kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۹۱۳۲
تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۹

 

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: میزان اثربخشی تمام واکسن‌ها در پیشگیری از بیماری کرونا و مرگ ناشی از آن مشخص شده است، به طور مثال اثربخشی واکسن‌ها در کاهش مرگ براثر سویه دلتا ویروس کرونا حدود ۷۵ درصد است.
دکتر مصطفی قانعی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایرنا اظهارداشت: واکسن کرونا مرگ نمی‌آورد، بلکه اغلب افرادی که این واکسن می‌زنند در مقابل ابتلا به نوع شدید بیماری و مرگ ناشی از آن واکسینه می‌شوند.
این موضوع نشان می‌دهد برخی افراد پس از تزریق واکسن ممکن است دچار نوع شدید بیماری یا حتی مرگ شوند که این موضوع ربطی به عوارض واکسن ندارد و در مقابل درصد ابتلا به نوع شدید و مرگ ناشی از کرونا پس از تزریق واکسن به طور چشمگیری کاهش
خواهد یافت.
قانعی با تاکید بر اینکه اغلب کسانی که در پیک پنجم کرونا در بخش‌های مراقبت بیمارستان‌ها بستری شدند، واکسن نزده بودند، به مردم توصیه کرد که در اسرع وقت نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.
وی ادامه داد: هوشمند‌سازی محدودیت‌ها را باید جایگزین همه‌گیری محدودیت‌ها کنیم که در حال حاضر این موضوع اجرا نمی‌شود و با بروز پیک بیماری محدودیت‌های کرونایی برای همه اجرا می‌شود.
عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا بیان داشت: در حال حاضر، پس از بروز هر موج کرونا، کسب و کار همه را تعطیل می‌کنیم، به عبارتی محدودیت برای هم ایجاد می‌کنیم، این موضوع در دنیای امروز اقدام پسندیده‌ای نیست.
قانعی درخصوص اجرای آزمایشی طرح هوشمند‌سازی محدودیت‌ها در برخی استان‌ها گفت: در قالب طرح هوشمند‌سازی محدودیت‌ها، انجام تست تشخیصی مشاغل به بخش خصوصی واگذار شد و این مجموعه با نظارت وزارت بهداشت، متولی انجام تست‌های تشخیصی مشاغل خواهد بود. براساس این طرح، در صورتی که پاسخ تست فردی، منفی است می‌تواند به کسب و کار خود ادامه دهد؛ اگر پاسخ تست وی مثبت بود، فقط همان واحد از انجام
کسب و کار منع می‌شود.
۹۰ درصد موارد ابتلای شدید و مرگ کرونایی در دنیا در واکسن‌نزده‌ها
دکتر علیرضا ناجی رئیس‌مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ‌به خبرگزاری ایسنا گفت: طبق گزارشات در دنیا، ۹۰ درصد موارد
مرگ و میر و با نسبت بالاتری موارد ابتلا در افراد غیرواکسینه
است.
بر این اساس کسانی که دچار بیماری شدید شده و در بیمارستان بستری می‌شوند یا کارشان به مرگ‌ومیر می‌رسد، نزدیک ۹۰ درصدشان مربوط به افراد غیرواکسینه است. این گزاره علمی بسیار بزرگی است که همچنان همین واکسن‌ها هم گرچه که در مقابل واریانت‌ها کاهش کفایت پیدا کردند، اما باز هم بسیار موثرند و باید با سرعت بخشیدن به واکسیناسیون و پوشش بسیار بالای واکسیناسیون، از این واکسن‌ها استفاده بهینه کرد و در کنار آن اقدامات غیردرمانی را پیش برد.

نام:
ایمیل:
* نظر: