kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۵۱۱
تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶
پورابراهیمی اعلام کرد

موافقت کلی رئیس‌جمهور با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

 


رئیس‌ کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رئیس‌جمهور موافقت کلی خود را با طرح اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اعلام کرد، گفت: در فاز اول، سهام عدالت به 10 میلیون نفر از جاماندگان اختصاص می‌یابد.
محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد مطلبی که از وی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه سهام عدالت به 10 میلیون نفر از جاماندگان تا 22 بهمن اختصاص می‌یابد، گفت:‌ سال گذشته طرحی در کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر اختصاص سهام عدالت به جاماندگان مطرح و تصویب شد که طرح وارد صحن مجلس هم شد، اما دولت قبلی به بهانه اینکه این طرح بار مالی دارد آن را قبول نکرد، در نتیجه بررسی آن در صحن مجلس متوقف شد.
وی گفت: به تازگی با رئیس‌جمهور مکاتبه شد که آقای رئیسی هم این نامه را به وزیر اقتصاد و رئیس ‌سازمان برنامه و بودجه ارجاع داد و موافقت کلی خود را با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اعلام کرد که امیدواریم به زودی نظر وزیر اقتصاد و رئیس‌سازمان برنامه و بودجه اعلام شود.
رئیس‌ کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این پرسش که دولت و رئیس‌جمهور با چه میزان پرداخت سهام عدالت موافقت کرده افزود: نظر رئیس‌جمهور محترم این است که حتما سهام عدالت به جاماندگان اختصاص یابد چون این افراد جزء محروم‌ترین قشر جامعه
هستند.
پورابراهیمی عنوان کرد: نامه‌ای از کمیسیون اقتصادی مجلس به رئیس‌جمهور نوشتیم که نظر مثبت ایشان جلب شده و این نامه را به وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ارجاع دادند که کار کارشناسی انجام شود.
وی همچنین در مورد اینکه دولت قبلی می‌گفت دولت سهامی برای اختصاص به جاماندگان ندارد تصریح کرد: ‌ما به این مسئله اعتقاد نداریم بلکه سهام دولت وجود دارد و ما آن را شناسایی کرده و به دولت هم اعلام کرده‌ایم فقط کافی است اراده‌ای برای این طرح باشد که در دولت کنونی هم این اراده وجود
دارد.
این نماینده مجلس گفت:‌ در گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس سه اولویت برای اختصاص سهام عدالت در نظر گرفته شد؛ اول کسانی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار دارند، دوم ایثارگران و سوم کارگران و بازنشستگان در اولویت قرار گرفتند.
پورابراهیمی توضیح داد: کسانی که زیر پوشش بهزیستی قرار دارند اما سهام عدالت ندارند
1.7 میلیون نفر برآورد می‌شوند، کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند و سهام عدالت ندارند 2.3 میلیون نفر هستند و حدود دو میلیون نفر هم از ایثارگران بدون سهام عدالت، شناسایی شده و تعدادی نیز کارگر و بازنشسته از جمله کارگران ساختمانی هستند. در مجموع در فاز اول 10 میلیون نفر هستند که واقعاً به سهام عدالت نیاز دارند اما سهام عدالت ندارند که از این تعداد چهار میلیون نفر فقط تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند.
وی این را هم گفت که تعداد کسانی که در شش دهک پایین درآمدی 20 میلیون نفر است، اما در فاز اول افراد تحت پوشش، بازنشستگان ، کارگران و ایثارگران هستند که تعدادشان
10 میلیون نفر است که امیدواریم هر چه زودتر سهام عدالت به آنها اختصاص یابد.
رئیس‌ کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: موافقت دولت برای قبول بار مالی طرح جاماندگان سهام عدالت کافی است و نیازی به ارائه لایحه از سوی دولت ندارد.