.
باشگاه خبرنگاران جوان، در آذرماه رشد
۵۴ درصدی نرخ اجاره مسکن توسط بانک مرکزی اعلام شد. خبری که البته توسط اتحادیه مشاوران املاک رد شد و اعلام کاهش نرخ اجاره بها در کشور را در پی داشت.
این افزایش ها در نرخ اجاره و معاملات مسکن در کشور موجب شد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی به فکر تعدیل بازار مسکن و واقعی‌سازی نرخ مسکن شوند. این قانون 9 ماهی می‌شود که با رای وکلای ملت تصویب شده و قرار بود از ابتدای دی ماه به مرحله اجرا برسد.
حسینی یکی از مشاوران املاک در منطقه جنوب تهران می‌گوید: در حال حاضر تعداد فایل‌های مسکن برای بازار اجاره بسیار کم شده و همین باعث افزایش نرخ‌های اجاره در بازار شده است. به طور معمول هرسال در نیمه دوم سال نرخ‌های اجاره در بازار مسکن آرام بود و افزایش قیمت چندانی نداشتیم.
به گفته این مشاور املاک اگر دولت هرچه سریعتر قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی را اجرا کند شاید بازار مسکن در تابستان امسال کمی آرام شود.
در جدیدترین واکنش، سازمان امور مالیاتی اعلام می‌کند لیستی که به دست ما رسیده کامل نیست و یا لیست در قالب سی‌دی به ما تحویل داده شده است!
این در حالی است که محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی پیش از این اعلام کرده بود که تاکنون چندین بار لیست خانه‌های خالی را به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده‌ایم، اما هربار این سازمان اعلام می‌کرد که این نحوه ارسال مورد تایید ما نیست.
وی درباره آخرین ارسال لیست آمار واحد‌های خالی از سکنه گفت: در خصوص ارسال لیست خانه‌های خالی با سازمان امور مالیاتی کشور چند روز پیش جلساتی را برگزار کردیم و هماهنگی‌های لازم برای ارسال لیست به این سازمان صورت گرفت؛ هم‌اکنون مشکلی از لحاظ ارسال آمار به این سازمان وجود ندارد.
اصلانی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم در این باره می‌گوید: شناسایی خانه‌های خالی بر اساس پایگاه اطلاعات داده‌های کشور و همچنین خود اظهاری انجام شده است، جلسه‌ای با حضور مدیران سازمان امور مالیاتی در وزارتخانه تشکیل شد و بر اساس اطلاعات حاصل از پایگاه اطلاعات داده‌ها بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی مشتمل بر اشخاص حقیقی شناسایی شدند. برای این تعداد بر اساس ماده ۱۶۸ قانون مالیات‌های مستقیم، پیامک‌هایی برای مالکان واحد‌ها ارسال شد تا راستی‌آزمایی شود.
اصلانی گفت: مالکان ۱۲۰ هزار خانوار در سامانه املاک و اسکان خود اظهاری کرده‌اند و اسامی مالکان خانه‌های خالی با تعداد یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد به سازمان امور مالیاتی ارسال شد.
کارشناسان معتقدند؛ طولانی‌تر شدن زمان اجرای این طرح خود باعث می‌شود که مالکان این واحد‌های مسکونی خیالشان از خالی بودن واحد‌های خود راحت باشد، اما نباید این نکته فراموش شود که خالی نگه داشتن واحد‌های مسکونی توسط مالکان در طول یک سال گذشته خود باعث شده که نرخ اجاره‌بها افزایش یابد.
آذر ۱۴۰۰ بود که فرشید پورحاجت، دبیر کل کانون انبوه‌سازان مسکن کشور گفت: بانک‌ها ادعا دارند علاقه به املاک‌داری نداریم، اما آمار‌های ارائه شده به بورس نشان می‌دهد بالغ بر ۳۷ میلیون متر زمین و مسکن در مالکیت بانک‌ها وجود دارد. ۹۰۰ هزار
واحد مسکن در مالکیت سیستم بانکی است.
حال سیستم مالیاتی کشور 10 ماهی است که منتظر اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی است آن هم در شرایطی که طبق گفته مسئولان تنها ضعف اجرای قانون، نبود اطلاعاتی است که باید وارد سیستم اخذ مالیات از خانه‌های خالی شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: