kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۳۶۷۳
تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۸


یک وبگاه تحلیلی گزارش کرد که تمرکز دولت فعلی آمریکا بر سه کشور ایران، روسیه و چین به‌عنوان تهدیدات اصلی واشنگتن نمایانگر سیاست خارجی منسوخ و تاریخ مصرف گذشته این کشور است.
به گزارش خبرگزاری فارس، پایگاه تحلیلی «مدرن دیپلماسی» در گزارشی تمرکز دولت جدید آمریکا بر چین و روسیه و ایران به عنوان تهدیدات اصلی ایالات متحده را نشانه‌ای از سیاست خارجی منسوخ و تاریخ مصرف گذشته ایالات متحده آمریکا توصیف کرد.
در مقدمه این گزارش، به یادداشت اخیر «فردریک کمپ» تحلیلگر و روزنامه‌نگار آمریکایی در وبگاه شبکه آمریکایی «سی ان بی‌سی» اشاره شده که در آن تأکید شده بود ایالات متحده قصد دارد در سال ۲۰۲۲ بر چالش‌هایی که از سوی چین و روسیه و ایران می‌آید، تمرکز کند.
پایگاه تحلیلی مدرن دیپلماسی با اشاره به تمرکز دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا بر سه کشور روسیه، چین و ایران به عنوان تهدیدات اصلی و مهم آمریکا نوشت که درست کردن یک «محور شرارت» دیگر که در حال تقابل با آمریکا است، همیشه پرخطر و اغلب گمراه‌کننده است. آن طور که در این گزارش آمده است، چالش‌هایی که هر یک از سه کشور روسیه، چین و ایران برای آمریکا به همراه دارد، متفاوت است.
بر اساس این گزارش، چالش روسیه تقریباً منحصراً نظامی و ژئوپولیتیکی است و چالش چین برای آمریکا بیشتر اقتصادی و فناوری است و از ماشین ‌سازی پیشرفته گرفته تا رقابت در هوش مصنوعی متغیر است.
مدرن دیپلماسی در گزارش خود سپس به موضوع ایران اشاره کرد و نوشت که مسئله برنامه هسته‌ای ایران نیز در حقیقت معضلی است که خود آمریکا با تصمیم به خروج یکجانبه از برجام در می‌۲۰۱۸ به وجود آورده است. این گزارش همچنین ادامه می‌دهد که تشدید رقابت ژئوپولتیکی در دنیای مدرن، هر چقدر هم که واقعی باشد، نمی‌تواند بسیاری از مشکلات جهانی را که برای ایالات متحده و دشمنان راهبردی آن مشترک است، نادیده بگیرد.
این وبگاه تحلیلی سپس با اشاره به این موارد تصریح کرد که چالش اصلی برای آمریکا از درون خود این کشور بیرون می‌آید و ایالات متحده به شدت نیاز دارد تا زیرساخت‌ها و سیستم‌های آموزشی و بهداشت عمومی خود را به‌روز‌رسانی کند. این گزارش در ارتباط با مشکلات داخلی آمریکا توضیح داد که کسری بودجه ایالات متحده و بدهی‌ ملی این کشور از سقف عبور کرده است. تورم در آمریکا بالاتر از هر مقطعی در قرن فعلی است و اعتماد عمومی به نهادهای دولتی همچنان پایین است و رضایتمندی از دولت بایدن نیز چندان بالا نیست.
این گزارش با اشاره به وضعیت نامساعد در جامعه آمریکا که چالش اصلی واشنگتن محسوب می‌شود، ادامه داد، این وضعیت ناگوار، پیامدهای مستقیمی بر جایگاه آمریکا در جامعه بین‌المللی دارد: یک آمریکای غیرمتحد و درگیر تفرقه نمی‌تواند برای طولانی مدت یک سیاست خارجی ثابت را دنبال کند که هم موافقان و هم مخالفان ایالات متحده در خارج از این کشور بتوانند آن را بپذیرند و به آن احترام بگذارند.
مدرن دیپلماسی با اشاره به این موارد نوشت، آن‌اندازه که ایالات متحده به خود ضرر می‌زند، رقبای خارجی این کشور در جایگاهی نیستند که به این کشور آسیب بزنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: