kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۹۰۹
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳
صالح‌آبادی:
رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار کرد: وضعیت درآمدهای ارزی کشور و ورود ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است.

 


علی صالح‌آبادی در گفت‌وگو با خانه ملت با بیان اینکه «اکنون خوشبختانه در حوزه بازار ارز از یک ثبات نسبی برخوردار هستیم»، گفت: از برنامه‌های جدی بانک مرکزی بحث برگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی و عرضه آن در سامانه نیماست که در حال انجام است.
وی ادامه داد: در هفت ماه و نیم ابتدایی امسال نسبت به کل سال گذشته، عرضه ارز در سامانه نیما بیشتر انجام شده است و این موضوع حاکی از آن است که وضعیت درآمدهای ارزی کشور و ورود ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است. ورود ارز به کشور یک اتفاق مثبت است و این سیاست را حتماً ادامه خواهیم داد.
رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه ارز حاصل از صادرات نفت، میعانات و گاز نیز در بازار عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: مشکلات و موانع یک‌سری از وجوهی که در خارج از کشور محدودیت استفاده داشت، رفع می‌شود و تا‌کنون وضعیت خوبی در این زمینه وجود دارد. باز شدن این موضوع هم توانسته است به میزان عرضه ارز در بازار کمک کند.
صالح‌آبادی با ابراز اینکه «بحث رفع تعهد ارزی از واردکنندگان برای ما بسیار اهمیت دارد، جزو سیاست‌های بانک مرکزی است و دنبال خواهد شد»، گفت: در بازار متشکل ارزی عرضه و تقاضا به‌شکل متعادلی وجود دارد و آن را نیز تقویت می‌کنیم و فکر می‌کنم بازار ارز وضعیت متعادلی را در آینده داشته باشد.
گفتنی است بانک مرکزی روز شنبه حدود یک‌ میلیارد دلار ارز به‌منظور واردات کالای اساسی تخصیص داد.
مصطفی قمری‌وفا مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی در فضای مجازی با بیان این مطلب نوشت: روند تأمین ارز تجاری به‌صورت روان در جریان است.

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر: