kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۵۴۲
تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۴

 

سرویس خارجی-
رئیس‌جمهور آلمان روز سه‌شنبه به طور رسمی استعفای هشتمین صدر اعظم آلمان و کابینه وی را پذیرفت تا «آنگلا مرکل» که لقب قدرتمندترین زن جهان را داشت پس از 16 سال از قدرت کناره بگیرد.
آنگِلا مِرکِل متولد ۱۹۵۴ (67 ساله) و زاده آلمان شرقی است. او از سال ۲۰۰۵ هشتمین صدراعظم آلمان بود و در این مدت، قدرتمندترین زن جهان لقب گرفت. او همچنین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸، رهبر حزب راست میانه‌گرای اتحادیه دموکراتیک مسیحی (CDU) بود. مرکل، رهبر واقعی اتحادیه اروپا نیزخوانده شده، و بسیاری از مفسران، او را رهبر جهان آزاد توصیف کرده‌اند. باری با همه این القاب او در سال‌های اخیر دچار ضعف جسمانی بود و چندی پیش از ریاست حزبش کناره گرفت و حزبش نیز در انتخابات اخیر شکست خورد.
به گزارش فارس، «فرانک والتر اشتان‌مایز»، رئیس‌جمهور آلمان، روز سه‌شنبه به طور رسمی استعفای او و اعضای کابینه‌اش را پذیرفت. همچنین مرکل و اعضای کابینه وی تا زمان تشکیل دولت جدید به عنوان صدر اعظم پیشبرد امور، کار را ادامه خواهد داد.
البته باید توجه داشت که با توجه به اینکه انتخابات پارلمانی آلمان برای تعیین جانشین آنگلا مرکل برنده‌ای مشخص نداشته، چشم‌انداز هفته‌ها و شاید ماه‌ها بلاتکلیفی برای تشکیل ائتلافی سه‌جانبه در پیش‌روی این کشور اروپایی قرار دارد.
نتایج موقت منتشر شده در وب‌سایت کمیسیون انتخابات آلمان نشان داده که سوسیال دموکرات‌ها (SPD) به رهبری «اولاف شولتز» با ۲۵.۷ درصد بیشترین سهم آرا را به دست آورده‌اند. به این ترتیب، این حزب توانسته بیش از پنج درصد بر آرای خود در مقایسه با انتخابات گذشته بیافزاید. بلوک راست میانه حزب اتحادیه (اتحادیه دموکرات مسیحی/اتحادیه سوسیال مسیحیCDU-CS) مورد حمایت صدراعظم در حال خروج آلمان، ۲۴.۱ درصد آرا را به‌دست آورد که بدترین نتیجه آن در تاریخ هفت دهه این حزب بوده است. به این ترتیب این حزب بیش از هشت درصد از آرای خود در مقایسه با انتخابات دوره قبل پارلمان آلمان را از دست داد. حزب سبز (Greens)، با کسب ۱۴.۸ درصد آرا، به بهترین نتیجه در یک انتخابات ملی دست یافت تا به یکی از وزنه‌ها برای تشکیل کابینه ائتلافی بعدی تبدیل شود. میزان آرای حزب دموکرات‌های آزاد (FDP) هم ۱۱.۵ درصد اعلام شده که نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۷ افزایشی در حدود یک درصد داشته است. حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان (AfD) با از دست دادن بیش از دو درصد آرای خود در مقایسه با انتخابات دوره قبل، ۱۰.۳ درصد آرا را کسب کرد و موفق به حضور در پارلمان شد. حزب چپ‌های آلمان (The Left) در شکستی سنگین حدود چهار درصد از آرای خود را در مقایسه با انتخابات سال ۲۰۱۷ از دست داد و با کسب تنها ۴.۹ درصد آرا در موقعیت دشواری قرار گرفت.
گفتنی است، آنگلا مرکل که سابقه بیش از 30 سال فعالیت سیاسی را در کارنامه خود دارد، رکورد طولانی‌ترین دوره تصدی دولت را در بین سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از آن خود کرده‌است.

نام:
ایمیل:
* نظر: