kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۶۴۸
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۴
با تكيه بر توانمندي‌هاي داخلي صورت گرفت
محصول جدید مورد نیاز در صنایع تریلرسازی و خودروسازی با تکیه‌ بر توانمندی‌های داخلی در مجتمع فولاد سبا تولید شد.

 

اصفهان- خبرنگار كيهان:

بهمن خلیلی مدیر عملیات مجتمع فولاد سبا اظهار کرد: در طرح‌های توسعه مجتمع فولاد سبا، پاسخ به نیازهای صنعتی کشور از اهمیت زیادی برخوردار است و تأمین مواد اولیه صنایع خودروسازی و تریلرسازی که از صنایع مهم کشور محسوب می‌شوند نیز در دستور کار این مجتمع صنعتی است.
مدیر عملیات مجتمع فولاد سبا با تأکید بر ضرورت پیروی از منویات مقام معظم رهبری برای تحقق شعار «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» خاطرنشان کرد: تلاش و پشتکار کارکنان دلسوز فولاد سبا در تمامی مراحل قبل و بعد از توسعه، از دلایل اصلی تولید این محصول در جهت تکمیل سبد تولیدات این مجتمع محسوب می‌شود.
آرش حاجی‌پور رئیس متالورژی و روش‌های تولید مجتمع فولاد سبا نیز گفت: گرید QSTE 500TM از زیرمجموعه‌های فولاد پراستحکام کم‌آلیاژ است که مطابق با استانداردها تولید می‌شود و این فولاد در صنایع تریلرسازی سنگین مانند شاسی تریلی کاربرد فراوانی دارد و از نیازهای صنعت کشور است.
روح‌اله جمالی کارشناس تولید فولادسازی مجتمع فولاد سبا نیز در این خصوص خاطرنشان کرد: این فولاد حاوی عناصر آلیاژی کربن، منگنز، سیلیس، نیوبیوم و تیتانیوم است، بنابراین در تولید این گرید موارد فوق باید رعایت شوند. کنترل کربن تخلیه با توجه به محدودیت ارسال کربن 0.06 به ایستگاه، استفاده از درصد منگنز کم‌کربن مورد نیاز و در ادامه فرایند، کنترل کربن ورودی به کوره پاتیلی، از دقت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
فرهاد فرهمند کارشناس دفتر فنی تولید مجتمع فولاد سبا نیز در این باره گفت: با اعلام برنامه گرید جدید، تنظیمات و پارامترهای لازم در ماشین ریخته‌گری ایجاد و در حین تولید با کمک همکاران در واحد ریخته‌گری مجتمع فولاد سبا جهت کنترل پارامترهای مؤثر در کیفیت اسلب، اقدامات لازم به‌منظور عدم ایجاد ناخالصی‌های اکسیدی در حین فرایند ریخته‌گری تختال نازک انجام شد.
مهدی ناظم‌الرعایا رئیس خط نورد پیوسته مجتمع فولاد سبا نیز بیان کرد: با هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیق در جلسات مشترک با واحد برنامه‌ریزی تولید و دفتر فنی تولید ورق فولاد گرید ۶۰۸۳ برای نخستین‌بار در ناحیه نورد گرم مجتمع فولاد سبا آغاز شد؛ برای تولید این ورق فولادی خاص علاوه بر در نظر گرفتن استحکام کششی و تنش تسلیم بالا، باید نیروهای نوردی، سرعت قفسه‌ها، نیروهای بندینگ و خنک‌کاری به‌صورت دقیق تنظیم شوند تا محصول نهایی به استحکام موردنظر برسد؛ بنابراین تولید محصولات مورد نظر با ضخامت ۴ و ۵ میلی‌متر با تأییدیه کنترل کیفی جهت استفاده در شاسی خودرو به ثمر رسید.
احمد ترازوی‌زر کارشناس برنامه‌ریزی مجتمع فولاد سبا نیز در این خصوص عنوان داشت: هماهنگی‌های لازم با واحدهای مرتبط در خصوص ثبت کارت ساخت و ثبت سفارش آزمایشی این محصول انجام گرفت و پارامترهای نوردی تولید این محصول ازجمله دمای خروجی از نورد، الگوی خنک‌کاری در بستر و دمای نهایی کلاف‌پیچی، مطابق با طراحی‌های انجام‌ شده در واحد MPT مجتمع فولاد سبا در سیستم لحاظ شد و در نهایت این محصول با همکاری کارکنان بهره‌برداری سبا، تولید و به سبد محصولات گروه فولاد مبارکه اضافه شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: