kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۳۵۴
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۱

 

محققان در پژوهش اخیر خود دریافتند، «داروی فشار خون» بالا می‌تواند برای مقابله با یک نوع رایج زوال عقل استفاده شود.
به گزارش فارس به نقل از دیلی‌میل، محققان در پژوهش اخیر خود دریافتند، داروی فشار خون بالا می‌تواند برای مقابله با یک نوع رایج زوال عقل استفاده شود.
پیش از این محققان اعلام کرده بودند که یک داروی فشار خون می‌تواند در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به زوال عقل مؤثر عمل کند. آنها به تازگی دریافتند که یک داروی دیگر به نام «آملودیپین» هم که برای کاهش فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند همین اثر را داشته باشد.
دانشمندان معتقدند که آملودیپین حتی ممکن است در ابتدا جلوی پیشرفت زوال عقل عروقی را بگیرد؛ زوال عقل عروقی به دلیل کاهش جریان خون در مغز ایجاد می‌شود که به طور معمول در اثر تنگ شدن عروق یا سکته مغزی ایجاد می‌شود.
محققان دانشگاه منچستر تأثیر داروی فشار خون را روی موش‌هایی با فشار خون بالا و آسیب عروق خونی آزمایش کردند؛ نتایج نشان داد مصرف داروی فشار خون در موش‌ها منجر به اتساع عروق شده و مواد مغذی بیشتری به مغز آنها وارد می‌شود.
داروی فشارخون بالا که با نام «Istin» و «Amlostin» شناخته می‌شود، همچنین سطح پروتئینی در پوشش سلول‌ها را افزایش می‌دهد که منجر به افزایش جریان خون به مغز می‌شود.
در حال حاضر درمانی برای زوال عقل عروقی وجود ندارد و محققان تأکید می‌کنند اگر این مطالعات موفقیت‌آمیز باشد، این دارو می‌تواند به بیماران امید بدهد که از پیشرفت این بیماری تغییر‌دهنده زندگی جلوگیری کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: