kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۶۱۵
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹
رئیس‌شورای شهر:
رئیس‌شورای شهر تهران گفت: آلودگی و ترافیک شهر تهران نتیجه کم‌کاری و کار نکردن دولت در دو دوره گذشته به ویژه در حوزه خرید واگن و تامین اتوبوس است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مهدی چمران پیش از آغاز بیست و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در دوره ششم، اظهارداشت: درخصوص ترافیک و آلودگی هوا متاسفانه چیز جدیدی نداریم که به مردم بگوییم. نتیجه کم کاری یا کار نکردن، نخریدن واگن برای مترو، نگرفتن اتوبوس و یا در حقیقت ندادن اتوبوس توسط دولت‌های دو دوره گذشته آن چیزی است که امروز مشاهده می‌کنیم.
چمران افزود: ما نه تنها نتوانستیم وضعیت را بهتر کنیم بلکه وضعیت بدتر شده است. تلاش بسیاری کردیم در دوره چهارم که 6 هزار اتوبوس برای تهران حفظ شود اما این
6 هزار اتوبوس به دو هزار و 200 اتوبوس رسیده و شرایط بدتر شده است.
واگن‌های مترو از هزار واگن به ۴۰۰ واگن رسیده
وی با اشاره به ترافیک سنگین موجود در پایتخت، گفت: هنگامی که مسافر زیاد می‌شود و مردم مشاهده می‌کنند که با مترو و اتوبوس نمی‌توانند سفرهای راحت و خوب انجام دهند، اجبارا به سراغ اتومبیل‌های شخصی می‌روند و هنگامی که اتومبیل‌های شخصی به شهر آمد نتیجه همان ترافیکی است که مشاهده می‌کنید. البته هنوز مدارس و دانشگاه‌ها به طور کامل باز نشده‌اند قطعا اگر باز شوند حداقل ۲۰ درصد به این ترافیک اضافه خواهد شد.
رئیس‌شورای شهر تهران درخصوص پیش‌بینی‌های لازم برای بخش حمل‌ونقل عمومی در بودجه سال جاری مدیریت شهری، گفت: چیز خاصی که بتواند گره‌گشا باشد در این بودجه پیش‌بینی نشده است در حقیقت این بودجه معمولی است و ضمنا بودجه را به گونه‌ای تصویب کردند که بسیار باز و دست بالا گرفته شده و این بودجه محقق نخواهد شد.
چمران در واکنش به تذکر اعضا درخصوص وضعیت آلودگی هوای تهران با بیان اینکه مسئول کسانی هستند که در دوره‌های گذشته مسئول کاستن آلودگی هوا بودند اما کاری نکردند، اظهارداشت: این فرار رو به جلو است و این زدن انگ و محرمانگی به شورای شهر در حالی است که مردم خوب می‌فهمند که این حرفها جز تهمت ناروا چیزی نیست.
وی با بیان اینکه این فشار ترافیک و آلودگی هوا در حالی است که هنوز مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی نشدند و اگر باز شوند حداقل ۲۰ درصد به این ترافیک اضافه می‌شود، گفت: موتورسیکلت‌ها منابع آلوده هستند اما اگر دست به آنها بزنید می‌گویند که آنها قشر مستضعف هستند البته این موتورها به حمل‌ونقل کمک می‌کنند چرا که اگر مسافران این موتورها به حمل‌ونقل عمومی بیایند فشار به ناوگان مضاعف می‌شود و آنها به حمل‌ونقل کمک می‌کنند.
رئیس‌شورای شهر تهران با بیان اینکه شبها تهران در اختیار کامیون‌ها است و مردم آلودگی آنها را استنشاق می‌کنند افزود: جلسه‌ای در وزارت کشور در این خصوص تشکیل شد و من به نقل از آنها می‌گویم اجازه مصرف سوخت‌های نامساعد را ندادند و امیدواریم شاهد افت گاز نباشیم که مجبور شویم سوخت نیروگاه‌ها را تغییر دهیم.
وی با بیان اینکه شورا و شهرداری در کنار بیش از ۲۰ دستگاهی که در امر کاهش الودگی هوا نقش دارند، می‌تواند نقش محور و هماهنگ‌کننده را ایفا کند، گفت: از کمیسیون حمل‌ونقل شورا می‌خواهیم که جهادگونه در مسئله ترافیک، تامین واگن و اتوبوس وارد شود و اگر ضرورت دارد همه ما در شورا در خدمت هستیم که حداقل کار کوچک اما مهم، انجام شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: