kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۴۰۹۵
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۰
پس از حدود یک هفته اتفاق افتاد
پس از یک هفته آشوب در قزاقستان وزارت کشور این جمهوری 19میلیون نفری اعلام کرد اوضاع در سراسر کشور تحت کنترل قرار گرفته و شهرآلماتی مرکز آشوب‌ها نیز تحت کنترل قرار دارد.

به گفته مقامات رسمی قزاقستان اوضاع در این جمهوری مستقر در آسیای میانه پس از یک هفته آشوب و جنگ داخلی، تحت کنترل قرار گرفته است. اعتراضات علیه افزایش سه برابری قیمت سوخت در این کشور از دوم ژانویه(12 دی) آغاز شد اما به سرعت و به شکل مشکوکی، رنگ و بوی خون گرفت و بحث سوخت کاملا به حاشیه رفت. برخی از کارشناسان معتقدند ممکن است در پشت پرده این اعتراضات آمریکا باشد تا با استفاده از این وضعیت از روسیه در پرونده‌های مهم سیاست خارجی این کشور امتیاز بگیرد. در همین راستا رئیس‌جمهور چین نیز روز جمعه در مورد خطر وقوع انقلاب رنگی در قزاقستان هشدار داده بود. اما دیروز دفتر مطبوعاتی وزارت کشور قزاقستان اعلام کرد که اوضاع در تمامی مناطق این جمهوری در حال ثبات و بازگشت به نظم و قانون است. وزارت کشور قزاقستان همچنین اعلام کرده که 5 هزار و 135 نفر از شرکت کنندگان در ناآرامی‌های اخیر در مناطق مختلف این جمهوری بازداشت شده‌اند که بیشتر آنها در شهر آلماتی بوده است. فرمانداری شهر «نورسلطان » پایتخت نیز خبر منتشر شده در برخی رسانه‌ها در این باره که گویا حدود 2 هزار نفر از اعضای گروه طالبان خود را به پایتخت قزاقستان رسانده‌اند را تکذیب کرده و آن را یک خبر دروغ و تحریک‌آمیز نامید. در این بیانیه تأکید شده که نورسلطان تحت کنترل نیروهای انتظامی قرار گرفته است.
عملیات ادامه دارد
طبق این گزارش البته عملیات ضدتروریستی و پاک‌سازی شهرها از وجود نیروهای تروریستی همچنان ادامه دارد. نیروهای انتظامی کلیه ساختمان‌های اداری و دولتی که پیش از این به‌دست افراد تندرو تصرف شده بود را آزاد کرده‌اند و فعالیت برای از سر گیری امکانات شهری و سیستم پشتیبانی عمومی در حال انجام است.  در این بیانیه یادآوری شده که «چند روز قبل حدود 800 نفر از جنایتکاران فرودگاه بین‌المللی شهر آلماتی را به تصرف خود درآورده بودند که در نتیجه 60 پرواز لغو شده و خسارات بسیار زیادی به تأسیسات داخلی فرودگاه وارد آمد، ولی اکنون نیروهای انتظامی قزاقستان توانسته‌اند کنترل فرودگاه  را در دست بگیرند.» خبرگزاری تاس روسیه نیز از شهرآلماتی گزارش داد این شهر هنوز تحت محاصره ایست‌های بازرسی با ماشین‌های زرهی و نیروهای نظامی است.در خروجی آلماتی، ماشین‌ها بازرسی و اسناد و مدارک بررسی می‌شوند.گاه به گاه صدای شلیک شنیده می‌شود، اما با این حال، تیراندازی‌ها نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است. گزارشگران تلویزیونی مکررا از مردم خواسته‌اند در مناطقی که نیروهای مسلح با تظاهرات‌کنندگان درگیر هستند، از پنجره خانه‌هایشان فاصله بگیرند.
بیانیه روسیه
وزارت امور خارجه روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اوضاع در جمهوری قزاقستان به تدریج در حال بهبود و بازگشت به حالت عادی زندگی اجتماعی و اقتصادی است. در بیانیه منتشره عصر روز شنبه در سایت رسمی وزارت خارجه روسیه آمده است: «طبق اخبار موثق رسیده از قزاقستان، حرکت قطارهای مسافربری بطور کامل از سر گرفته شده، کار برخی سیستم‌های پرداخت بانکی باثبات شده، اقدامات حمایتی دولت از تجار کوچک و متوسط برای جبران خسارات وارده به کسب آنها در جریان ناآرامی‌ها اعلام شده، حمل‌ونقل هوایی در منطقه مانگیستاو و در شهر آکتاو از سر گرفته شده است. با وجود کنترل نیروهای انتظامی بر فرودگاه بین‌المللی آلماتی، ولی این فرودگاه هنوز به روی پروازهای عادی مسافری بسته است. »طبق این اطلاعات، در شهر آلماتی تمامی ساختمان‌های دولتی از وجود افراد تندرو پاک‌سازی شده و بسیاری از افراد تندرو شرکت‌کننده در آشوب‌ها بازداشت یا به هلاکت رسیده‌اند. وزارت دفاع روسیه نیز دیروز از ادامه روند انتقال واحدها و تجهیزات نظامی نیروهای حافظ صلح روسی به جمهوری قزاقستان خبر داد. سازمان پیمان امنیت جمعی نیز اعلام کرد که در صورت ضرورت، تعداد نیروهای حافظ صلح اعزامی به قزاقستان افزایش خواهد یافت. در حال حاضر 2 هزار و 500 نظامی انجام وظایف خود در این کشور را با موفقیت آغاز کرده و در حال ارائه کمک‌های لازم برای تثبیت اوضاع در آنجا هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر: