kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۲۵۱
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۳
معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌ زیست با تاکید بر ممنوعیت استفاده از سوخت مازوت در شهرهای تهران،اصفهان و کرج، مصرف مازوت در برخی شهرهای کشور را تایید کرد.
داریوش گل‌علیزاده درباره مصرف مازوت دربرخی کلانشهرها به خبرگزاری ایسنا گفت: در سال‌های گذشته در تهران، اصفهان و کرج به هیچ وجه از مازوت در نیروگاه‌ها استفاده نشد و آلودگی سال‌های گذشته در این شهرها ارتباطی به سوزاندن مازوت نداشت. مشعل مازوت‌سوز در واحدهای صنعتی این استان‌ها پلمب است و این واحدها امکان مصرف مازوت را ندارند اما در شهرهایی مانند تبریز، مشهد و همدان مازوت مصرف می‌شود و اگر این شهرها در شرایط اضطرارآلودگی هوا قرار بگیرند و شاخص کیفیت هوای آنها در وضعیت ناسالم باشد باید به استفاده از سوخت‌های پاک مانند سوخت‌های گازی و یا نفت و گاز با میزان سولفور مناسب سوق پیدا کنند.
گل‌علیزاده افزود: در سال‌های اخیر آلودگی هوا در تهران و اصفهان به علت مصرف مازوت نبوده است و منابع این آلودگی خودروها، صنایع و منازل شخصی بوده‌اند. وقتی بارگذاری بیش از ظرفیت تهویه هوا صورت بگیرد، آلودگی هوا ایجاد می‌شود. اگر در تهران همه سوخت‌ها و خودروها در شرایط استاندارد باشد، باز هم به دلیل جمعیت بالای شهر و میزان بالای انتشار آلاینده‌ها در شرایطی که هوا سرد باشد و وارونگی هوا رخ دهد، آلودگی اتفاق می‌افتد. وقتی باد مناسب با سرعت پنج متر بر ثانیه نوزد تا هوا را رقیق کند، آلودگی هوا دور از انتظار نیست.
وی با اشاره به تراکم بالای جمعیتی تهران به عنوان یکی از معضلات این کلانشهر گفت: جمعیت زیاد تهران سبب افزایش مصرف انرژی شده است. با توجه به اینکه سرانه مصرف انرژی ما سه برابر دنیاست و ۹۷ درصد این انرژی نیز از سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود حتی در صورت انتشار آلاینده‌ها در حد مجاز باز هم آلودگی هوا ایجاد می‌شود.
به گزارش ایسنا، در حالی گل علیزاده مصرف مازوت در تهران را در سال گذشته رد کرده است که سازمان محیط زیست نامه‌ای به دادستانی تهران درباره مازوت‌سوزی نیروگاه‌های تهران ارسال کرده بود. در این شرایط با توجه به بار جمعیتی بالای برخی کلانشهرها و آلاینده‌های تولید شده از مازوت که ترکیبات گوگرددار و نیتروژن‌دار هستند، لازم است مسئولان فکری به حال استفاده از سوخت‌های پاک، نو‌سازی حمل‌ونقل عمومی و فراهم کردن امکان استفاده از خودروهای هیبریدی بکنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: