kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۳۲۰
تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۹
اندیشکده آمریکایی«هریتیج» با انتشار گزارشی اعلام کرده نیروی هوایی و فضایی آمریکا از بُعد عملیاتی در آمادگی پایین قرار دارد و ضعیف و ناکارآمد شده است.

بسیاری از گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی حاکی از عقب‌ماندگی آمریکا در حوزه‌های نظامی از چین است. دولت چین همین چند روز پیش بود که با آزمایش یک موشک فراصوت آمریکایی‌ها را شوکه کرد.‌اندیشکده آمریکایی«هریتیج» نیز در تازه‌ترین گزارش خود درخصوص شاخص قدرت نظامی آمریکا در ۲۰۲۲، نیروی هوایی و نیروی فضایی این کشور را در آمادگی پایینی توصیف کرد.‌اندیشکده«هریتیج» در گزارش خود ظرفیت و توانایی نیروی هوایی آمریکا را در رتبه «متوسط» ارزیابی کرد، در حالی که آمادگی کل نیروی هوایی را در مقیاس پنج درجه‌‌ای بسیار ضعیف تا بسیار قوی «ضعیف» ارزیابی کرد. در این گزارش به رتبه پایین آمادگی نیروی هوایی آمریکا با متوسط ​​سالانه ۱۳۰ ساعت پرواز برای خلبانان و سرمایه‌گذاری ناکافی در هواپیماهای رادار‌گریز نسل پنجم اشاره شده است. نیروی فضایی آمریکا  نیز  در این گزارش «ضعیف» ارزیابی شده است.
کمبود خلبان
به گزارش فارس «داکوتا وود» از تحلیلگران ارشد این‌ اندیشکده گفته: «در نیروی هوایی، ما درباره راهبرد سرمایه‌گذاری سرگردان شده‌ایم. نیروی هوایی مایل است هزینه بیشتری برای تحقیق و توسعه داشته باشد، در حالی که به‌اندازه کافی هواپیما برای جایگزینی ناوگان قدیمی خود  در اختیار ندارد.» در این گزارش همچنین به کمبود ۱۹۲۵ خلبان و پایین‌ترین میزان در پرواز در هفته و سال اشاره شده است. طبق گزارش، بیماری کرونا تاثیر شدیدی بر ساعات پروازها داشته است. «جان ونابل» از خلبانان سابق نیروی هوایی آمریکا نیز با انتقاد از رویکرد این کشور در سرمایه‌گذاری در جنگنده‌های نسل چهارم گفت، چینی‌ها و روس‌ها از سیستم‌های عامل نسل چهارم نمی‌ترسند. آنها از  جنگنده اف-۳۵ هراس دارند.

نام:
ایمیل:
* نظر: