kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۵۸۴
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۲
معاون وزیر راه و شهرسازی تشریح کرد
معاون وزیر راه و شهرسازی با تشریح جزئیات جدید از پرداخت آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن گفت: سود وام قانون جهش تولید برای سه دهک‌ اول پنج درصد است.

محمود محمودزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با ‌اشاره به برنامه ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن (قانون جهش تولید مسکن) اظهار کرد: بانک‌های عامل وام 250 تا 450 میلیون تومانی قانون جهش تولید مسکن را که مصوبه شورای پول و اعتبار دارد، بر اساس سود شورای مذکور که 18 درصد است، تقسیط می‌کنند و مابه‌التفاوت این سود توسط صندوق ملی مسکن پرداخت می‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که مابه‌التفاوت چه‌میزانی است، گفت: این مابه‌التفاوت برای گروه‌های مختلف، متفاوت است. طی هفته آینده در رابطه با جدول مابه‌التفاوت سود تسهیلات قانون جهش تولید مسکن اطلاع‌رسانی می‌کنیم. البته سود این تسهیلات برای دهک‌های یک تا سه بالغ بر پنج درصد است و برای دهک‌های درآمدی دیگر بر اساس توان پرداخت و توان مالی تنظیم شده.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: آورده اولیه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن برای دهک‌های اول تا سوم درآمدی
20 میلیون تومان پیش‌بینی شده است و برای سایر دهک‌ها هم مانند قبل این آورده 40 میلیون تومان. این پول برای ثبت‌نام اولیه است و مابه‌التفاوت بین تسهیلات و قیمت تمام‌شده طی پنج مرحله که در قرارداد می‌آید از متقاضیان دریافت می‌شود.
محمودزاده افزود: بلافاصله پس از تأیید صلاحیت متقاضیان، به آنها اعلام می‌شود که بدون مراجعه به بانک افتتاح حساب کنند. پس از آن شماره حساب از طریق پیامک به اطلاع متقاضیان می‌رسد و آنها بایستی آورده اولیه را به‌صورت الکترونیک به حساب خودشان واریز کنند.
وی با بیان این‌که متناسب با پیشرفت فیزیکی تسهیلات و آورده به پروژه تزریق می‌شود، اظهار کرد: الآن نمی‌توانیم آورده قطعی متقاضیان را اعلام کنیم چرا که پروسه ساخت‌ واحدها حدود یک سال و نیم زمان می‌برد تا قیمت تمام‌شده مشخص شود اما در مجموع قیمت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن فاصله معناداری با شرایط بازار خواهد داشت.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که «تلاش کرده‌ایم تسهیلات را افزایش دهیم تا متقاضیان آورده کمتری پرداخت کنند»، یادآور شد: علاوه‌بر اخذ مصوبه شورای پول و اعتبار برای تسهیلات قانون جهش تولید مسکن، روی حوزه مصالح ساختمانی فعالیت‌های ویژه‌ای در حال انجام است که قیمت نهاده‌های ساختمانی پروژه‌ها را با قیمت مناسب و شرایط بهتری تأمین کنیم، به این ترتیب قیمت تمام‌شده واحدهای مذکور ارزان‌تر می‌شود.
محمودزاده با ‌اشاره به این‌که برخی موارد قانونی نیز باعث کاهش قیمت خواهد شد، گفت: به‌عنوان مثال میزان مالیات به‌ازای هر واحد مسکونی یک‌میلیون تومان و شامل مالیات تمام مراحل ساخت‌وساز است. ضمن اینکه در صدور پروانه ساختمانی،‌ خدمات فنی، مهندسی و... تخفیفاتی برای متقاضیان در نظر گرفته شده است.
شرکت خارجی بدعهد در نهضت ملی مسکن
همچنین در حالی که طرح نهضت ملی مسکن به مرحله ساخت واحدها رسیده است، یک شرکت ترکیه‌ای انبوه‌ساز که سابقه فعالیت در ایران را دارد، برای اخذ پروژه تولید انبوه واحد مسکونی با استفاده از سازوکار تهاتر نفت در قالب نهضت ملی مسکن با وزارت راه و شهرسازی به توافق رسیده است.
به گزارش خبرگزاری فارس،این تفاهم در حالی انجام شده که این انبوه‌ساز خارجی هنوز بیش از 10 هزار واحد از 33 هزار واحد مسکونی خود در شهر جدید پردیس را با وجود گذشت 10 سال تکمیل نکرده و بخش عمده‌ای از 23 هزار واحد تکمیل شده نیز به متقاضیان واجد شرایط تحویل نشده است.
یک منبع آگاه در شرکت عمران شهر جدید پردیس گفت: شرکت ترکیه‌ای باید پیش از بستن قرارداد جدید در نهضت ملی مسکن نسبت به تعیین تکلیف پروژه‌های قبلی خود متعهد شود. علاوه‌بر تعیین تکلیف نشدن واحدهای مسکن مهر در تعهد این شرکت، این پیمانکار ترکیه‌ای پرونده‌ باز در قوه قضائیه دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: