kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۴۱۰
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۴
با افت نرخ‌های فروش و اجاره در تهران

پس از کاهش ۰.۲ درصدی قیمت‌های قطعی مسکن در مهرماه، بررسی آخرین وضعیت بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه از کاهش
۱.۳ درصدی قیمت‌های پیشنهادی، افت
۳.۲ درصدی نرخ اجاره و افزایش ۱۲درصدی تمایل برای فروش حکایت دارد.
به گزارش ایسنا، بازار مسکن شهر تهران در ۳۰ روز منتهی به ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۰ با کاهش ۱.۳ درصدی قیمتهای پیشنهادی مواجه شده است. پس از افزایش نسبی نرخهای پیشنهادی در سه ماهه تابستان، قیمتهای قطعی در مهرماه ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد. آخرین وضعیت بازار در نیمه آبان ماه نیز گویای آن است که قیمت آگهی‌ها طی یک ماه اخیر ۱.۳ درصد پایین آمده است.
در حال حاضر نرخ پیشنهادی هر متر مربع مسکن شهر تهران براساس آنچه اطلاعات سامانه کیلید نشان می‌دهد ۵۰.۳ میلیون تومان است که با وزن‌دهی بر اساس توزیع آماری معاملات مسکن در مناطق مختلف به
۳۲.۳ میلیون تومان می‌رسد. این تفاوت در واقع فاصله قیمتی بین آنچه مالکان در نظر دارند با نرخ قطعی میانگین معاملات است. بیشترین کاهش نرخ‌های پیشنهادی بر اساس قیمت هر متر مربع در مناطق ۲۰، ۱۹ و ۵ به ترتیب با ۳ درصد، ۲.۲ درصد و ۱.۸ درصد کاهش و بالاترین افزایش قیمت به مناطق ۲، ۱۷ و ۱ به ترتیب با ۵.۱ درصد، ۴.۶ درصد و ۴.۱ درصد رشد در یک ماه گذشته مربوط می‌شود.
از بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در ۳۰ روز اخیر قیمت‌های پیشنهادی در مناطق ۱، ۲، ۶، ۷، ۸، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۲۲ افزایش و در سایر مناطق کاهش داشته است. به طور میانگین نیز در شهر تهران نرخ‌های پیشنهادی بدون وزن‌دهی ۱.۳ درصد و با وزن‌دهی
۱.۱ درصد کاهش پیدا کرد.
به نظر می‌رسد برنامه دولت برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی منجر به آرامش در بازار مسکن شده است. در شرایط فعلی عواملی مثل ثبات نرخ ارز، کاهش توان متقاضیان مسکن، نبود ظرفیت رشد قیمت ناشی از پرش قیمتی سال‌های ۹۶ تا ۹۹ و آغاز فرآیند ثبت‌نام برای واحدهای نهضت ملی مسکن از عوامل کاهش انتظارات تورمی در بازار مسکن محسوب
می‌شود.
رباط کریم و پاکدشت هم
به شهرهای نهضت ملی مسکن تهرانی‌ها اضافه شد
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: تهرانی‌ها می‌توانند علاوه‌بر ۳ شهر جدید هشتگرد، ایوانکی و پرند، شهرهای رباط کریم و پاکدشت را هم در سامانه نهضت ملی مسکن انتخاب کنند.
خلیل محبت‌خواه در گفت وگو با مهر درباره استقبال ساکنان استان تهران از نهضت ملی مسکن اظهار کرد: تا پایان ۱۵ آبان ۱۶۷ هزار و ۴۱۸ نفر در استان تهران ثبت‌نام کرده‌اند که برای شهرهای اسلامشهر، پاکدشت، پیشوا، رباط کریم، ورامین، بومهن، دماوند، رودهن، فیروزکوه، شهر جدید هشتگرد، شهر جدید پرند و شهر جدید ایوانکی است.
وی افزود: برای خود شهر تهران برنامه‌ای نداریم و سهمیه شهر تهران به شهرهای جدید هشتگرد، پرند، ایوانکی و همچنین شهرهای رباط کریم و پاکدشت اختصاص یافته است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درباره آخرین وضعیت مسکن ملی تهرانسر بیان کرد: این پروژه، مشارکتی است که به صورت همکاری بین اداره کل راه و شهرسازی استان تهران و سازنده است.پیشرفت فیزیکی پروژه مسکن ملی تهرانسر به ۴۰ درصد رسیده و ساخت و ساز به خوبی در حال انجام است.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی درباره فرمول فروش پروژه‌های مسکن ملی تهرانسر تصریح کرد: طبق قراردادی که اداره کل راه و شهرسازی استان تهران با شریک (سازنده) دارد، وقتی این واحدها به میزان پیشرفتی که مورد تأیید این اداره کل است رسید، از طریق مزایده به کسانی که واجد شرایط هستند، واگذار می‌شود.
محبت‌خواه درخصوص انتقال تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن به واحدهای مسکن ملی تهرانسر گفت: هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.
وی افزود: به ساخت این واحدها (تهرانسر) تسهیلات ویژه‌ای اختصاص می‌یابد که بانک عامل به سازنده به صورت مرحله‌ای پرداخت می‌کند.
۲ هزار واحد مسکونی
در تهرانسر ساخته می‌شود
به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: برنامه دولت برای تهرانسر، ساخت ۲ هزار واحد مسکونی است که ساخت ۹۰۰ واحد آن آغاز شده است؛ در حال انجام کارهای ۱۱۰۰ واحد دیگر هستیم که احداث آنها آغاز شود منتها یکی از کارهایی که باید انجام شود، این است که تمام سرانه‌ها رعایت شود؛ به این معنا که با احداث این ۲ هزار واحد و افزایش جمعیت این منطقه در غرب تهران، باید حتماً فضاهای آموزشی مورد نیاز، فضاهای ورزشی، فضای سبز، درمانی و انتظامی نیز در نظر گرفته شده و احداث شوند.
وی درباره نوسازی بافت‌های فرسوده تهران ذیل نهضت ملی مسکن خاطرنشان کرد: مطالعات نوسازی بافت‌های فرسوده تهران از سوی شرکت مشاور انجام و بافت‌های هدف تعیین شده است که با همکاری شرکت بازآفرینی شهری، اداره کل راه و شهرسازی استان تهران و شهرداری تهران اقدامات مورد نظر انجام خواهد شد.
دولت برنامه‌ای برای مسکن‌سازی
در منطقه ۲۲ تهران ندارد
محبت‌خواه درباره ساخت و ساز در منطقه ۲۲ تهران ذیل مسکن ملی یا نهضت ملی مسکن اظهار کرد: به هیچ عنوان طرحی در منطقه ۲۲ تهران ذیل برنامه‌های حمایتی مسکنی دولت اجرا نخواهد شد؛ هر گونه تبلیغاتی که درخصوص ساخت و ساز، واگذاری امتیاز و امثال آن با عناوین مسکن ملی یا نهضت ملی مسکن ممنوع است و خریداران متضرر خواهند شد. وی تصریح کرد: هیچ‌کس نه برای خرید و نه برای فروش اقدام نکند و مبلغی که به تبلیغ کنندگان می‌دهند، از بین خواهد رفت.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درباره جزئیات نهضت ملی مسکن و آورده متقاضیان گفت: آورده‌ای که متقاضی باید ارائه کند، متناسب با وام و هزینه ساخت واحد مسکونی است؛ به این معنی که در پایان ساخت و ساز، هر رقمی که به عنوان قیمت تمام شده اعلام شود، غیر از مقداری که به عنوان وام ساخت در نظر گرفته شده است، مابه التفاوت آن را باید متقاضی ارائه کند.
اعطای تسهیلات از سوی بانک‌ها
به نهضت ملی مسکن الزامی است
وی درخصوص تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی جهش تولید مسکن و نظارت بر بانک‌ها گفت: بانک‌ها موظفند بر اساس پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها مبالغی که تأیید شده را پرداخت کنند، بنابراین کارشناسان راه و شهرسازی از پروژه‌ها بازدید می‌کنند و متناسب با پیشرفتی که در قرارداد میان بانک و پروژه آمده، پرداخت
خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: