kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۸۰۷۸
تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳
سیدحسن نصرالله خطاب به مزدوران اسرائیل در لبنان:
دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان با اشاره به سردمداران فتنه بیروت و خطاب به این مزدوران رژیم آپارتایدِ اسرائیل برای نخستین بار فاش کرد که 100 هزار رزمنده آماده نبرد دارد آماده که آماده‌اند نه با دستور که، با یک اشاره از ملت لبنان دفاع کنند. او در عین حال تاکید کرد، به دنبال تهدید نیست و این نیروها برای جنگ با دشمن آموزش دیده‌اند.

سید «حسن نصرالله»، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، شامگاه دوشنبه به بررسی تحولات لبنان و منطقه پرداخت و نقش حزب «القوات اللبنانیه» را در پرونده حوادث اخیر بیروت برملا کرد. نصرالله در آغاز سخنرانی خود، ضمن تبریک به مناسبت سالروز تولد پیامبر عظیم الشأن
اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)، گفت که از حضور عظیم مردمی در یمن که به مناسبت این سالروز در صنعاء صورت گرفت، احساس افتخار می‌کند.
دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان به حزب «القوات اللبنانیه» و رهبر آن «سمیر جعجع» که مسئول کشتار روز پنجشنبه لبنان است توصیه کرد از فکر جنگ و درگیری داخلی خارج شود؛ زیرا «ساختار نظامی حزب‌الله شامل ۱۰۰ هزار نیروست... ما برای نخستین بار شمار نیروهای رزمنده خود را اعلام کردیم؛ نه برای تهدید، بلکه برای جلوگیری از جنگ داخلی... حزب‌الله، عامل مثبتی برای مسیحیان است و عامل تهدید آنان نیست... و خطاب به رئیس‌القوات هم باید بگویم که محاسباتت اشتباه است. همان گونه که در سایر جنگ‌هایت، اشتباه کردی و شکست خوردی.»
سر جایتان بنشینید
نصرالله با اشاره به نقش مهم حزب‌الله در تحولات منطقه، در ادامه به جعجع گفت: «این رزمندگان را برای جنگ داخلی، مجهز نکردیم... بلکه برای دفاع از کشور در برابر دشمنان است... تا از نفت و گاز ما دفاع کنند.. تا از کرامت و حاکمیت کشورمان در برابر تروریسم دفاع کنند... ما ضعیف و ترسو نیستیم... محاسبات ما درست است. ما اصول، اخلاق و ارزش داریم... سر جای خود بنشیند و عاقل باشید... از جنگ‌های خود و جنگ‌های ما عبرت بگیرید... حکومت و کل مردم لبنان باید در برابر این قاتل خونریز و جنایتکار (جعجع) تجزیه‌طلب بایستند تا از جنگ داخلی جلوگیری کنید.»
برای مسیحیان بهترین جوانانمان را دادیم
سید مقاومت لبنان با اشاره به فتنه‌های 20 سال پیش لبنان ادامه داد: «حزب‌الله در آن زمان از مسیحیان دفاع کرد، پیش از اینکه به ارتش لبنان اجازه داده شود که مداخله کند... چه کسی خطر را از مسیحیان دور کرد؟ ما بودیم که بهترین جوانان خود را در آن درگیریها دادیم... پس از خروج اسرائیل از خط ساحل و صیدا در جنوب... اجازه ندادیم هیچ فرد مسلحی از امل و حزب‌الله وارد مناطق مسیحی‌نشین شود.» وی با اشاره به همکاری آمریکا و القوات اللبنانیه برای فتنه‌افروزی در لبنان، گفت: «هر جایی که القوات اللبنانیه حضور داشتند، به جنگ یا اخراج مسیحیان منجر شده است... ولی مسیحیان در مناطق تحت کنترل حزب‌الله و امل در امنیت زندگی می‌کنند.»
جعجع و حزبش بزرگ‌ترین دشمنان مسیحیان
نصرالله با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین دشمن موجودیت مردم و جامعه مسیحیت لبنان، حزب القوات و رئیسش است، تأکید کرد: «آنچه در سال ۲۰۰۰ انجام دادیم درست بود. ما معترض مزدورانی نشدیم که ما را عذاب دادند و جان ما را به لب رساندند و ما را کشتند... هر کس را بازداشت کردیم، به ارتش لبنان تحویل دادیم و حتی کسانی را که ما را کشته بودند، محاکمه نکردیم... و دادگاه میدانی تشکیل ندادیم... و هیچ کس را زندانی نکردیم... بلکه در نهایت انسانیت رفتار کردیم.» وی با بیان اینکه حزب القوات، بزرگترین تهدید برای امنیت اجتماعی مسیحیان لبنان است، تصریح کرد: «حزب القوات با داعش و جبهه النصره و کسانی همپیمان شد که معارضان سوری نام داشتند؛ به همین دلیل بزرگترین تهدید است... اینها مزدوران اسرائیل هستند... اگر داعش و النصره پیروز شده بودند، هیچ مسیحی، پیش از اینکه به لبنان منتقل شود، باقی نمی‌ماند... این ائتلاف، تهدید بزرگی برای مسیحیان سوریه و لبنان است.»
دبیرکل حزب‌الله با بیان اینکه در روز پنجشنبه به خاطر حساسیت منطقه، حزب‌الله اقدامات امنیتی و پیشگیرانه انجام نداد، خاطر نشان کرد: «این بمبی که روز پنجشنبه موفق شدیم خنثی کنیم، نیازمند راهکار و خنثی‌‌سازی است؛ زیرا هر لحظه و در هر مکانی احتمال دارد، منفجر شود.» وی خطاب به مردم لبنان و به ویژه مسیحیان گفت: «معرفی حزب‌الله به عنوان یک دشمن، توهم است... معرفی حزب‌الله به عنوان یک دشمن، کذب و افتراء است... حزب القوات اللبنانیه، پوششی برای [تروریست‌های جبهه] النصره و تکفیری‌ها در لبنان و سوریه است.» نصرالله در ادامه به رفتار حزب‌الله با مسیحیان پرداخت و تصریح کرد: «مسیحیان لبنان می‌توانند از مسیحیان سوریه سؤال کنند که حزب‌الله با آنان چطور رفتار کرد. از مردم [مسیحی] معلولا سؤال کنید... ارتش سوریه، حزب‌الله و متحدانشان در سوریه کسانی بودند از موجودیت مردم مسیحی در سوریه در مقابل تکفیری‌ها حمایت کردند.»
حزب خائن
نصرالله با بیان اینکه حزب القوات سال ۲۰۱۷ به «ثامر سبهان» (وزیر وقت سعودی) پیشنهاد ورود به جنگ داخلی در لبنان را داد، تأکید کرد: «حزب القوات حتی به متحد خود سعد الحریری زمانی که در بازداشت عربستان سعودی بود، خیانت کرد و قصد داشت وضعیت داخلی لبنان را متشنج کند حزب القوات ادبیات جنگ [داخلی] قدیمی را رها نمی‌کند. همین ادبیات زمینه کشتار اخیر در بیروت را فراهم کرد... ما همه اختیار را به ارتش و حکومت لبنان داده‌ایم [تا این مسئله را مدیریت کند].»
همکاری حزب جعجع، آمریکا و اسرائیل
سید مقاومت لبنان با بیان اینکه حزب‌الله مانند سایر اقشار لبنان حق تظاهرات مسالمت‌آمیز دارد، درباره حوادث بیروت تأکید کرد: «هیچ فراخوان مردمی نداشتیم و قصد هیچ‌گونه حمله یا تعدی را نداشتیم، بلکه صرفا یک تظاهرات مسالمت‌آمیز بود... شعارهایی داده شد... و پس از آن تیراندازی شروع شد. سرویسهای امنیتی به ما گفتند چند نفر به ضرب گلوله القوات به شهادت رسیدند.»
وی ادامه داد: «پس از تیراندازی به سمت تظاهرات و شهادت افراد، جوانان رفتند تا برای پاسخ به تجاوزگران، سلاح بیاورند... ولی ما این قضیه را به ارتش سپردیم... به عنوان طرفی که ظالمانه کشته شدیم، خواستار تحقیقات جدی و سریع هستیم و اینکه چگونه این کشتار رقم خورد... ما خواستار بازخواست مسئولان هستیم... مسیر درست برای شهدای کشتار الطیونه، تحقیق و مجازات قاتلان است.» دبیرکل حزب‌الله با اشاره به همکاری آمریکا، رژیم صهیونیستی و القوات اللبنانیه در مسئله بیروت، خطاب به نیروها و حامیان مقاومت گفت: «مسئولیت تحقیق در حادثه خلده را نیز بر عهده ارتش گذاشتیم و تا چند روز دیگر، ۱۸ فرد بازداشتی، محاکمه خواهند شد.»
پرونده انفجار بیروت
نصرالله در بخش دیگر سخنرانی خود به مسئله انفجار بیروت پرداخت و تأکید کرد: «ما در این مسئله به شدت تمایل داریم که واقعیت مشخص شود؛ زیرا از لحظه نخست انفجار، به ما از نظر سیاسی و رسانه‌ای حمله شد... هر زمانی که مسیر عدالت به یک مسیر دیگر و حملات سیاسی منحرف می‌شود و حزب‌الله را متهم می‌کنند، نباید سکوت کنیم.» دبیرکل حزب‌الله با تأکید بر اینکه نباید تحقیق درباره انفجار بیروت سیاسی شود، تصریح کرد: «آیا درخواست ما برای تغییر قاضی [پرونده]، تهدید است، ولی خط و نشان آمریکا در صورت تغییر وی، تهدید نیست؟... مسئولان اصلی انفجار بیروت، قضاتی بودند که اجازه دادند ماده نیترات بندر وارد شود.» وی خطاب به مردم لبنان گفت: «دشمن ما خواستار جنگ داخلی است... آمریکا در پی جنگ داخلی است تا صلح داخلی را از بین ببرد؛ همان گونه که در سایر کشورها انجام داد.»
واکنش‌ها به سخنان نصرالله
«ابراهیم نعمو»، کشیش کلیسای رأس بعلبک در واکنش به سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره تحولات اخیر این کشور گفت: حزب‌الله فداکاری‌های زیادی در منطقه انجام داده است. زندگی ما در منطقه بعلبک مدیون معادله طلایی ارتش، ملت، مقاومت است.
«الیان نصرالله»، کشیش کلیسای القاع نیز در این خصوص گفت: حوادث الطیونه برای همه ما دردناک بود و خسارت سنگینی برای لبنان به شمار می‌رود. روابط ما با حزب‌الله همیشه بر اساس اعتماد، احترام و همکاری بوده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «امیل رحمه»، نماینده سابق و مارونی پارلمان لبنان در واکنش به سخنرانی سید حسن نصرالله درباره تحولات اخیر این کشور گفت: اگر حزب‌الله نبود من نمی‌توانستم به روستای خود در دیر الاحمر واقع در منطقه البقاع سفر کنم.
این سخنان بازتاب‌های زیادی در شبکه‌های مجازی و بین مردم مسیحی لبنان نیز داشته است؛ برای مثال بانوی جوان مسیحی‌ای خطاب به سید حسن نصرالله به این مضمون نوشته است: «حافظ مسلمانان، مسیحیان و همه لبنانی‌ها، ما هیچ تردیدی در تاریخ شما، حال شما یا آینده شرافتمندانه شما نداریم! شما تهدید نیستید، یک ضرورت هستید.»

نام:
ایمیل:
* نظر: