kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۰۱۱۸
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۸
رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس
رئیس‌جمهور گفت: منابع ارزی و ریالی در حال افزایش است و این مسائل پشتوانه‌های خوبی برای برداشتن گام‌های اقتصادی است.


آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح دیروز سه‌شنبه که برای شرکت در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود‌، با بیان اینکه گشایش در امور کشور را بیش از همیشه احساس می‌کنم افزود: در تامین منابع مالی، ارزی و ریالی گشایش‌های خوبی شده و نگرانی‌ها نسبت به منابع تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است. همچنین نگرانی‌ها نسبت به ذخیره و تأمین کالاهای اساسی تا حدود زیادی برطرف شده است.
این اظهارات رئیس‌جمهور در حالی است که چندی پیش پایگاه خبری «اویل پرایس» نیز در گزارشی ضمن تایید گشایش‌های ایجاد شده در فروش نفت ایران و افزایش درآمدهای ارزی کشورمان نوشت که ایران به‌ویژه در ماههای اخیر برغم تحریم‌های آمریکا صادرات نفت خود را افزایش داده و یک فرصت مالی جدید پدید آورده است.
همچنین صندوق بین‌المللی پول هم اخیرا در گزارشی اعلام کرد، ذخایر ارزی ایران ناشی از فروش نفت از 4 میلیارد دلار در سال گذشته، به 31 میلیارد دلار در سال منتهی به ماه جاری رسیده است که نشان می‌دهد ایران به موفقیت‌هایی در برخورد با تحریم‌های اقتصادی آمریکا نائل آمده است.
صالح آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی هم با تاکید بر اینکه وضعیت درآمدهای ارزی کشور و ورود ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است، افزود: بازار ارز در آینده وضعیت متعادلی را خواهد داشت.
روز گذشته نیز در گزارشی در همین روزنامه نوشتیم که آزاد‌سازی 3/5 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در کم‌تر از صدوچند روز از شروع به کار دولت سیزدهم و تداوم تدریجی گشایش‌های ارزی، آن‌هم در شرایطی که هنوز مذاکرات برجام آغاز نشده و فناوری هسته‌ای در حال توسعه و گسترش است حاکی از افق روشنی است که اقتصاد ایران انتظار آن را می‌کشد.
موضوع در دسترس قرار گرفتن منابع مسدودشده ایران طی بازه زمانی کوتاه پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم نشان می‌دهد که متصدیان حوزه سیاست خارجی کشور، دیپلماسی اقتصادی را به ریل اصلی خود بازگردانده و برای پیگیری شروط بر حق ملت ایران، استراتژی منطقی و صحیحی را طراحی کرده‌اند.بر همین اساس است که دیپلماسی دولت سیزدهم باعث شده برخی مقامات خارجی مجبور شوند به‌ضرورت پرداخت بدهی‌های خود به جمهوری اسلامی اعتراف کنند.
طی روزهای اخیر همچنین واکنش بازار به خبر آزاد‌سازی منابع ارزی بلوکه شده بسیار مثبت بود. قیمت دلار، طلا و سکه ریزش کرد و درهم ارزان شد.
بیش از همیشه جلوه‌هایی از گشایش وجود دارد
رئیسی افزود: ۸۳ روز قبل از همین تریبون برای رأی اعتماد به کابینه مسائلی را عرض کردم، با امیدواری به اینکه مسایل کشور با تلاش دولت و با همکاری مجلس و همه بخش‌های کشور حل شود و امروز از همیشه به حل مسایل کشور و باز شدن گره‌ها امیدوارتر هستم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دلایل این امیدواری تفضل و لطف و کرم الهی، امدادهای حضرت حق و دعای خانواده معزز و مکرم شهدا است، افزود: با تلاش همه دلسوزان و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی امروز بیش از همیشه احساس بنده آن است که جلوه‌هایی از گشایش بحمدالله وجود دارد.
رئیسی با‌اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای واکسیناسیون عمومی اظهار داشت: امروز شاهدیم که با تزریق ۱۰۰ میلیون دز واکسن گام مثبتی در جهت صیانت از جان مردم برداشته شده است. اگر چه خطر مرتفع نشده، اما گام بسیار خوبی بود. همچنین با مدیریت میدانی وضعیت دسترسی مردم به دارو و تامین واکسن کاملا متفاوت از گذشته شده است.
تعاملات بین‌المللی از حالت انفعال خارج شده
و به حالت فعال درآمده
رئیس‌جمهور با‌اشاره به اینکه حتی قبل از تشکیل رسمی دولت سیزدهم از کیفیت پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دولت نگرانی وجود داشت، تصریح کرد: امروز با گذشت
۸۳ روز از عمر این دولت، بدون استقراض از بانک مرکزی، حقوق و دستمزد و پرداختهایی که دولت باید انجام دهد، در زمان خودش انجام شده است.
رئیسی با‌اشاره به شروع ساخت مسکن و رونق‌اشتغال، گفت: اجرای قانون مصوب مجلس، با تشکیل شورای‌عالی مسکن و تقسیم کار، کلید خورده است. در بسیاری از شهرستان‌ها موضوع تأمین زمین انجام شده و با تشکیل شورای‌عالی‌اشتغال و تقسیم کار در این زمینه نیز، برنامه مشخصی تدوین شد که در مسیر اجرا قرار
دارد.
رئیس‌قوه مجریه افزود: امروز تعاملات بین‌المللی کشور با اولویت دیپلماسی با همسایگان و بر اساس احترام متقابل و اصول عزت، حکمت و مصلحت دنبال می‌شود و دپیلماسی کشور از حالت انفعال خارج شده و به حالت فعال درآمده است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: بعضی از مسائل مثل موضوع هفت‌تپه در مناطقی مثل خوزستان به دغدغه نمایندگان تبدیل شده بود. بنده در دولت گذشته در جایگاه ریاست قوه قضائیه هم چند بار با دولتمردان آن زمان صحبت کردم که بیایید این مسئله را حل کنید، اما هر بار گفتند با کدام بودجه و امکانات، مگر ممکن است بدون پول این مسئله حل شود! اما امروز بحمدالله شاهد هستید که در این مدت خداوند تفضل کرد و این مسئله و نظایر آنکه پیش روی دولت بود، حل شد و پرداخت حقوق کارگران و معوقات آنها سامان پیدا کرد.
فقط کارهای انجام‌ شده را گزارش می‌دهیم
رئیسی با بیان اینکه کارهای زیادی در دست اقدام است که باید گزارش آنها به نمایندگان ملت و مردم عزیزمان داده شود، اظهار داشت: قرار ما آن بود که به مردم بگوییم چه کارهایی انجام داده‌ایم نه اینکه چه کارهایی در دست انجام است و الا گفتنی از کارهای در دست انجام، بسیار است.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به نشست‌ها و ارتباطات خود و بخش‌های مختلف دولت با نمایندگان مجلس و با بیان اینکه حتی این میزان از ارتباط با مجلس را کافی نمی‌دانیم، تصریح کرد: نظر دولت بر این است که نمایندگان بیش‌تر در جریان مسائل قرار گیرند. این موضوع را به دوستان و همکارانم در دولت هم گفته‌ام.
نمایندگان فقط دغدغه‌های مردم را مطرح می‌کنند
رئیسی به نشست‌های خود با مجامع استانی نمایندگان‌اشاره و خاطرنشان کرد: نمایندگان محترم در این جلسات به هیچ عنوان دغدغه خودشان و مسایل شخصی را مطرح نمی‌کنند. آنچه مطرح شده فقط دغدغه‌های مردم و مشکلات حوزه‌های انتخابیه و درخواست‌هایی است که مردم دارند.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به معرفی وزیر جدید آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: بعد از ۱۰ سال شورای‌عالی آموزش و پرورش به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل شد تا همه ظرفیت‌های دولت در خدمت آموزش و پرورش قرار گیرد و اجرای سند تحول آموزش و پرورش به طور جدی دنبال شود.
رئیس‌جمهور همچنین به برگزاری جلسات شورای اداری در سفرهای استانی‌اشاره کرد و گفت: در ۸۳ روز سپری شده از آغاز به کار دولت توفیق داشتم که به یک سوم استان‌های کشور سفر کنم. در این جلسات قبل از اینکه تریبون در اختیار وزرا قرار گیرد، در اختیار نمایندگان منطقه بوده است که سخنان و نظرات مردم را مطرح کنند، اما این را هم کافی نمی‌دانم.
نشست مشترک دولت و مجلس
در اسرع وقت برگزار شود
آیت‌الله رئیسی افزود: به نظر می‌رسد لازم است نشستی با نمایندگان محترم داشته باشیم و بنده خودم در خدمت نمایندگان باشم. از برادر مجاهدم آقای دکتر قالیباف درخواست می‌کنم که برگزاری نشست مشترک دولت و مجلس در اسرع وقت را پیگیری کنند تا در جلسه‌ای که همه وزرا حضور داشته باشند مسائلی را که نمایندگان محترم نتوانسته‌اند در نشست‌های استانی مطرح کنند، آنجا مطرح شود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه این نشست‌ها با نمایندگان باید به صورت متناوب برگزار شود چرا که پیشرفت کشور نیازمند همکاری، همراهی و همدلی بین دولت و مجلس است، اظهار داشت: همه مسایل اینگونه پیش خواهد رفت. مردم عزیزمان بدانید اگر کاری در این کشور پیش می‌رود با کمک همگان است. اگر امروز مردم امیدی به دولت و مجلس و دولتمردان و مسئولین پیدا کردند، این امیدواری باید روز به روز افزون شود.
رئیسی تصریح کرد: این امیدواری باید روز به روز در مردم عینیت پیدا کند که به آنچه خواسته آنهاست عمل شده و این عمل در گرو همکاری و همراهی همه بخش‌ها به‌ویژه دولت و مجلس است. ان‌شاءالله نشست مستمر بین دولت و مجلس باید دنبال شود تا دغدغه‌هایی که نمایندگان دارند و دغدغه حوزه انتخابیه و مسایل مردم و احیاناً پیشنهاداتی که برای دولت دارند، دنبال شود.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه سفر به استان‌ها با وجود همه حرف‌هایی که بعضاً در گوشه و کنار زده می‌شود، برای بنده بسیار مغتنم است، خاطرنشان کرد: این سفرها از این جهت مغتنم است که در اول کار دولت پس از ۶ روز فعالیت در سطح ملی، یک روز هفته را صرف رسیدگی به استان‌ها کنیم تا از نزدیک در جریان مسایل، پروژه‌های نیمه تمام و مشکلات مردم در مناطق مختلف قرار بگیریم تا مدیران حس بیش‌تری نسبت به مشکلات پیدا کنند و کار را با حساسیت بیش‌تری پیگیری کنند.
رئیسی گفت: در دور دوم سفرها آنچه را در دور اول سفرها گفته و تصویب شد، پیگیری خواهیم کرد تا به اجرا در بیاید.
رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با‌اشاره به معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: تعطیلی مدارس مقداری طولانی شده بود و لذا باید برنامه‌ریزی جامعی برای بازگشایی مدارس در ابتدای مهر انجام می‌دادیم و آموزش مجازی و آموزش حضوری تثبیت می‌شد که این کار الحمدلله انجام شد.
سند تحول دولت به زودی ارائه می‌‌شود
رئیسی با‌اشاره به برنامه‌‌های دولت در آغاز فعالیت خود گفت: از همین تریبون قول دادم که برنامه‌ای را به صورت کوتاه‌مدت نسبت به مسائل پیش‌رو، خواهیم داشت و بحمدالله این برنامه به عنوان سند تحول دولت سیزدهم با استفاده از سیاست‌های نظام، اسناد بالادستی و مواردی که پیش‌روست هم ظرف چند روز آینده در اختیار نمایندگان، فرهیختگان و صاحبنظران قرار خواهد گرفت و نقد‌ها و نظرات را درباره این سند به دولت منتقل کنید.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه تاکید بنده در دولت این است که ارتباط وزرا با نمایندگان همواره برقرار باشد تا نمایندگان نکات خود را منتقل کنند، گفت: اگر نمایندگان در جایی نیاز دیدند که مسئله‌ای به بنده منتقل شود، حتماً موضوع را از طریق معاونت پارلمانی یا از طریق رئیس‌محترم و هیئت‌رئیسه محترم مجلس به بنده منتقل کنند تا بدون فوت وقت در جریان مسئله قرار گیرم.
رئیسی افزود: گاهی اگر یک مسئله از زمان خودش بگذرد، آثارش را از دست می‌دهد. دوست دارم زود در جریان قرار بگیرم. وقت بنده هم برای همین کارهاست. یکی از کارهای مهم این است که به دغدغه‌های مردم توجه کنیم و برای این هم انگیزه وجود دارد. در نکاتی که احتیاج به توضیح و تبیین وجود دارد، دوستان اعلام کنند، آقای رئیس‌محترم مجلس اعلام کند، هر جا نیاز به توضیح و تبیین و تشکیل کارگروه‌ها و کمیسیون‌های مشترک بین مجلس و دولت باشد، حتماً پیگیری خواهد شد که این اتفاق بیفتد.
دولت و مجلس باید امید ایجاد شده در جامعه را
ارتقاء دهند
رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز مسئله ارتباط با نماینده و اینکه من از چه کسی خوشم بیاید، از چه کسی بدم بیاید، نیست، مسئله مهم این است که یک امیدواری در مردم پیدا شده و بنده و شما باید این امید را ارتقاء دهیم. باید این امید و سرمایه اجتماعی نظام را افزون کنیم. مسئله را نباید در حد یک بخش و فرد و اینها دید، مسئله در حد نظام و کشور است و امروز بنده و شما یک مأموریت بسیار مهمی داریم.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه مأموریت و مسئولیت مهم ما آن است که باید در مقابل تلاش روزافزون دشمن برای مأیوس کردن مردم در عمل آنها را امیدوارتر کنیم، تصریح کرد: این امری است که نه در شعار بلکه در عمل باید اتفاق بیفتد. دیدیم در هر حوزه‌ای که وارد شویم در آن حوزه اگر با اخلاص باشیم، اگر با شناخت باشیم، اگر با تدبیر باشیم حتماً نتیجه بخش خواهد بود و نتیجه خواهیم گرفت.
مشکلات کشور با روحیه «ما می‌توانیم» حل می‌شود
رئیس‌جمهور، وجود روحیه «ما می‌توانیم» را برای حل مشکلات کشور مورد تأکید قرار‌داد و خاطرنشان کرد: بزرگانی مثل حاج قاسم سلیمانی از این روحیه برخوردار بودند و سوابق اجرایی و تجربیات ما و شما نیز همین را می‌گوید که می‌توانیم بسیاری از مسایلی را که پیش رو داریم با همکاری دولت و مجلس حل کنیم تا روز به روز مشکلات مردم کاهش یابد.
رئیسی فرصت پیش آمده برای ارائه گزارش به نمایندگان محترم مجلس بعد از ۸۳ روز فعالیت را مغتنم توصیف کرد و گفت: فرصت تقدیم بودجه ۱۴۰۱ نیز توفیقی است که در جمع نمایندگان محترم خواهم بود. آنچه شما بارها در نطق‌های قبل از دستورتان مبنی بر لزوم اصلاح ساختار بودجه گفتید و تا حالا تحقق پیدا نکرده، در بودجه ۱۴۰۱ با تعامل با مجلس در حال محقق شدن است.
رئیس‌جمهور افزود: همکاران بنده در دولت با اعضای کمیسیون اقتصادی و کمیسیون برنامه و بودجه و سایر عزیزان کار مشترکی انجام می‌دهند تا نمایندگان محترم مجلس نیز بدانند در زمینه اصلاح ساختار بودجه در حال انجام چه کاری هستیم. امیدوارم آنچه انجام می‌دهیم در راستای گره‌گشایی از زندگی مردم و در جهت افزایش سرمایه اجتماعی و آرامش مردم باشد.
آرامش مردم و بازار مستلزم کار مسئولان است
رئیسی اظهار داشت: اگر می‌خواهیم مردم و بازار آرامش داشته باشند، بازار سرمایه آرامش داشته باشد، اینها نیاز به کار دارد. کارهایی آغاز شده و کارهایی هم بعد از این انجام خواهد شد که همه اینها در جهت پیشرفت امور تأثیر بسزایی خواهد داشت.
رئیس‌جمهور در پایان با تشکر از رئیس‌و نمایندگان مجلس تصریح کرد: امیدوارم به زودی، یعنی تا قبل از پایان سال، خداوند توفیق دهد و بتوانیم به همه استان‌های کشور سفر کنیم تا از نزدیک خدمت مردم عزیزمان و نمایندگان محترم باشیم و در خدمت شما مسایل را دنبال کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: