kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۲۹۹
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹
یک مسئول:
مدیرعامل صندوق پنبه گفت: با توجه به شرایط خشکسالی برآورد می‌شود که امسال ۴۰ تا ۴۵ درصد نیاز صنعت نساجی در داخل تامین شود.

محمد حسین کاویانی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت برداشت پنبه اظهار کرد: در روزهای نخست شهریور برداشت پنبه در استان گلستان آغاز می‌شود و سپس در اواخر شهریور به اردبیل منطقه مغان و خراسان می‌رسد. همچنین برداشت پنبه در منطقه فارس و سمنان از اول آبان آغاز می‌شود.
او قیمت کنونی خرید هر کیلو وش از کشاورزان در استان‌های مختلف را بسته به کیفیت ۲۰ تا ۲۸ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو پنبه تولیدی به تناسب کیفیت
۶۸ تا ۷۴ هزار تومان داد و ستد می‌شود.
کاویانی از برداشت ۸۰ تا ۸۵ درصد وش در استان گلستان خبر داد و گفت: بنابر آمار ۶۰ درصد وش استان اردبیل، ۲۰ تا ۲۵ درصد وش خراسان و ۱۰ تا ۱۵ درصد وش سمنان و فارس برداشت شده است که با توجه به خشکسالی و آفت کرم غوزه به ویژه در مغان، فارس و گلستان خسارت قابل توجهی به کشاورزان وارد شد.
وی پیش‌بینی کرد مجموع تولید پنبه تصفیه شده قابل عرضه در صنعت نساجی امسال به ۵۰ تا ۵۵ هزار تن
برسد.
این مقام مسئول با‌اشاره به اینکه برداشت پنبه تا پایان دی ادامه دارد، گفت: صنعت نساجی تا شهریور سال آینده پنبه تولیدی را باید مصرف کند، اما به دلیل آنکه تولید داخل جوابگو نیست؛ بنابراین کل پنبه مصرفی باید قبل از سال توسط صنعت نساجی خریداری شود تا با مشکل کمبود روبه رو نشوند.
مدیرعامل صندوق پنبه با بیان اینکه سالیانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تن پنبه مورد نیاز صنعت نساجی است، گفت: با توجه به شرایط خشکسالی برآورد می‌شود که امسال ۴۰ تا ۴۵ درصد نیاز صنعت نساجی در داخل و مابقی از طریق واردات تامین شود، همچنین صنعت نساجی بخشی از نیازش از طریق ویسکوز و پلی استر تامین‌ می‌شود.
کاویانی ادامه داد: در مقطعی در استان گلستان ۱۸۰ هزار هکتار و مازندران ۵۰ هکتار پنبه کاری می‌شد که هم‌اکنون حداکثر کشت در گلستان ۱۸ تا ۲۰ هزار هکتار و مازندران هزار هکتار است؛ چرا که محصول پنبه از لحاظ کمیت راندمان بالایی ندارد و در بهترین شرایط ۴.۵ تا ۵ تن در هکتار است.
او با بیان اینکه زراعت پنبه با کشت شالی قابل قیاس نیست، گفت: در کشت شالی پرمحصول (متوسط تولید ۱۰ تا ۱۲ تن)، کشاورز رقمی معادل ۲۰۰ میلیون تومان عایدی دارد که برای تحقق این میزان درآمد از کشت پنبه حداقل ۷ تن در هکتار محصول باید برداشت شود تا از نظر فروش با شالی رقابت کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه امکان رقابت زراعت پنبه با سایر زراعت‌ها وجود ندارد، ‌گفت: در حال حاضر داشت و برداشت پنبه همانند ۵۰ سال قبل است چرا که به سبب نبود ماشین‌های پنبه، در فصول پاییز و زمستان برداشت در فصل سرما کار
پر زحمتی است، از این رو با امکانات موجود نمی‌توان به خودکفایی
رسید.
کاویانی در پایان تصریح کرد: یک زمانی از استان گلستان تنها ۱۰۰ هزار تن پنبه صادر می‌شد که این‌ میزان برابر کل تولید فعلی کشور است؛ بنابراین دستیابی به خودکفایی مجدد نیازمند حمایت قیمت و امکانات لازم است.

نام:
ایمیل:
* نظر: