kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۶۶۹
تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷

 


مهدی جهان‌تیغی

تقابل شش ساعته دریایی سپاه با ارتش ‌تروریستی آمریکا برای بازپس‌گیری محموله نفتی سرقت شده در روز دوم آبان ۱۴۰۰ در یک شرایط جنگی صورت گرفت و عملاً می‌توان از آن به‌عنوان جنگ نیم‌روزه ایران و آمریکا یاد کرد.
میزان توان نظامی که آمریکایی‌ها برای بازپس‌گیری نفکتش در دریای عمان طی دو مرحله به صحنه آوردند، نشان می‌دهد که آنها برای مأموریت واقعی جنگی به میدان فرستاده شده و در یک صحنه حقیقی جنگی مجبور به عقب‌نشینی شدند.
سردار سلامی‌ فرمانده کل سپاه در سخنرانی‌های متعددی بر این موضوع تأکید کرده که سپاه پاسداران سال‌هاست شکست دادن نظامی آمریکا را تمرین می‌کند. رویداد دریایی اخیر نشانه‌ای از وجود نقشه‌های عملیاتی کارآمد در ایران برای پیروزی‌های نظامی بزرگ علیه ارتش آمریکا در منطقه است. واقعیت این است که حوادثی همچون منهدم کردن گلوبال‌ هاوک، موشکباران عین‌الاسد، توقیف نفتکش انگلیس، ارسال مقتدرانه نفتکش‌های نفتی ایران به لبنان و اینک بازپس‌گیری محموله نفتی ایران از دست نیروهای دریایی آمریکا، در حال ایجاد محاسبات راهبردی جدیدی در منطقه و جهان است. این حوادث به ظاهر چند ساعته در حال شکل‌دهی آینده نظم جدید منطقه در خلیج ‌فارس است. سپاه در تقابل دریایی اخیر با آمریکا وقتی در حال فراری دادن ناوهای سنگین وزن نظامی آمریکا از دریای عمان بود در اصل یک تصویر راهبردی را نیز به نمایش گذاشت؛ تصویر ابر قدرتی که در ذیل راهبرد انتقام سخت ایران، ناوهای آن محکوم به فرار کردن از خلیج ‌فارس خواهند شد.
مدت‌هاست که صحنه هماوردی ایران و آمریکا تبدیل به جنگ اراده‌ها شده است. سپاه در این تقابل چند ساعته نشان داد که اراده عمیقی برای تحمیل اراده جنگی خود به آمریکا دارد و در ارتش آمریکا نیز زمینه پذیرفتن این اراده وجود دارد. رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت سال ۹۸
در نوع مواجهه و برخورد ایران و آمریکا در دیدار مسئولان نظام اظهار داشتند: «جنگی بنا نیست انجام بگیرد و به توفیق الهی انجام هم نخواهد گرفت. نه ما دنبال جنگیم، آنها هم به صرفه‌شان نیست که دنبال جنگ باشند و می‌دانند که به صرفه‌شان نیست. ما هم که خب اهل ابتدا به کارِ نظامی نیستیم - هیچ وقت نبودیم، الان هم نیستیم - این برخورد، برخورد اراده‌ها است؛ این رویارویی، رویارویی اراده‌ها است؛ و اراده‌ ما از آنها قوی‌تر است. ما علاوه‌ بر اراده‌ قوی، توکّل به خدا را هم داریم. و اراده‌ ما از آنها قوی‌تر است.» سپاه در رویداد دریایی اخیر به خوبی این جملات رهبر معظم انقلاب را معنا کرد. جالب آنکه سپاه بدون شلیک یک گلوله توانست اراده خود را بر اراده آمریکا تحمیل کند.
روح شهید حاج قاسم سلیمانی، حسن طهرانی مقدم و حاج محمد ناظری شاد. این شهدا در طول زندگی خود نشان دادند که با اراده‌های پولادین می‌توان شکست‌های واقعی به آمریکا تحمیل کرد. تا وجود چنین شهدایی در سپاه پاسداران الهام‌بخش اراده‌های بزرگ باشد، در جنگ اراده‌ها این ایران است که همواره بر آمریکا پیروز خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: