kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۳۱۷
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۶
خطیب‌زاده:
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: شرط بازگشت آمریکا به برجام، برداشتن تحریم‌ها به صورت موثر، یکجا و قابل راستی‌آزمایی است و امضای رئیس‌جمهور آمریکا قابل اتکا نیست.

 


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص شرایط بازگشت آمریکا به برجام، اظهار کرد: برداشتن مؤثر، یکجا و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها شرط بازگشت آمریکا به برجام است و این تمامی هدف ما از گفت‌وگوها در وین است.
وی ادامه داد: اگر آمریکا با همین رویکرد وارد گفت‌وگوها در وین شود و آمادگی برداشتن تحریم‌ها به صورت یکجا و قابل راستی‌آزمایی را داشته باشد، قطعاً توافق در کوتاه‌ترین زمان قابل دسترسی است. سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: البته ما تضمین‌هایی می‌خواهیم که آمریکا مجدداً حقوق بین‌الملل را به سخره نخواهد گرفت.
خطیب‌زاده تاکید کرد: ایالات متحده به شمول دولت فعلی آمریکا نشان داده که نمی‌تواند پای تضمین‌های خود بایستد و امضای رئیس‌جمهور آمریکا، آنچنان که ادعا می‌کنند قابل اتکا و ارزش نیست لذا طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره‌کننده بر اخذ تضمین‌های لازم تاکید داشته باشد.
وی افزود: این‌ها البته مواردی است که در اتاق مذاکرات به صورت جزئی و عملیاتی مورد بحث قرار می‌گیرد.
خطیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مواضع ایران در مذاکرات پیش‌رو نسبت به بی‌عملی و خلف وعده اروپا، در عمل به برجام گفت: ما مدام بی‌عملی اروپا را در کنار نقض مداوم و خروج آمریکا از قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام، مطرح کرده‌ایم، آمریکا نه تنها موفق شد تحریم‌های یکجانبه را علیه ایران اعمال کند بلکه بیشتر از آن نشان داد که اروپا تا چه حد اسیر بی‌عملی و ناتوان از آنچه هست که به عنوان تعهد قطعی خود پذیرفته بود.
این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: یکی از مواردی که در مذاکرات وین مطرح است اینکه اعضای برجام باید به تعهدات خود ذیل برجام بازگردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران از این بی عملی و نقض، متحمل خسارت‌های فراوانی شده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: