kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۲۶۳
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۳

 

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران تأکید کرد: دولت سیزدهم توسعه روابط تجاری با کشورهای منطقه و همجوار را در دستور کار قرار دارد.
فرزاد پیلتن در گفت وگو با خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم توسعه مبادلات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه، منطقه و عربی را در دستور کار قرار دارد، گفت: براین اساس توسعه روابط تجاری با کشورهای عربی منطقه در همین چارچوب مورد توجه است و دولت سعی دارد تا موانع فراروی توسعه روابط تجاری با این کشورها را حل کند.
وی ادامه داد: برای توسعه روابط تجاری با کشورهایی مانند عربستان، کویت، بحرین و در برخی موارد کشورهایی مثل قطر و امارات نیازمند تسهیل ارتباطات و توسعه زیرساخت‌های تجاری هستیم و تلاش می‌کنیم تا با برقراری ارتباطات با مقامات این کشورها زیرساخت‌های لازم برای برقراری روابط تجاری دو جانبه با این کشورها تا حد زیادی فراهم شود.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، اظهار کرد: خوشبختانه زیرساخت‌های تجاری با کشور عمان تا حدود زیادی فراهم است و فعالان اقتصادی ما با سهولت و سادگی بیش‌تری امکان برقراری ارتباط و
رفت و آمد و مبادله کالا با این کشور را دارند.
پیلتن در مورد توسعه روابط تجاری ایران و سوریه نیز، گفت: سوریه شریک استراتژیک جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و در تلاش هستیم بعد از پایان دوره شیوع ویروس کرونا مجددا ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری با این کشور را فعال کنیم.
وی با تاکید بر اینکه در دولت جدید مبادلات اقتصادی و تجاری با کشور سوریه در اولویت قرار دارد، یادآور شد: در روزهای هشتم تا دوازدهم آذرماه امسال نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در دمشق برگزار خواهد شد و به همین دلیل وزیر صمت در راس یک هیات بلندپایه از مقامات دولتی و خصوصی به سوریه سفر خواهد کرد.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در این سفر وزیر صمت ملاقات‌هایی با مقامات سیاسی و اقتصادی سوریه خواهد داشت، گفت: در جریان این ملاقات‌ها قرار است ضمن شناسایی ظرفیت‌ها و زمینه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری راهکارهای حل موانع فرآوری تجارت دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
پیلتن با اشاره به برنامه‌های توسعه صادرات به سوریه بیان کرد: این برنامه شامل توسعه صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی و صادرات انرژی تنظیم شده است و تلاش می‌کنیم تا در دو بخش از جمله زیرساخت‌های تجاری مانند حمل‌ونقل و زمینه‌های مناسب برای مبادلات پولی و ارتباطات بانکی حمایت‌های لازم برای اجرای این برنامه و اهدافی که تنظیم شده پیگیری شود.
وی افزود: در راستای توسعه روابط تجاری با کشور سوریه شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی سوریه، اعطای تسهیلات برای پذیرش هیات‌های تجاری از کشور سوریه در نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران و سایر خدمات از قبیل مشاوره‌های حقوقی، فنی و اداری در دستور کار قرار دارد.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به مشکلات فرآوری توسعه روابط تجاری ایران و سوریه توضیح داد: این مشکلات تا حدودی به مسائل داخلی سوریه برمی‌گردد با توجه به اینکه این کشور در سال‌های گذشته درگیر بحران‌های سیاسی و امنیتی بوده است لذا توان اقتصادی این کشور بسیار تنزل یافته بطوری که حجم تجارت خارجی سوریه با جهان از 30 میلیارد دلار به پنج میلیارد دلار افت کرده است.
پیلتن با تاکید بر مشکلات مالی کشور سوریه عنوان کرد: این کشور توان پرداخت‌های لازم برای اجرای بسیار از پروژه‌ها را ندارد و همچنین دولت سوریه و نظام بانکی این کشور با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا مواجه است و امکان برقراری روابط بانکی با دیگر کشورها را ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: