kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۲۵۷
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲

 


میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی استان‌های کشور طی یک هفته گذشته و میانگین رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و سایر پروتکل‌های بهداشتی مناسب نیست و می‌تواند منجر به شدت یافتن بیماری شود.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، طبق آخرین نقشه رنگ‌بندی کشور، اکنون ۲۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۸۷ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۲ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۱۳ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. البته باوجود کاهش شهرستان‌های قرمز نسبت به هفته‌های گذشته، شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی چندان خوب نیست و میانگین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کشور تا ۲۶ آبان ماه، ۴۷.۴۳ درصد است؛ آماری که قطعا برای پیشگیری از شیوع مجدد کرونا در پهنه کشور، مناسب نیست و می‌تواند منجر به شدت یافتن بیماری شود.
بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۲۶ آبان ماه، ۴۷.۴۳ درصد بوده است.
همچنین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تفکیک استان‌های کشور از تاریخ ۱۹ تا ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ به این صورت بوده که بالاترین میزان رعایت پروتکل‌ها در استان همدان و آذربایجان غربی و خراسان شمالی با میزان رعایت ۵۰ تا ۶۱ درصدی بوده است. کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها در ۱۰ استان‌ کشور و بین ۴۱ تا ۴۳ درصدی بوده است.
در عین حال، میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۹ تا ۲۶ آبان ماه ۴۷.۴۳ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی را با ۶۱.۴۳ درصد در آذربایجان غربی و کمترین میزان آن را با ۴۰.۶۵ درصد در بوشهر مشاهده می‌کنیم.
میانگین میزان رعایت بهداشت فردی مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی ۱۹ تا ۲۶ آبان‌ماه، ۵۲.۴۲ درصد بوده است. در این شاخص نیز بیشترین میزان رعایت مربوط به استان خراسان شمالی با ۸۱.۳۷ درصد رعایت است و کمترین میزان رعایت هم مربوط به استان بوشهر با ۴۲.۵۱ درصد است.
همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۹ تا ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰، ۵۰.۶۶ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت در این شاخص مربوط به استان خراسان شمالی با ۸۰.۷۵ درصد بوده و کمترین میزان رعایت نیز مربوط به استان هرمزگان با ۴۲.۲۹ درصد رعایت بوده است.
میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی استان‌های کشور نیز در هفته‌ای که گذشت، ۴۸.۳۶ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی با ۸۰.۷۰ درصد مربوط به استان هرمزگان و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به استان کرمان ۴۱.۶۶ درصد است. میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۹ تا ۲۶ آبان ماه، ۴۷.۴۳ درصد بوده است که استان خراسان شمالی با ۷۱.۹۳ درصد بیشترین میزان رعایت و بوشهر با ۴۰.۶۵ درصد کمترین میزان رعایت را داشته‌اند.
طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ ۱۹ تا ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰، از تعداد سه میلیون و 577 هزار و 807 مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۲۳۳ هزار و 828 مورد بازرسی انجام شده است.
همچنین طی این مدت تعداد ۳۳ هزار و 613 مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و هزار و 130 مورد از این مراکز نیز پلمب شده‌اند.
باید توجه کرد که به ترتیب سوپرمارکت‌ها و خواروبارفروشی‌ها، نانوایی‌ها و رستوران‌ها رتبه‌های اول تا سوم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی را در میان اماکن عمومی از تاریخ ۱۹ تا ۲۶ آبان ماه به خود اختصاص داده‌اند و بعد از آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بانک‌ها، مطب‌ها، ادارات و سازمان‌ها، اماکن متبرکه، تالارهای پذیرایی، مراکز ورزشی، پیشخوان و پلیس +۱۰، آرامستان‌ها، داروخانه‌ها، پاساژها و پایانه‌های مسافربری درون شهری قرار دارند.
در حوزه صنایع نیز به ترتیب کارگاه‌ها و صنایع کوچک، کشاورزی، دامپروری و معادن، صنایع تولید، نفت، گاز و انرژی و سایر، صنایع ساخت و ساز و مراکز شماره‌گذاری و معاینه فنی بیشترین اخطار و معرفی به مراجع قضایی را طی مدت ۱۹ تا ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ دریافت کرده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: