kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۴۲۲
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۱
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت گفت: واکسیناسیون وسیع در کشور انقلابی بود که انجام شد و اکنون رکورددار میزان واکسیناسیون روزانه هستیم.


به گزارش وبدا، بهرام عین اللهی در نشست خبری که دیروز در محل این وزارتخانه برگزار شد ضمن تشکر از همه رسانه‌ها برای همراهی وزارت بهداشت در دوران شیوع کرونا و انعکاس مشکلات مردم، با بیان اینکه در این همه گیری ما بیش از ۲۰۰ نفر از افراد جامعه سلامت را از دست دادیم و تعدادی هم خانواده‌هایشان درگیر شدند که در آمار ما نیست، اظهارداشت: ما صحنه‌‌های خیلی خوبی از ایثار و فداکاری داشتیم که در دنیا بی‌نظیر بود، این در حالی است که بسیاری از کشور‌ها دچار کمبود پزشک و تخت شدند و بیماران بر زمین ماندند، ولی در کشور ما با تلاش کادر بهداشت و درمان هیچ بیماری روی زمین نماند و بحران عظیمی مدیریت شد.
عین اللهی ادامه داد: متاسفانه در شروع کار با حجم بالایی از بیماران رو‌به‌رو بودیم و چون خودم رئیس‌بیمارستان لبافی نژاد بودم با تعداد زیادی از مرگ و میر و بیماران بدحال در آی سی یو رو‌به‌رو بودیم. در شروع کار حدود ۵۰ هزار مبتلا در روز، ۷۰۰ مرگ و میر و حدود 8 هزار بستری در آی سی یو داشتیم؛ یک فاجعه ملی در موج پنجم مشاهده کردیم و این موضوع به بنده و همکارانم نشان داد که اولویت اول ما مبارزه با کرونا است.‌ وی با اشاره به آمار واکسیناسیون در کشور، افزود: در آغاز به کار من در وزارت بهداشت، از دی ماه ۹۹ تا تیر ماه ۱۴۰۰ تنها پنج میلیون واکسن تزریق شده بود؛ امروزه همه دنیا و دانشمندان معتقدند که بهترین روش مبارزه با کرونا واکسیناسیون است. هفته اولی که کار را شروع کردم هیچ واکسنی نداشتیم و همه واکسن ‌ها تزریق شده بود. علت رسیدن واکسن، تلاش ‌های رئیس‌جمهور، معاون اول ایشان و همدلی ایجاد شده بین وزارت خارجه، بانک مرکزی، وزارت بهداشت و هلال احمر بود. با جلسات منظمی که حداقل دو بار در هفته برگزار می‌شد تامین واکسن به سرعت و خارج از کار اداری انجام شد.
۱۵۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده است
وزیر بهداشت گفت: تا به امروز ۱۵۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده که حرکت بزرگی است که با بی‌خوابی و تلاش شبانه‌روزی همه افراد در تمام نهاد‌ها برای نجات جان مردم اتفاق افتاد. آنها این زحمت را کشیدند تا مرگ و میر‌ها را به عنوان فاجعه ملی کاهش دهند؛ تاکنون ۹۵ میلیون دز واکسن در کشور تزریق شده است که علت توفیق ما، پای کار آمدن مردم بود و برای اولین بار بعد از دفاع مقدس به این شکل به ما کمک کردند. وقتی با سازمان‌‌های بین‌المللی جلسه داشتیم تعجب کردند که این اتفاق چگونه رخ داده است و اینگونه منحنی واکسیناسیون ما صعودی شد.
5 مرکز تولید واکسن ما
در سطح عالی تایید شدند
عین اللهی با اشاره به تولیدات داخلی واکسن خاطرنشان کرد: تولید داخل تضمینی برای آینده ما ایجاد می‌کند؛ چراکه کرونا و بیماری ‌های مشابه در آینده برای ما تهدید هستند؛ امروز پنج مرکز تولید واکسن ما در سطح عالی تایید شدند؛ به جز برکت، واکسن ‌های فخرا، رازی، سیناژن و پاستور نیز تولید داخل هستند و برای آینده این اطمینان را داریم که از واکسن ‌های داخلی استفاده کنیم.
وی افزود: از ۱۵۰ میلیون دز واکسن وارد شده، حدود ۹۵ میلیون دز تزریق کرده‌ایم و مابقی هم ذخیره و در حال توزیع است. حدود ١٣ میلیون واکسن داخلی تحویل گرفته‌ایم و ۱۲ میلیون هم از واکسن‌‌های جدیدی که نام بردم آماده تحویل به بازار هستند و ان شاءالله با حمایت وزارت بهداشت و دولت از تولید داخل، برای دز سوم از تولیدات داخل استفاده خواهیم کرد و به این ترتیب می‌‌توانیم اطمینانی از تولید داخل داشته باشیم.
وزیر بهداشت با بیان اینکه از ۹۵ میلیون دز تزریق شده، نزدیک به ۵۵ میلیون دز اول واکسن بوده است که حدود
۸۲ درصد را شامل می‌شود و تزریق دو دز به ۳۸ میلیون رسیده است، گفت: امیدواریم تا پایان آبان ۸۰ درصد را به صورت کامل (دو دز) واکسینه کنیم و به این ترتیب خیالمان تا حدودی راحت می‌شود. اکنون کشور‌های همجوار و اروپایی در موج ششم هستند؛ به طوری که آمار آمریکا ۱۵۰۰ نفر در روز و روسیه هزار نفر در روز است؛ اگر واکسیناسیون در این سطح انجام نمی‌شد تجربه تلخ موج پنجم برای ما تکرار می‌شد.
رکورددار میزان واکسیناسیون روزانه هستیم
عین اللهی بیان داشت: واکسیناسیون مقاومت فردی را افزایش می‌دهد، اما باید توجه کرد که ویروس در جامعه همچنان وجود دارد که امیدواریم با گسترش میزان واکسیناسیون، تعداد بستری و مرگ و میر کاهش یابد. واکسیناسیون وسیع در کشور انقلابی بود که انجام شد و اکنون رکورددار میزان واکسیناسیون روزانه هستیم؛ حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار دز در روز تزریق داریم که در اجرا بسیار سخت است. در تزریق در هفته هم رکورد ۸ میلیون و ۶۰۰ دز را زده‌ایم که به‌اندازه جمعیت برخی کشور‌های همجوار بود که قبلا خیلی به واکسن زدن افتخار می‌کردند، برای تحقق این امر باید از مردم عزیزمان تشکر کنیم.
فعلا جشن پایان کرونا در دنیا نخواهیم داشت
وی ادامه داد: اگر به واکسیناسیون ۸۰ درصد برسیم حتما لازم است در مراسمی از آنهایی که در داخل و خارج وزارت بهداشت به ما در این کار جمعی کمک کردند، تشکر کنیم، البته فعلا جشن پایان کرونا در دنیا نخواهیم داشت. کرونا در یک کشور به تنهایی ریشه‌کن نمی‌‌شود و به دلیل ارتباطات و مسافرت ‌ها پدیده جهانی است که باید عادت کنیم با این ویروس زندگی کنیم اما باید مقاومت خود را بالا ببریم. تاب آوری مردم در رعایت پروتکل‌‌ها کم شده که طبیعی است، اما باید عادت کنیم با کرونا زندگی کنیم چراکه اکنون در وسط آتش هستیم و کشور‌های همجوار و کمی دوردست‌تر در موج ششم هستند که این موضوع ما را نگران می‌کند.
در تولید داروهای ضد کرونا در کشور
به خودکفایی رسیده‌ایم
وزیر بهداشت با بیان اینکه مراکز درمانی در آماده‌باش کامل هستند و تجربه خوبی از درمان بیماران کرونایی پیدا کرده و تجهیزات و امکانات نظیر اکسیژن ساز را فراهم کرده‌ایم، گفت: در تولید داروهای ضد کرونا در کشور به خودکفایی رسیده ایم و سه شرکت تولید‌کننده فاویپیراویر و ۸ شرکت تولید‌کننده رمدسیویر داریم؛ این موضوعات افتخارات ملی ما هستند. دانشمندان برجسته‌ای در کشور داریم، کسانی را داریم که شاید پنج ماه متوالی خانه نرفته و به صورت شبانه‌روزی در آزمایشگاه‌ها کار می‌کنند و این در حالی است که بسیاری کشور‌ها در تولید واکسن و دارو موفق نبودند. کادر بهداشت و درمان ما در این حماسه به عنوان قهرمان ملی عمل کردند و توانستیم این مرحله را پشت سر بگذاریم.

نام:
ایمیل:
* نظر: