kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۳۹۶۶
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰

 

خرس‌های قطبی به دلیل تغییرات اقلیمی، شکارگاه‌های بومی خود را در آلاسکا رها کرده و به روسیه می‌روند.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، کارشناسان محیط زیستی در آمریکا که شمار خرس‌ها را در مناطق اطراف اقیانوس منجمد شمالی زیرنظر دارند از این‌جا به جایی و نقل مکان خرس‌های قطبی خبر داده‌اند.
براساس مطالعات اخیر در دانشگاه ایالتی واشنگتن، طی سال‌های اخیر خرس‌های قطبی در دریای «بوفورت» در شمال غرب کانادا مجبور شده‌اند که مسافت‌های طولانی به خارج از شکارگاه‌های سنتی خود سفر کنند و این امر منجر به کاهش تقریبا ۳۰ درصدی جمعیت آنها شده است.
کارشناسان علت این وضعیت را تغییر در سطح یخ دریا در این منطقه می‌دانند. یخ‌های دریایی به میزان حدود ۱۳ درصد در هر دهه، از زمانی که ماهواره‌ ناسا در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی کار ثبت آنها را آغاز کرد با کاهش رو‌به‌رو بوده است. خرس‌های قطبی روی قطعات یخ زندگی کرده و از یخ دریا برای گرفتن طعمه فوک‌های خود استفاده می‌کنند.
در همین حال دانشمندانی که تعداد خرس‌های قطبی را در روسیه رصد می‌کنند، متوجه افزایش زیاد آنها شده‌اند. در جزیره «ورانگل» در روسیه در همسایگی دریای چوکچی، کارشناسان رکورد ۷۴۷ خرس را در سال ۲۰۲۰ میلادی به ثبت رساندند که از ۵۸۹ خرس در سال ۲۰۱۷، افزایش یافته است. به گفته «کارین رود» از مرکز علمی آلاسکا، خرس‌های قطبی در آنجا در شرایط بهتر و وسیع تری هستند و به نظر می‌رسد به نسبت خرس‌هایی که در دریای بوفورت جنوبی زندگی می‌کنند، نرخ زاد و ولد بیشتری هم دارند. تصور می‌شود که قلمرو روسیه امکان دسترسی بهتر به غذای بیشتر برای خرس‌های قطبی فراهم می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: