kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۲۹۰۴
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۲
مدیر برنامه‌های فرهنگی چهلمین جشنواره فیلم فجر، از برپایی 30 نشست هم‌اندیشی و تخصصی و کارگاه‌های آموزشی در سالن اصلی برگزاری جشنواره و 10 نشست تخصصی با موضوع سینما در دانشگاه‌ها از 12 تا 22 بهمن‌ماه جاری خبر داد.

 

سعید الهی گفت: با تدبیر ریاست سازمان سینمایی و جناب آقای دکتر نقاش‌زاده دبیر جشنواره، این رویداد امسال در دو بخش فرهنگی و رقابتی برگزار خواهد شد و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آن، شاهد حضور چهره‌های برجسته بیشتری از فرهیختگان، اساتید دانشگاه و صاحبنظران رشته‌های مرتبط با موضوعات فرهنگی و سینمایی در محل اصلی جشنواره خواهیم بود.
وی توضیح داد: در طول برگزاری جشنواره در کنار نمایش فیلم‌های بخش مسابقه، ده نشست هم‌اندیشی با عنوان «10 شب با متفکران» با حضور اساتید شناخته‌شده عرصه دانشگاهی برگزار خواهد شد که در آنها ضمن توجه به مفاد مندرج در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به بررسی نسبت سینما با موضوعات کلان راهبردی و نیز برخی موارد تخصصی فرهنگی پرداخته خواهد شد.
وی همچنین گفت: نمایش شش فیلم مطرح از گنجینه تاریخ سینمای ایران و برگزاری جلسات پژوهشی با رویکردی جدید در شناسایی و بررسی مولفه‌های تکنیکی آثار مورد‌ اشاره از طریق بیان دیدگاه‌های حرفه‌ای از زبان کارشناسان و یا سازندگان و دست‌اندرکاران فیلم‌ها، از دیگر برنامه‌های فرهنگی جشنواره چهلم است.
این کارشناس سینما و رسانه، به نکوداشت چهار تن از سینماگران فقید یک‌سال گذشته که با فعالیت‌های خود، ضمن الگوسازی حرفه‌ای برای نسل‌های مختلف از علاقه‌مندان سینما، آثار ارزشمندی را تولید و برجای گذاشته‌اند، اظهار داشت: فارغ از پاسداشت و ارزش‌گذاری‌های مرسوم به تلاش‌های برخی از این عزیزان در مراسم اختتامیه جشنواره، تلاش شده تا در نشست‌های کاملاً تخصصی به نحوه تاثیرگذاری این افراد در رشته‌های مختلف سینمای ایران پرداخته شده و از همفکران و هم‌نسلان آنها در تبیین ابعاد فنی و تکنیکی این شخصیت‌های ماندگار، بهره لازم برده شود.
الهی برگزاری 10 نشست تخصصی و کارگاه آموزشی با موضوعات علمی ‌و نوین که مورد توجه اهالی سینما به‌ویژه دانشجویان رشته سینما خواهد بود را به‌عنوان دیگر برنامه فرهنگی جشنواره فیلم فجر امسال اعلام کرد و گفت: در این بخش که با حضور سینماگران بنام و اساتید برجسته دانشگاه در کنار هم تشکیل خواهد شد، حاضران می‌توانند از دیدگاه‌ها و مباحث مهمانان مدعو در جهت اعتلای حرفه‌ای و ارتقای اطلاعات و دانش خود استفاده نمایند.
مدیر برنامه‌های فرهنگی چهلمین جشنواره فیلم فجر در پایان بیان داشت: همزمان با برنامه‌های مذکور، در تعامل و مشارکت با چهار دانشگاه معتبر و یک مرکز مطالعات راهبردی در تهران، مقرر شده است تا 10 نشست تخصصی با موضوعات جدید و به روز به‌صورت مجازی در آن مراکز برگزار شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: