kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۴۶۶
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۶
امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه انگلیس با یادآوری بدهی قدیمی ‌انگلستان به ایران، بازپرداخت این بدهی را حق ملت ایران خوانده و بر لزوم اقدام فوری لندن جهت بازپرداخت هرچه سریع‌تر این بدهی تأکید نمود.


«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان و «لیز‌ تراس»
وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه
در یک گفت‌وگوی تلفنی درخصوص مسائل دوجانبه، گفت‌وگوهای وین و برخی موضوعات منطقه‌ای به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. وزیر امور خارجه کشورمان در این مکالمه تلفنی، یادآور شد که بخش اعظم توافقات تجاری میان دو کشور پس از برجام اجرایی نشده‌اند، و ارتقای حجم تجارت و تسهیل مراودات مالی میان دو کشور نیازمند افزایش تحرک و اقدامات لندن است. امیرعبداللهیان همچنین با یادآوری بدهی قدیمی ‌انگلستان به ایران، بازپرداخت این بدهی را حق ملت ایران خوانده و بر لزوم اقدام فوری لندن جهت بازپرداخت هرچه سریع‌تر این بدهی تأکید نمود. وزیر امور خارجه کشورمان درخصوص برجام نیز بر مسئولیت آمریکا در به‌وجود آمدن شرایط کنونی تأکید نموده و تصریح کرد که برخی طرف‌ها نیز با مسئولیت‌ناپذیری و سکوت در برابر اقدامات آمریکا، به بروز وضعیت فعلی دامن زده‌اند.
امیرعبداللهیان موفقیت مذاکرات در وین را به رفع تمامی تحریم‌ها، بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان، ارائه تضمین‌های لازم درخصوص اجرایی شدن نتایج گفت‌وگوها و راستی‌آزمایی اقدامات طرف مقابل، منوط دانست. وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد عادی‌سازی روابط تجاری با ایران یکی از تعهداتی بوده است که طرف مقابل در برجام پذیرفته است و این موضوع باید به نحو کاملی در مذاکرات وین محقق شود. وزیر خارجه انگلیس نیز در این تماس ابتدا به آرزوی بهبودی فوری وزیر خارجه کشورمان در اثر ابتلا به ویروس کرونا ‌ اشاره و در ادامه ضمن ابراز خرسندی از اعلام تاریخ برگزاری کمیسیون مشترک برجام، سه کشور اروپایی را جهت دستیابی به پیشرفت در مذاکرات، مشتاق و جدی خواند.
در این مکالمه درخصوص برخی موضوعات کنسولی نیز گفت‌وگو شد.
لزوم ارسال کمک‌های انسان‌دوستان بین‌المللی به مردم افغانستان و اهمیت تشکیل دولت فراگیر در این کشور، وضعیت فاجعه‌بار انسانی در یمن و اهمیت توقف محاصره انسانی این کشور، اهمیت حمایت از ثبات در لبنان و ابراز تأسف از ادامه نقض حقوق بشر در بحرین، از دیگر موضوعات مورد‌ اشاره دکتر امیرعبداللهیان در این مکالمه بود.
توئیت امیرعبداللهیان
بعد از رایزنی با همتای انگلیسی
حسین امیرعبداللهیان در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: با
«لیز ‌تراس» وزیر خارجه انگلیس مکالمه تلفنی مفیدی داشتم. موضوعات دوجانبه شامل مسائل کنسولی، همچنین موضوعات منطقه‌ای را مورد بحث قرار دادیم. وی ادامه داد: «تأکید کردم بدهی دیرینه انگلیس به ایران بازپرداخت شود [و همچنین] درخصوص گفت‌وگوهای وین، بر بازگشت دیگر طرف‌ها به اجرای کامل تعهدات، رفع تمامی تحریم‌ها و راستی‌آزمایی و ارائه تضمین تأکید کردم.»

نام:
ایمیل:
* نظر: