kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۲۶۹
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۳

 

استاد اقتصاد دانشگاه گفت: اقدامات مجدّانه دولت در رفع گره‌های طولی تولید و نظارت بر قیمت‌ها در بازارها، موجب آن شده که انتظارات تورمی در کشور کاهش پیدا کند.
عبدالمجید شیخی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر درباره وضعیت اقتصادی کشور پس از آغاز کار دولت سیزدهم تصریح کرد: اقدامات مجدّانه دولت در رفع گره‌های طولی تولید و نظارت بر قیمت‌ها در بازارها، موجب آن شده که انتظارات تورمی در کشور کاهش پیدا کند. این امر می‌تواند دوام پیدا کرده و بخش حبابی تورم را سرکوب کند.
وی با بیان اینکه در کنار آن اقدامات دیگری نیز لازم است، افزود: برای نمونه دولت باید سعی کند عوامل تولید را مستقیماً به دست تولیدکنندگان برساند؛ یعنی واسطه‌های میان تولیدکنندگان نهاده‌ها و ستاده‌ها باید حذف شود. در وهله دوم، باید واسطه‌های میان تولیدکننده ستاده‌ها و مصرف‌کننده نهایی نیز حذف شود تا حاشیه‌های سود غیر‌منطقی از مرحله تولید تا مصرف برچیده شود و قیمت تمام شده تنزل پیدا کند. مجموع این اقدامات می‌تواند جلوی رشد قیمت‌ها را بگیرد.
استاد اقتصاد دانشگاه در خصوص راهکارهای بلندمدت کنترل تورم گفت: در دراز مدت نیاز داریم که یک بسته سیاستی منظم و مرکبی از سیاست‌های مالی، پولی و سیاست‌های طرف عرضه و تقاضا اتخاذ شود و سعی کنیم در آن مرحله کاهش رشد واقعی قیمت‌ها را با افزایش قدرت خرید پول تقویت و جبران کنیم. اگر برنامه‌های دولت مانند عدم استقراض از بانک مرکزی و ایجاد یک امیدواری میان مردم ادامه‌دار باشد، می‌تواند نرخ تورم را همچنان کاهنده کند. شیخی ادامه داد: یکی از عوامل اصلی تورم در کشور ما، خلق پول توسط نظام بانکی است. اگر این خلق پول برچیده شود و در کنار آن از فرار مالیاتی جلوگیری شود، دولت به جای استفاده از منابع درآمدی بی‌بنیانی مانند فروش اوراق خزانه، اوراق بدهی، افزایش قیمت ارز؛ با استفاده از منابع پایدار مانند درآمدهای مالیاتی، تورم را کنترل خواهد کرد.
وی افزود: لذا دولت باید با انسداد خلق پول از طریق شبکه بانکی و رفع کسری بودجه از طریق درآمدهای مالیاتی، به کاهش تورم کمک کند. رونق بازار اولیه سرمایه، حذف بازار ثانویه بورس، تنگ کردن عرضه فعالیت‌های واسطه‌گری و دلالی و باز کردن فضای کسب و کار، عرصه دلالی را تنگ و عرصه تولید را باز و فشار تورم را به نزدیک صفر می‌رساند. فضای بخش حقیقی عرصه اشتغال مفید سرمایه‌های سرگردان بحران تورم‌آفرین قبلی در بخش مجازی اقتصاد خواهد شد، ان‌شاء‌الله.
لزوم شکل‌گیری انتظارات غیرتورمی
استاد اقتصاد دانشگاه اظهار کرد: لذا نهضت آغاز یافته دولت به امیدوار کردن مردم به تقویت بنیان تولید و نظارت بر بازار و حذف دست واسطه‌ها، می‌تواند این تورم را حتی به صفر برساند. بنابراین باید انتظارات ضد تورمی در کشور شکل بگیرد.
شیخی گفت: اگر برنامه‌هایی که دولت تاکنون اجرایی کرده مانند عدم استقراض از بانک مرکزی و همچنین ایجاد یک امیدواری میان آحاد مردم ادامه‌دار باشد، می‌تواند نرخ تورم را همچنان کاهنده کند. گفتنی است، مدتی قبل در رسانه‌ها خبری منتشر شده مبنی بر اینکه نرخ تورم سالانه مهر ماه سال جاری برای خانوارهای کشور به 45 و چهار دهم درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، چهار دهم درصد کاهش نشان می‌دهد. اهمیت مطلب گفته شده از آن جهت است که این اولین ماه کاهش نرخ تورم در کشور پس از ۱۳ ماه است. طبق آمار، نرخ تورم در کشور از شهریور ۱۳۹۹ به بعد همواره صعودی بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: