kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۶۰۲
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران:

 

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران گفت: بازار خودرو نسبت به 20 روز پیش آرام‌تر و قیمت‌ها کاهشی شده است و تقاضای کاذبی در بازار خودرو وجود ندارد. 
سعید موتمنی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره وضعیت بازار خودرو تصریح کرد: بازار خودرو نسبت به 20 روز پیش آرام‌تر و قیمت‌ها کاهشی شده است تقاضای کاذبی در بازار خودرو وجود ندارد. 
او با اشاره به عوامل کاهش قیمت خودرو در بازار، افزود: با توجه به مصوبه کمیته خودرو مبنی بر امکان فک رهن محصولات ایران‌خودرو و سایپا و مطرح شدن مباحثی مبنی بر احتمال آزادسازی واردات، قیمت این کالا در بازار تقریبا تعدیل شده است. 
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران با تاکید بر اینکه قیمت خودرو در بازار واقعی نیست، ادامه داد: قیمت خودرو‌های خارجی در بازار 10 برابر
قیمت‌های روز جهانی است. بنابراین اگر واردات خودرو آزاد شود، قیمت‌ها در بازار به تعادل می رسد.   
موتمنی با تاکید بر اینکه برای متعادل‌سازی قیمت خودرو باید تولید و عرضه افزایش یابد، گفت: در مصوبه مجلس در رابطه با واردات خودرو قید شده که واردکنندگان به ازای صادرات خودرو می‌توانند واردات خودرو انجام دهند، در حالی فعلا ما از توان تامین نیاز داخلی برخوردار نیستیم. 
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، گفت: در سال‌های اخیر تولید و عرضه خودرو کم شده است؛ بنابراین فاصله عجیبی بین قیمت‌های مصوب‌ شرکت‌ها و بازار به وجود آمده است. بررسی آمار تولید حاکی از آن است که تولید خودرو در سال‌های بعد از 97 نسبت به قبل از آن حدود 500 تا 600 هزار دستگاه کاهش یافته و یکی از عوامل موثر بر افزایش قیمت، کاهش عرضه بوده است. 
موتمنی اظهار داشت: در حال حاضر قیمت خودرو سمند ال‌ایکس در بازار حدود 240 میلیون، پژو 405 حدود 245 میلیون و پژو 206 تیپ 5 حدود 298 میلیون تومان است. همچنین قیمت پژو تیپ 5 صندوق‌دار 300 میلیون، پراید 131 حدود 148 میلیون و پراید 111 حدود 165 میلیون
تومان است. 
 وی افزود: ثبات نرخ تورم، ثبات تقریبی نرخ ارز و عدم وجود تقاضای کاذب و احتمال افزایش تولید و همچنین احتمال از سرگیری واردات خودرو موجب آرامش بازار و روند کاهشی قیمت خودرو شده
است.
بازار در انتظار ستاد تنظیم
همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، چند روز قبل، مدیران عامل دو شرکت بزرگ خودروساز خبر از فک رهن خودروهای فروخته شده دادند (پیش از این خودروی فروخته شده به مدت یک سال فک رهن نمی‌شد) و تاکید کردند که با توجه به اصلاح قیمت، محدودیت مربوط به فک رهن دیگر در طرح‌های فروش فوق‌العاده خودروسازان لحاظ نخواهد شد و عرضه خودرو افزایش خواهد یافت و مردم منتظر تغییرات باشند.
همچنین با توجه به لغو با افزایش قیمت خودروها از سوی رئیس‌جمهور، مسئله موجب شد تا بیش از پیش زمزمه توقف فروش فوق‌العاده به گوش برسد چراکه برگزاری طرح فروش فوق‌العاده به انضمام فک رهن آنی، تنها زمینه حضور بیشتر دلالان و افزایش تعداد ثبت‌نام‌کنندگان را فراهم می‌کند.
بر همین اساس طی روزهای گذشته اخبار غیررسمی مبنی بر توقف فروش فوق‌العاده تا زمان تعیین تکلیف قیمت خودرو منتشر شد که پیگیری‌ها  نشان داد هنوز ستاد تنظیم بازار هیچ گونه تصمیمی در این رابطه اتخاذ نکرده و هیچ ابلاغی به خودروسازان مبنی بر توقف فروش فوق‌العاده نشده است.
از سویی دیگر نیز علی رغم انتشار اخبار غیررسمی مبنی بر تعیین قیمت‌های جدید خودرو با شروع آذر ماه، اما این ستاد به عنوان متولی جدید قیمت‌گذاری خودرو، هنوز تصمیمی در مورد تغییر قیمت خودرو اتخاذ نکرده و فقط گزارشی از وضعیت بازار خودرو را مورد بررسی قرار داده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: