kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۹۰۶
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳
یک مسئول خبر داد
معاون شرکت تامین و تصفیه آبفای تهران درباره وضعیت آب‌های ذخیره‌ای تهران هشدار داد.

 عبدالحسین‌ مجدی‌زاده در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره وضعیت کم‌آبی در پایتخت گفت: در این ایام شاهد بارندگی‌هایی بودیم که در پیش‌بینی‌های اولیه لحاظ نشده بود‌. براساس پیش‌بینی‌های اولیه، بارندگی‌های موثر در تهران، از نیمه دوم آذر‌ماه آغاز می‌شود اما خوشبختانه این اتفاق زودتر به‌وقوع پیوست.
وی با‌ اشاره به آمار بارندگی‌های فصل پاییز در تهران، افزود: این میزان بارندگی تنها دو درصد از سال پیش بیشتر بوده است. سال گذشته 168 میلی‌متر و امسال 170‌ میلی متر بارش داشتیم‌. در صورتی که کاهش 41 درصدی در ذخایر آب تهران همچنان ثابت بوده و 267 میلیون متر‌مکعب از آب پشت سدها، نسبت به سال گذشته کمتر شده است‌.
معاون آبفای تهران با بیان اینکه 35 درصد از میزان آب ذخیره در پشت سد کرج کاسته شده است، ادامه داد: بارندگی‌های فعلی به صورت آب جاری وارد سدها نمی‌شود و عمدتا به صورت برف است‌ بنابراین نمی‌توانیم خیلی سریع منتظر تاثیر آن بر مشکل کم‌آبی باشیم.
مجدی‌زاده با‌ اشاره به اینکه خشکسالی امسال تهران در پنجاه سال گذشته بی‌سابقه بوده، ابراز کرد: ما اقدام لازم را برای گذر از پیک خشکسالی در تهران انجام دادیم اما امسال نسبت به سال گذشته گرم‌تر بود و بارندگی‌های کمتری داشتیم‌. از همان ابتدا، عمده نگرانی ما برای فصول پاییز و زمستان بود چون در این فصول، آب جاری وارد سدها نمی‌شود‌.
وی با تاکید بر نقش مهم صرفه‌جویی در مدیریت کم‌آبی یادآور شد: بخش عمده‌ای از آب تهران از طریق ذخایر زیرزمینی تامین می‌شود. اگر هریک از شهروندان در مصرف روزانه خود، 10 درصد صرفه‌جویی را لحاظ کنند، تاثیر مهمی در سرانه آب مصرفی و جلوگیری از جیره‌بندی آب خواهد داشت.
این مسئول افزود: امسال به دلیل ویروس کرونا و گرمی هوا، مصرف آب شهروندان تهرانی تنها در 18 روز از ماه، کمتر از
سه میلیارد لیتر بوده است. تهرانی‌ها معمولا روزانه سه میلیارد و 350 میلیون لیتر آب مصرف کرده‌اند که 10 درصد این آمار، معادل 300 هزار متر‌مکعب خواهد شد و با دقت مردم به امر صرفه‌جویی، این حجم از آب، در ذخایر پشت سدها باقی خواهد ماند.
مجدی‌زاده در پاسخ به اینکه آیا تدبیری برای پیشگیری از هدررفت آب، لحاظ شده‌‌است یا خیر، گفت: نمی‌توان منکر هدررفت آب شد؛ مسئله‌ای که در تمام دنیا وجود دارد اما یک تعریفی برای آن ارائه شده که متناسب با آن، باید اصلاح‌سازی انجام داد و ما هم متناسب با همین تعریف در شبکه آبی تهران اقدام می‌کنیم.
وی با بیان اینکه بیشترین مصرف آب در کشور، مربوط به صنعت کشاورزی است، افزود: حساسیت آب شرب به دلیل مسائل بهداشتی و ارتباط مستقیم آن با سلامتی مردم
است.
معاون آبفای تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه می‌گویند در تمام دنیا دیگر از کلر برای تصفیه آب استفاده نمی‌کنند، توضیح داد: در دنیا همچنان کلر به‌عنوان عامل ضدعفونی‌کننده لحاظ می‌شود. حتی کشورهایی که برای تصفیه از اوزون استفاده کردند، مجددا به کلر روی آوردند چون اوزون پایدار نبود. کلر در آب باقی می‌ماند، ما از سلامت آب و شبکه مطمئن هستیم و در بحث پدافند کلر نگرانی نداریم.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: