kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۳۸۹۹
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۳
رئیس‌جمهور در جلسه شورای ملی زیارت:
نخستین جلسه شورای ملی زیارت پس از ۲ سال‌ وقفه با حضور رئیس‌جمهور در مشهد مقدس برگزار شد و در آن درباره زمینه‌های تسهیل رفت و آمد و کاهش هزینه‌های زائران تصمیم‌گیری شد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در این جلسه تمایل قلوب مردم به زیارت بارگاه نورانی ائمه‌اطهار(علیهم‌السلام) را یک گرایش اعتقادی و عمیق فرهنگی دانست و اظهار داشت: باید زمینه‌های زیارت ارزان و آسان مردم را فراهم کنیم.
رئیس‌جمهور گفت: مردم با هر سختی و مشقتی که شده عشق خود را به امام رضا(ع) و سایر ائمه معصوم ابراز کرده و با وسایل مختلف و شرایط مالی و اقتصادی گوناگون به زیارت می‌آیند.
رئیسی افزود: در سال‌های اخیر علی‌رغم مشکلات ناشی از کرونا عشق به زیارت به هیچ عنوان سرد نشده و مردم همواره سعی می‌کردند به شیوه‌های گوناگون ارادت قلبی خود را به امام رضا و ائمه‌اطهار(علیهم‌السلام) ابراز کنند.
رئیس‌جمهور در ادامه با‌ اشاره به پیشنهادات کارگروه برای تسهیل زیارت و توجه به ابعاد فرهنگی آن، گفت: لازم است تحلیل آماری روشن و دقیقی در زمینه زیارت داشته باشیم تا بتوانیم براساس آن امور مربوطه را پیگیری کنیم.
رئیسی با‌ اشاره به اهمیت نقش رسانه و هنر در‌ترویج فرهنگ زیارت اظهار داشت: لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت گردشگری و صداوسیما ارتباط جدی و موثرتری با مسئله زیارت پیدا کنند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: زیارت اهل‌بیت (سلام‌الله علیهم) ظرفیت عظیمی است که می‌تواند در کشور ایجاد آرامش کند و در ارتقای اخلاق، معنویت و فرهنگ نقش مهمی دارد.
رئیسی ضمن بیان اینکه توجه به اقتصاد زیارت ضروری است، گفت: یکی از کارهایی که باید در کارگروه مربوطه انجام شود، شناسایی نحوه ارتباط وزارتخانه‌های فرهنگی و اقتصادی با این موضوع است تا مشخص شود هر یک از وزارتخانه‌ها چه نقشی می‌توانند در این رابطه ایفا کنند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید رفت و آمد زائرین از مبدا تا مقصد تسهیل شود و این تسهیل‌گری به معنی واقعی کلمه باعث کاهش هزینه سفرهای هوایی و زمینی و محل اسکان برای زائران شود. رئیسی افزود: زیارت ارزان و آسان نیازمند سازوکاری است که باید همه دستگاه‌ها در این رابطه فعال شوند تا اتفاق بیفتد این کار می‌تواند آثار بسیار ارزشمندی داشته باشد.
رئیس‌جمهور با‌ اشاره به اهمیت موضوع سوغات متناسب با فرهنگ اسلامی برای زائران اظهار داشت: متأسفانه بازار شهرهای زیارتی به محل فروش کالاهای کشورهای مختلف تبدیل شده که هیچ تناسبی با فرهنگ ما ندارد، اما سوغاتی که زائران تهیه می‌کنند باید متناسب با زیارت، فرهنگ و آموزه‌های دینی و ملی باشد و توجه به این موضوع در حقیقت توجه به اقتصاد و فرهنگ زیارت است.
رئیسی استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را حائز اهمیت دانست و گفت: در ادوار مختلف مردم با وقف و نذرمحور و اساس زیارت و خدمات به زائران بوده‌اند و اکنون هم سرمایه‌گذاران و کارآفرینان بسیاری مشتاق مشارکت در این حوزه هستند و باید بتوان نقش مردم را بدرستی در این عرصه مشخص نمود.
رئیس‌جمهور تقویت جایگاه و ساختار کارگروه زیارت را مورد تأکید قرار داد و گفت: ساختار کارگروه نیازمند بازنگری است و باید برخی از دستگاه‌های فرهنگی و اقتصادی را به این کارگروه اضافه کرد.
رئیسی همچنین از کارگروه زیارت خواست مصوبات شان صرفاً مربوط به شهر مشهد نباشد و سایر امامزادگان نیز مورد توجه باشند.
ابلاغ قانون اصلاح نحوه رسیدگی به لایحه بودجه
در مجلس شورای اسلامی
رئیس‌جمهور همچنین «قانون اصلاح ماده (۱۸۲) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی» که نحوه رسیدگی به لایحه بودجه را از شکل یک‌شوری به دوشوری اصلاح خواهد کرد، برای اجرا به مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.
بر اساس اصلاحیه جزء یک ماده ۱۸۲، ابتدا لایحه بودجه به همراه پیوست‌ها و جداول به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود. کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر در مدت ۵ روز از زمان وصول لایحه، گزارش خود را در مورد کلیات منتشر کند. گزارش کمیسیون تلفیق مطابق آیین‌نامه داخلی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
انتصاب دبیر هیئت عالی گزینش کشور
با حکم رئیس‌جمهور
رئیس‌جمهور همچنین در اجرای ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی قانون گزینش کشور و بنا به پیشنهاد اعضای هیئت عالی گزینش، «علی حاجی خانی» را به سمت دبیر هیئت عالی گزینش کشور منصوب کرد.
در حکم آیت‌الله رئیسی خطاب به حاجی خانی آمده است: انتظار می‌رود در چارچوب اوامر و تدابیر حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در امر خطیر گزینش نیروی انسانی متعهد و کارآمد با اهتمام به «عدالت‌محوری»، «روحیه انقلابی»، «مردم‌داری»، «پاکدستی و فسادستیزی»، «قانون‌مداری» و «مفاد عهدنامه مدیران دولت مردمی»، با نظارت مدبّرانه و دقیق بر حسن اجرای امور گزینش کشور در پیشبرد تحقق اهداف دولت در این حوزه مجدّانه کوشا باشید.
علی حاجی‌خانی، دانشیار علوم قرآن و حدیث دانشگاه‌تربیت مدرس بوده و سابقه سه دهه تدریس در دانشگاه را در پرونده خود دارد.وی پیش از انتصاب به دبیری هیئت عالی گزینش کشور، ریاست مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی دانشگاه ‌تربیت مدرس را
برعهده داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: