kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۶۲۲
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۱
آغاز رسمی مطالعه بالینی نخستین واکسن ایرانی کرونا برای گروه سنی ١٢ تا ١٨ ساله‌ها اعلام شد.

به گزارش ایسنا، صبح دیروز در مراسمی با حضور عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، مدیرعامل شفافارمد و جمعی از مسئولان ستاد اجرایی فرمان امام، کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت برای نوجوانان ١٢ تا ١٨ سال آغاز شد. مجری مطالعه بالینی واکسن کووایران برکت در این مراسم گفت: تزریق واکسن برکت بر روی ١٠ داوطلب اول از هفته گذشته آغاز شده که در فاز نخست، واکسن به ۶٠ نوجوان واجد شرایط تزریق می‌شود.
مینو محرز افزود: طبق ضوابط بین‌المللی پس از تولید هر واکسن ابتدا بایستی بر روی گروه سنی ١٨ تا ٧۵ سال آزمایش شود.
محرز با بیان اینکه واکسن برکت سه کارآزمایی بالینی را پشت سرگذاشته ادامه داد: لازم بود که ما آزمایش را پس از بزرگسالان در گروه سنی پایین‌تر نیز مطالعه کنیم چرا که با پاندمی کرونا در دنیا آموزش افت کرده و باید این سنین هم هر چه زودتر واکسینه شوند.
مجری مطالعات واکسن کووایران برکت با بیان اینکه این گروه سنی هم واکسن ۵ میکروگرم همانند بزرگسالان دریافت می‌کنند، گفت: مطالعه بالینی در کشورهای دیگر دنیا هم به همین شکل بوده است، سه مرحله مطالعه برای بزرگسالان روی ٢٢ هزار نفر انجام شد و هیچ عارضه خاصی دیده نشد و علاوه‌بر این تاثیرپذیری و ایمنی‌زایی بسیار خوبی هم دیده‌ شد.
محرز با بیان اینکه در این مرحله از مطالعه داوطلبان پلاسیبو دریافت نمی‌کنند، افزود: باتوجه به شرایط اپیدمی همه داوطلبان باید واکسینه شوند به همین دلیل گروهی واکسن برکت و گروهی واکسن سینوفارم دریافت خواهند کرد و در مطالعات مورد بررسی قرار خواهند گرفت. البته طبق مجوز و پروتکل وزارت بهداشت تمام ١٠ نفر اول در این رده سنی، واکسن برکت تزریق کرده‌اند.
وی اظهار داشت: برای اطمینان دادن به مردم تمام
١٠ نفر اول این مطالعه از فرزندان مدیران بخش‌های مختلف ستاد اجرایی فرمان امام انتخاب شده‌اند تا مردم با خیال راحت فرزندان خود را واکسینه کنند.
مدیر نظارت بر کارآزمایی بالینی واکسن برکت نیز گفت: در حال حاضر مجوز فاز مطالعاتی یک و دو گروه سنی
١٢ تا ١٨ سال را از وزارت بهداشت دریافت کردیم. در فاز اول ۶٠ داوطلب و در فاز دوم نیز ۴۴٠ نفر مورد مطالعه قرار می‌گیرند.
سید حامد حسینی ادامه داد: به زودی برای ثبت‌نام علاقه‌مندان به حضور در مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن برکت فراخوانی صادر خواهیم کرد تا از طریق سامانه ۴۰۳۰ بتوانند دراین مطالعات حضور یابند.
مدیرعامل کارخانه شفافارمد نیز درباره آخرین آمار تولید واکسن برکت گفت: تاکنون بیش از ٢٠ میلیون دز واکسن برکت در خطوط یک و دو کارخانه شفافارمد تولید شده که حدود ١٢ میلیون دز آن به وزارت بهداشت تحویل شده و مابقی نیز پس از طی مراحل کنترل کیفیت تحویل خواهند شد.
حسن جلیلی افزود: با توجه به نیاز بازار میزان تولیدات خود را تنظیم می‌کنیم. درحال حاضر چند کشور آسیایی، آفریقایی، آمریکای‌جنوبی و همسایگان ایران برای خرید واکسن برکت رایزنی‌هایی انجام دادند اما ما هنوز مجوز صادرات این واکسن را نداریم.

نام:
ایمیل:
* نظر: