kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۵۹۹
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷
رئیس‌کمیته امداد خبر داد
رئیس‌کمیته امداد با اشاره به فعالیت 8 هزار و 300 مرکز نیکوکاری در کشور، گفت: مراکز نیکوکاری در هفت ماهه سال جاری سه هزار و700 میلیارد تومان به خانواده‌های نیازمند کمک کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، سیدمرتضی بختیاری در جلسه کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی، با ارائه گزارش فعالیت‌ها و اقدامات کمیته امداد در راستای توسعه مراکز نیکوکاری و مردمی شدن این نهاد، اظهارداشت: براساس اسناد بالادستی، کمیته امداد مکلف است از حوزه تصدی‌گری خارج شده و با تقویت نقش نظارتی و مدیریتی، امور اجرایی را به مراکز نیکوکاری و تشکل‌های خیریه مردمی واگذار کند.
بختیاری با اشاره به سابقه تشکیل مراکز نیکوکاری در کمیته امداد افزود: از سال ۹۷ شاهد جهش در ایجاد این مراکز هستیم و سال گذشته بیش از سه هزار مرکز نیکوکاری راه‌اندازی شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 8 هزار و 300 مرکز نیکوکاری با نظارت کمیته امداد در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، ادامه داد: بیش از پنج هزار مرکز نیکوکاری به صورت مسجدمحور فعالیت می‌کنند.
رئیس‌کمیته امداد با اشاره به اینکه مراکز نیکوکاری سال گذشته حدود سه هزار و 300 میلیارد تومان کمک مردمی جمع‌آوری و میان نیازمندان توزیع کردند، گفت: در هفت ماهه سال جاری نیز سه هزار و700 میلیارد تومان از سوی مراکز نیکوکاری به خانواده‌های نیازمند کمک شده است.
بختیاری، راه‌اندازی مراکز نیکوکاری تخصصی را رویکرد کمیته امداد برای استفاده از ظرفیت‌های ویژه در هر حوزه دانست و خاطرنشان کرد: حدود ۹۰۰ مرکز نیکوکاری تخصصی اشتغال، ۳۲۰ مرکز نیکوکاری فرهنگی و ۳۸۰ مرکز نیکوکاری سرپناه و مسکن در حال خدمت به محرومان هستند. همچنین هفته گذشته ۵۰۰ مرکز نیکوکاری زکات راه‌اندازی شد که امیدواریم سال آینده به هزار مرکز نیکوکاری تخصصی زکات برسیم.
وی همچنین از فعالیت مراکز نیکوکاری تخصصی در دانشگاه‌ها، مراکز نظامی، حوزه‌های علمیه و مراکز نیکوکاری حقوقی خبر داد و افزود: مرکز نیکوکاری مجلس شورای اسلامی نیز با مشارکت نمایندگان مردم از سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است.
رئیس‌کمیته امداد همراهی دولت انقلابی و مجلس محرومان را فرصتی بی‌نظیر برای پیشبرد اهداف نظام در حوزه محرومیت‌زدایی دانست و گفت: برای رسیدن به عدالت توزیعی در کشور، نیازمند مدیریت یارانه‌های پنهان هستیم.
بختیاری خواستار اجرای سیاست‌های کلی تامین اجتماعی به ویژه برای سالمندان تحت حمایت کمیته امداد شد و خاطرنشان کرد: برخورداری از پوشش تامین اجتماعی موجب حفظ کرامت و عزت سالمندان عزیز خواهد شد.
وی از راه‌اندازی سامانه رصد و پایش فقر با هدف ایجاد عدالت توزیعی در امکانات و جلوگیری از همپوشانی کمک‌ها خبر داد و اظهارداشت: هر خدمتی که از سوی هر فرد، نهاد یا سازمان به اقشار نیازمند و جامعه هدف ارائه شود، در این سامانه بارگذاری و قابل رهگیری خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: