kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۳۹۷۷
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
رئیس‌اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن خبر داد

 

رئیس‌اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اعلام تامین بیش از ۱۷۵ میلیون دز واکسن کرونا گفت: خوشبختانه ذخیره واکسن خوبی داریم و به نظر نمی‌رسد نیازی برای واردات بیشتر واکسن وجود داشته باشد.
محسن زهرایی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، درباره روند تامین واکسن کرونا در کشور اظهارداشت: بر اساس اطلاعات ما مجموعا بیش از ۱۷۵ میلیون دز واکسن کرونای داخلی و خارجی وارد سردخانه مرکزی واکسن کشور شده است و حدود ۸ میلیون دز دیگر هم به زودی از منابع داخلی تحویل خواهیم گرفت.
زهرایی درباره وضعیت واردات واکسن به کشور در شرایط فعلی، افزود: واردات برای تامین نیاز کشور صورت می‌گیرد و اگر نیازی باشد باید برای تامین آن اقدام کرد. بنابراین باید نیازسنجی شود که به واکسن نیاز داریم یا خیر؟ درصورتی که نیاز داشته باشیم ابتدا باید دید نیازمان در داخل کشور قابل تامین است یا خیر و اگر قابل تامین نبود اقدام به واردات صورت گیرد. اکنون خوشبختانه ذخیره واکسن خوبی داریم و واکسن سازهای داخلی هم به ظرفیت تولیدی خوبی رسیدند و به نظر نمی‌رسد نیازی برای واردات بیشتر واکسن از خارج از کشور وجود داشته باشد. بعید است نیاز به قرارداد خرید مجدد داشته باشیم مگر اینکه شرایطی رخ دهد که نیاز به واردات باشد.
وی تاکید کرد: اولویت اصلی هر کشوری تامین سلامت مردم است که واکسن‌ها همین هدف را دنبال می‌کنند. اینکه برخی کشورها عنوان می‌کنند تنها مسافرانی که نوع خاصی واکسن تزریق کرده باشند را پذیرش می‌کنند، چندان مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیست و این می‌تواند مانع ترددهای بین‌المللی شود؛ اما در هر صورت این تمهید ‌اندیشیده شده است که مقادیری واکسن آسترازنکا و سینوفارم به عنوان واکسن‌هایی که خیلی از کشورها آن را تایید کردند، برای موارد خاص داشته باشیم.
رئیس‌اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره میزان واکسن‌های ایرانی که تحویل وزارت بهداشت شده است، گفت: تاکنون حدود ۶ میلیون دز واکسن اسپایکوژن، ۱۳.۵ میلیون دز واکسن برکت و ۸ میلیون دز واکسن پاستوکووک تحویل گرفته‌ایم. همچنین ۵ میلیون دز واکسن کووپارس و حدود ۲ میلیون‌ دز واکسن فخرا آماده تحویل است و مراحل نهایی را طی می‌کنند.
زهرایی در پاسخ به سؤالی درباره تزریق دز چهارم واکسن، اظهارداشت: اگر نیازی برای این موضوع وجود داشته باشد اقدام خواهیم کرد. فعلا نیازی وجود ندارد و تمرکز خود را برای تامین و تزریق دز سوم گذاشته‌ایم. در مورد کسانی هم که رژیم واکسن سه دزه داشته‌اند (پاستوکووک) در صورت نیاز به تزریق دز چهارم، این موضوع متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: