kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۲۸۴
تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
معاون وزیر اقتصاد شفاف‌سازی کرد
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بعضا با عددسازی تلاش می‌شد که کسری بودجه صفر شود، گفت: آنچه امروز در بازار بیشتر کالا‌ها شاهد هستیم، نتیجه نابسامانی و بی‌انضباطی سال‌های گذشته در حوزه بودجه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید محمدهادی سبحانیان، با حضور در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: اساسا در هیچ سالی براساس آنچه لایحه در دولت تدوین و به مجلس ارائه می‌شود، بودجه روی کاغذ کسری ندارد.
وی افزود: متاسفانه طی سال‌های گذشته منابع و مصارف بودجه به صورت صوری، تراز قرار می‌گرفته است به عبارت دیگر طی سال‌های گذشته بخش قابل توجهی از مخارج بسیار زیاد دولت که باید محقق شود در لوایح بودجه درج می‌شد و از طرف دیگر با یکسری اعداد و ارقام صوری و بعضا عددسازی تلاش می‌شد که این منابع معادل مصارف درنظر گرفته شود و عملا کسری بودجه صفر می‌شد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: آنچه امروز در بازار بیشتر کالا‌ها شاهد هستیم، نتیجه نابسامانی و بی‌انضباطی سال‌های گذشته در حوزه بودجه است.
سبحانیان با ‌اشاره به مزیت‌های واقعی شدن بودجه ادامه داد: باید تصویری روشن و شفاف از میزان کسری بودجه در اختیار تصمیم‌گیران قرار
دهیم.
وی عنوان کرد: نظام مالیاتی ما به جهت وابستگی اقتصاد کشور به درآمد‌های نفتی، نتوانسته عملکرد خوبی داشته باشد. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: فراری‌های مالیاتی و معافیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های گوناگون داریم.
سبحانیان تأکید کرد: نقطه هدف ما استقرار مالیات بر مجموع درآمد است و در صورت محقق شدن این موضوع، عدالت به نظام مالیاتی بر می‌گردد.
وی افزود: برای محقق شدن بودجه بدون کسری باید تمام هدفمان این باشد که دولت به منابع بانک مرکزی یا صندوق توسعه ملی دست‌اندازی نکند.
سیدعباس پرهیزکاری، کارشناس بودجه هم با مثبت ارزیابی کردن رویکرد به حداقل رساندن کسری بودجه تصریح کرد: استقراض از بانک مرکزی، اثر کسری بودجه مخربی در اقتصاد دارد و اگر کسری بودجه در مورد استقراض از بانک مرکزی مدیریت شود می‌توان در بودجه‌ریزی پیشرفت داشت.
عبدالرضا مصری، نایب ‌رئیس ‌مجلس شورای اسلامی هم گفت: مشکل ما در اقتصاد، فاصله درآمد‌ها و هزینه‌های اجتناب‌پذیر دولت است و درآمد‌های ما همیشه براساس حدس و گمان بسته می‌شود.
وی اضافه کرد: ناترازی، بیماری مزمنی که در تمام بودجه‌ها وجود داشته است.
نایب‌ رئیس ‌مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در بودجه 1400 بالغ بر 455 هزار میلیارد تومان درآمد از منابع مالیاتی و سود شرکت‌ها را داریم و در مقابل 919 هزار میلیارد تومان هزینه‌های اجتناب ناپذیر داریم، به عبارتی ناترازی بودجه 1400 رقم 460 هزار میلیارد تومان است.

نام:
ایمیل:
* نظر: