kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۷۸۵
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۴
وزیر راه و شهر‌سازی خبر داد
وزیر راه و شهر‌سازی از کاهش سابقه زمانی فرم «ج» متقاضیان نهضت ملی مسکن با مصوبه جدید شورای عالی مسکن خبر داد.

رستم قاسمی با اعلام این‌که تاکنون متقاضیان قابل قبولی در سامانه ثمن ثبت‌نام کردند و هنوز نیز برای ثبت‌نام فرصت باقی است، اظهار کرد: برای استان تهران و مشخصا شهر تهران به این دلیل که چندان جای توسعه ندارد، بیش‌تر روی شهرهای جدید و شهرک‌های اطراف برای ساخت مسکن برنامه‌ریزی شده است.
وی با اشاره به اینکه بیش از 1.5 میلیون نفر در سامانه ثمن ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: در یک ماه گذشته دو اتفاق درخصوص شرایط ثبت‌نام سامانه نهضت ملی مسکن رخ داد. اول آنکه مجردان امکان ثبت‌نام در سامانه را پیدا کردند که این افراد باید در هنگام تحویل واحد مسکونی مستندات ازدواج خود را ارائه بدهند. همچنین در فرم «ج» سابق زمان طولانی برای افرادی که باید صاحب ملک نباشند پیش‌بینی شده بود که مصوبه جدید شورای عالی مسکن این زمان را کاهش داده است.
وی تصریح کرد: به وزارت راه و شهر‌سازی اختیار داده شده تا افرادی که صاحب مسکن نیستند بتوانند صاحب‌خانه شوند. چنانچه تعاونی‌هایی وجود داشته باشند که اراضی داشته باشند و یا واحدهای آنها به اتمام نرسیده باشد در طرح جهش تولید مسکن به آنها تسهیلات می‌دهیم و با آنها برای همکاری در ساخت مسکن و تحویل به متقاضیان همکاری خواهیم کرد.
قاسمی درخصوص مالیات برخانه‌های خالی اعلام کرد: بخشی از خانه‌های خالی با خوداظهاری شناسایی می‌شود. وزارت راه و شهر‌سازی آمار خانه‌های خالی را که بر اساس خوداظهاری تکمیل شده، شناسایی کرده است. همچنین، بخش عمده خانه‌های خالی مربوط به اشخاص حقوقی است که به سازمان امور مالیاتی اعلام شده است.
به گزارش تسنیم، بر اساس یکی از شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن این است که متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از 1384/01/01 به بعد) بوده و از تاریخ 1357/11/22 از هیچ‌یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن).

نام:
ایمیل:
* نظر: