kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۳۸۸
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۲

 

در پی بالا گرفتن نارضایتی‌ها در ترکیه از عملکرد رئیس‌جمهور این کشور پس از کاهش بی‌سابقه ارزش لیر و مشکلات اقتصادی، مردم ترکیه هشتگ «اردوغان استعفا» را در توئیتر ترند(داغ) کردند.
اقتصاد ترکیه روز به روز به سمت پرتگاه نزدیک‌تر می‌شود. درگیر کردن ترکیه در جبهه‌های مختلف و شکست‌های متوالی در کنار برخی مشکلات ساختاری دیگر باعث شده تا اقتصاد این کشور با تهدیدهای زیادی مواجه شود وارزش پول ملی این کشور به پایین‌ترین میزان خود برسد. این مسئله نارضایتی‌ها را از اردوغان افزایش داده است. دیروز کاربران توئیتر در ترکیه با ترند کردن(داغ کردن) هشتگ «اردوغان استعفا بده» خواستار کناره‌گیری وی شدند. این درخواست در پی نارضایتی‌های گسترده در ترکیه پس از سقوط شدید ارزش لیر در برابر دلار و همچنین مشکلات اقتصادی مطرح شده است.
پس از آنکه رجب طیب اردوغان دستور اخراج سفرای آمریکا و ۹ کشور غربی دیگر را صادر کرد، لیر ترکیه در ادامه روند نزولی خود، با کاهش ارزش بی‌سابقه ۱.۶ درصدی در برابر دلار در آغاز معاملات آسیایی روز دوشنبه همراه شد. هفته گذشته، ارزش پول ترکیه پس از آنکه بانک مرکزی این کشور (CBRT) بار دیگر نرخ بهره را با وجود افزایش تورم، ۲۰۰ واحد پایه کاهش داد، در پایین‌ترین سطح خود قرار داشت. بسیاری از نمایندگان پارلمان ترکیه و کارشناسان اقتصادی این اقدام بانک مرکزی را بی‌ملاحظه و در عین حال یک شوک عنوان کرده‌اند. ارزش لیر هم‌اکنون به ۹.۷۸ لیر در برابر دلار رسیده و از ابتدای سال میلادی جاری ۲۴ درصد ارزش خود را از دست داده و کماکان روی مدار نزولی است. به باور مخالفان سیاسی اردوغان، درخواست وی برای اخراج سفرای غربی تلاشی بود برای منحرف کردن توجهات از مشکلات اقتصادی ترکیه. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند کاهش نرخ بهره باعث تشدید افزایش تورم و کاهش بیشتر ارزش لیر می‌شود که به زودی می‌تواند بانک مرکزی را وادار به تغییر مسیر کند. به گزارش الجزیره، اردوغان که خود را دشمن نرخ بهره می‌داند، امسال بسیاری از مقامات ارشد بانک مرکزی این کشور را جایگزین کرد. ترکیه در حالی نرخ بهره را کاهش داده که سایر بانک‌های مرکزی در سراسر جهان برای جلوگیری از افزایش فشارهای جهانی قیمت، در حال افزایش آن هستند. بلومبرگ در تحلیلی در همین خصوص نوشت: «مانند این است که ترکیه خواهان بحران اقتصادی باشد. تهدید به اخراج فرستادگان متحدان، چند روز پس از کاهش گسترده نرخ بهره، دستورالعمل کاهش قیمت ارز بود. این دقیقاً همان چیزی است که رجب طیب اردوغان به دست آورد لیر در آغاز معاملات آسیایی روز دوشنبه به پایین‌ترین سطح خود در برابر دلار رسید و امسال حدود
۲۴ درصد ارزش خود را از دست داده که بدترین عملکرد در بین همتایان آن در بازارهای نوظهور بوده است». همزمان برخی رسانه‌ها نیز اعلام کرده‌اند که صد‌ها نفر در شهرهای ترکیه به خیابان‌ها آمده و علیه این وضعیت اعتراض خود را اعلام کرده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: