kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۵۸۶
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۷
تشدید تنش‌های پسابرگزیت در اروپا
وزیر امور اروپایی فرانسه بعد از توقیف یک شناور انگلیسی اعلام کرد انگلیسی‌ها فقط «زبانِ زور» را می‌فهمند.

 

سرویس خارجی-

انگلیس و اتحادیه اروپا مدت‌ها است بر سر دسترسی به برخی از آب‌های ماهیگیری اختلاف نظر دارند، در این میان تنش اروپا-انگلیس به صورت تنشِ فرانسه-انگلیس ظهور پیدا کرده و پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) این اختلافات تشدید شده است. مقررات جدید ماهیگیری که توسط دولت محلی جرزی و بر اساس موافقتنامه تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا تهیه شده، با اعتراض فرانسوی‌ها مواجه شده است. طبق این مقررات، ماهیگیران فرانسوی برای ماهیگیری در آب‌های این منطقه باید مدارکی نشان دهند که ثابت کند آنها قبلا هم در این آب‌ها ماهیگیری کرده‌اند. فرانسوی‌ها می‌گویند این مقررات بیشتر از آن چیزی است که قبلا توافق شده بود. حالا خبر می‌رسد که «کلمنت بوون» وزیر امور اروپایی فرانسه پس از توقیف یک قایق ماهیگیری انگلیسی با لحنی تند خطاب به انگلیس گفت: انگلیسی‌ها فقط زبان زور را می‌فهمند. ما بسیار صبور بودیم و ماهیگیران ما بسیار مسئولیت‌پذیر بودند، اما از دوم نوامبر همه این‌ها تمام می‌شود و اگر انگلیسی‌ها بخواهند وارد گفت‌وگو خواهیم شد، اما ما اقدامات تلافی‌جویانه انجام خواهیم داد. او در ادامه افزود: «اکنون ما باید به زبان زور صحبت کنیم، زیرا متأسفانه به نظر می‌رسد این تنها چیزی است که دولت انگلیس می‌فهمد.»
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «آنیک ژیراردن»، وزیر دریانوردی فرانسه نیز در این خصوص گفته است که عدم پایبندی انگلیس به توافقنامه تجارت و همکاری (TCA) غیرقابل قبول است. این یک جنگ نیست یک دعواست.
بعد از اعلام توقیف یک شناور انگلیسی از سوی فرانسه دولت انگلیس تهدید کرده است اگر فرانسه به این اقدامات خود ادامه دهد، لندن نیز تلافی خواهد کرد. «پریتی پتل»، وزیر کشور انگلیس در واکنش به توقیف یک شناور این کشور توسط فرانسه گفت که دولت انگلیس به گفت‌وگو با فرانسه ادامه خواهد داد، علیرغم اینکه ما مرتکب هیچ خطایی نشده ایم. او همچنین توقیف یک قایق ماهیگیری انگلیسی توسط فرانسه را ناامیدکننده توصیف کرد.
واکنش اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا نیز چنان‌که انتظار می‌رفت وارد این دعوا شده و از فرانسه جانبداری کرده است. به گزارش فارس، «تیری برتون» کمیسر اروپا در امور بازار داخلی در این باره گفت که موضع فرانسه در مورد مجوزهای ماهیگیری پس از برگزیت با بریتانیا را کاملاً درک می‌کند. برتون در این‌باره توضیح داد: «من کاملاً موضع و خشم فرانسه را درک می‌کنم. کمیسیون اروپا [از پاریس] حمایت می‌کند و همیشه از ابتدا همین‌طور بوده است.»
گفتنی است بعد از جنجال معاهده نظامی انگلیس با آمریکا و استرالیا در حوزه اقیانوس‌های هند-آرام، که منجر به لغو قرارداد خرید زیردریایی از فرانسه توسط کانبرا شد، بحران ماهیگیری بین پاریس و لندن نیز در حال وخیم شدن است.
تنش‌های اتحادیه اروپا با لهستان
خبر دیگر از اروپا آنکه دیوان عالی اروپا اخیرا در جریان مناقشات بر سر اصلاحات در قوه قضائیه لهستان رایی بسیار سختگیرانه را علیه این کشور صادر کرده که بنا بر آن این کشور باید روزانه جریمه‌ای بالغ بر یک میلیون یورو به خزانه اتحادیه اروپا بپردازد. وزیر دادگستری لهستان حکم اخیر دیوان عالی اروپا علیه کشورش را غیرقانونی خوانده و اعلام کرد که ورشو بر اساس این حکم هیچ جریمه مالی را به بروکسل پرداخت نخواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: