kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۲۸۵
تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
مشاور وزیر راه:
مشاور وزیر راه با اعلام این‌که وزارت راه در زمان حاضر برای تولید یک‌میلیون مسکن در سال اول زمین دارد، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی شمال تهران، قیمت مسکن در کشور را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  ابوالفضل نوروزی در گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: آمار خانه‌های خالی در کشور مربوط به سال‌های قبل است با این حال برخی از خانه‌های خالی به‌عنوان خانه دوم و تفرجگاه در حال استفاده است، گرچه خانه‌های خالی در شمال تهران می‌تواند پس از اعمال مالیات و اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی، به‌صورت پلکانی قیمت خانه‌های دیگر سطوح کشور را نیز کاهش دهد.
وی، تأمین منابع مالی جهت تولید مسکن را منوط به ایجاد صندوق ملی مسکن و چند راه دیگر دانست و افزود: این صندوق به‌طور مستقیم از بودجه استفاده نمی‌کند بلکه اقساط برگشتی مسکن مهر درآمدهای حاصل از فروش و واگذاری اجاره‌های 99ساله خانه و زمین و درآمد حاصل از جرائم مالیاتی بانک‌ها بخشی از درآمد این صندوق را تشکیل می‌دهد.
مشاور وزیر راه تصریح کرد:​ با استفاده از ابزار موجود در سامانه سما می‌توانیم از نرخ هدررفت تسهیلات ناسالم برخی بانک‌ها کم کنیم زیرا در مواردی مشاهده شده بود که یک بانک به فردی یا ارگانی تسهیلات داده بود و آن فرد با تسهیلات بانکی در فرانسه اقدام به خرید ویلا کرده بود اگر این تسهیلات ناسالم کاهش یابد مسیر درست تسهیلات می‌تواند به‌سمت تولید مسکن باز شود.
نوروزی با بیان اینکه اگر مشکل زمین حل شود مشکل مسکن هم حل خواهد شد، گفت: در زمان حاضر وزارت راه و شهرسازی آن‌قدر زمین خالی دارد که بتواند برای تولید حدود یک‌میلیون واحد در سال اول اجرای طرح افزایش و جهش تولید مسکن قدم بردارد اما برای باقی راه باید بانک‌ها و سایر ارگان‌ها پای کار بیایند و زمین‌های خود را به‌صورت تهاتر یا فروش در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند. ضمن اینکه ما به‌دنبال شهرسازی هستیم و اگر ارگان‌ها، اقدام به ارائه زمین‌های خود کنند می‌توانیم در جاهای بهتری برای مردم خانه‌سازی کنیم.
40 درصد مردم؛ زیر خط فقر مسکن
همچنین فرید قدیری؛ کارشناس حوزه مسکن، تصریح کرد: رئیس‌جمهور (قبلی) در بدو کار اشاره به اعمال مالیات سنگین و مبارزه با رانت و فساد و سوداگری کرد، اما هنوز این وعده اجرایی نشده است زمانی که چنین وعده‌ای داد وام مسکن 80 میلیون تومان بود و نرخ هر مترمربع خانه در تهران چهار میلیون تومان، حالا هم وام مسکن همان 80 میلیون تومان است و نرخ هر مترمربع خانه در تهران به میانگین 30 میلیون تومان رسیده است.
وی اعلام کرد: طبق آمار رسمی به‌ثبت‌رسیده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی، نرخ جمعیت زیر خط فقر مسکن در ایران هشت و یک دهم برابر نرخ متعارف جهانی است.
کارشناس حوزه مسکن یادآور شد: 40 درصد از خانوار ایرانی زیر خط فقر مسکن به‌سر می‌برند. در واقع، خانواده‌هایی که بیش از 30 درصد هزینه ماهانه یا سالانه خود را صرف اجاره‌بها و هزینه‌های مرتبط با تهیه مسکن می‌کنند فقیران مسکن محسوب می‌شوند. این نرخ در تهران به 70 درصد جمعیت استان رسیده است. بر اساس آمار مربوط به سال 98، یک زوج ساکن تهران حدود 66 سال طول می‌کشد که خانه‌دار شوند.
به‌گفته قدیری، مدت خانه‌دار شدن یک زوج در کشور به‌طور میانگین حدود 33 سال و این در حالی است که در دنیا تعریف شده حدود 10 تا 12 سال طول می‌کشد تا یک فرد بتواند با پس‌انداز خود خانه‌دار شود.
همچنین محمدرضا رضائی کوچی؛ رئیس کمیسیون عمران اظهار کرد: بر اساس آمار در کشور حدود دومیلیون واحد خالی وجود دارد برای اینکه این واحدهای خالی در بازار مسکن جاری شوند به آنها مالیات بر خانه‌های خالی،​ اعمال کرده‌ایم البته این قانون در دولت قبلی هم وجود داشت اما به‌دلیل کم بودن مالیات، بازدارندگی چندانی در مورد ایجاد خانه‌های خالی ایجاد نکرد به همین دلیل در دولت فعلی،​ میزان مالیات‌ها افزایش
یافت.
وی از شناسایی بیش از یک‌میلیون واحد مسکونی خالی تا این لحظه خبر داد و اضافه کرد: پس از معرفی این تعداد واحد خالی به امور مالیاتی و ثبت مالیات برای این یک ‌میلیون واحد شناسایی‌ شده مالکین این خانه‌ها ترجیح خواهند داد املاک خود را یا بفروشند و یا اجاره دهند.
رئیس کمیسیون عمران یادآور شد:​ تعداد زیادی از حدود دومیلیون خانه خالی موجود در کشور عمدتاً خانه‌های بزرگ و لوکس هستند که طبیعتاً، مخاطب ما نمی‌تواند از این خانه‌ها بهره‌مند شود هرچند اعمال مالیات بر این خانه‌ها به حرکت بازار مسکن کمک خواهد کرد.
آشفته بازار اجاره مسکن
به گزارش خبرگزاری تسنیم، اگرچه فصل
نقل‌و انتقالات تابستانی مستأجران با فراز و نشیب‌های فراوان به پایان رسیده اما بازار اجاره سوئیت و اتاق همچنان در پایتخت داغ است.  تقاضای بالا در این بخش و کم‌کاری دولت‌ها به‌خصوص دولت حسن روحانی،
باعث شده تا شاهد قیمت‌های بالا برای اجاره این نوع سرپناه باشیم.
به‌عنوان مثال یک سوئیت بدون اتاق
22 مترمربعی‌‌(زیر همکف)  با اجاره ماهانه
شش میلیون تومانی آگهی شده است. سوئیت 22 متری
در امیرآباد با شرایط پول پیش 30 میلیون تومانی و اجاره دو میلیون و 500 هزار تومانی آگهی شده است. همچنین سوئیت 20 متری واقع در مهرآباد با عمر30 سال
با شرایط یک میلیون رهن و اجاره ماهانه 15 میلیون تومانی
آگهی شده است. مالک یک سوئیت 20 متری در تهرانپارس هم آن را با 20 میلیون رهن و اجاره ماهانه دو میلیون تومانی آگهی کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: